fbpx
Lifestyle

Czy można żyć bez magistra?

(fot. Wikipedia Commons/Kit from Pittsburgh, USA)
Czy można żyć bez magistra?
REAKCJE

Za nami weekend juwenaliowy. Na ten czas większość studentów zapomniała o nauce, skupiając się na zabawie. To czas relaksu i niekiedy głębokich przemyśleń. Także tych o przyszłości, bliższej lub dalszej, zwłaszcza kiedy zaraz sesja, a wracać się nie chce…

Co zatem robić? Można na przykład wcześniej zacząć realizować się w zawodzie i/lub mieć dobry pomysł na biznes. Tak jak David Karp, który swojej, prestiżowej skądinąd, szkole średniej podziękował na rzecz nauki w domu i pracy nad projektowaniem stron internetowych. Wtedy jeszcze planował studia na jakiejś dobrej uczelni, np. MIT. Nie narzekał na brak zajęć, a wkrótce poświęcił się autorskiemu projektowi – platformie mikroblogowej Tumblr. Miliony na koncie były już tylko kwestią czasu.

Nie zawsze samemu trzeba wykonywać całą mozolną, techniczną pracę. Wiedział o tym Steve Jobs, który miał ‘swojego człowieka’ od tych spraw, świetnego Steve’a Wozniaka. Trzeba jednak przyznać, że bez cech Jobsa takich jak jak charyzma, intuicja i wizjonerstwo, firma Apple nie byłaby dziś tam, gdzie jest. Jej najbardziej rozpoznawalny CEO na studiach spędził zaledwie jeden semestr (prawo na Reed College).

Czasem studia mogłyby nawet zaszkodzić rozwojowi utalentowanych umysłów. O postawienie tej śmiałej tezy można pokusić się w przypadku Coco Chanel. Jej nieszablonowe podejście do damskiej mody mogło nigdy nie znaleźć kreatywnego ujścia, gdyby zdecydowała się podążać za utartymi schematami z zakresu projektowania. Tymczasem proponując nieskomplikowane i pozbawione nadmiaru ozdób, a przede wszystkim wygodne ubrania, trafiła w gust damskiej klienteli i na zawsze stała się autorytetem w swojej dziedzinie.

Bardzo szybko z edukacją dał sobie spokój wybitny przemysłowiec o niemałych zdolnościach menadżerskich. Henry Ford ukończył tylko szkołę podstawową, a swoje doświadczenie zdobywał gdzie indziej. Wszystko to w połączeniu z niesamowitą intuicją i przekonaniem, że inwestycja w ludzi opłaci się w dłuższej perspektywie, przyniosło efekty. Jego taśma produkcyjna i zatrudnianie najlepszych inżynierów obniżyła koszty produkcji samochodów i zrewolucjonizowała rynek motoryzacyjny, a jemu samemu przyniosła uznanie i należne miejsce w historii.

Szkoły średniej nie ukończył także Walt Disney, którego wymarzona kariera rysownika to początkowo pasmo samych porażek. Próbując swoich sił w branży niejednokrotnie spotykał się z odrzuceniem, a wszelkie pomysły biznesowe okazywały się niewypałami. Co ciekawe, często zarzucano mu brak kreatywności, niezbyt interesujące pomysły i niedostateczne umiejętności rysunkowe. Wybawieniem okazał się świat filmu, gdzie twórca Myszki Miki zdobył wszystko, co było do zdobycia, czyli sławę, pieniądze, nagrody (Oskar właśnie za Myszkę Miki).

Milionerem z przypadku można zostać na wiele różnych sposobów, czasem nie trzeba się nawet specjalnie starać: odziedziczyć fortunę, bogato wyjść za mąż albo się ożenić, mieć zwyczajnie fuksa (wygrana na loterii) czy zostać celebrytą. To ostatnie bywa łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Zrobić coś głupiego, co obejrzy wystarczająca ilość osób, pokazać za dużo w odpowiednim momencie.

Przeważnie jednak trzeba mieć coś w głowie. Najlepiej oczywiście być geniuszem, aczkolwiek mieszanka talentu, wiedzy, determinacji i odrobiny szczęścia to dobry początek. Ciekawym przykładem jest pochodzący z Brześcia Kujawskiego Dominik Pańka, o którym jakiś czas temu było głośno w całym kraju. Niedokończone studia (chociaż licencjat ma) nie przeszkodziły w odnoszeniu sukcesów w zawodowym pokerze. Pasja do gry i zdolności analityczne przyniosły zresztą wymierne efekty, także finansowe. Największą zdobyczą finansową w dotychczasowej karierze młodego Polaka było zwycięstwo w prestiżowej imprezie na Karaibach, gdzie w 2014 zgarnął około 5.5 miliona złotych.

Mimo, iż oczywiście nikt nie zabrania marzyć,  to nie ulega wątpliwości, że dla zwykłych śmiertelników lepiej będzie dać szansę wyższemu wykształceniu. Najważniejsze jest chyba to, żeby się czegoś nauczyć, nie tylko zapamiętywać książki i klepać formułki, lecz samemu dochodzić do prawidłowych rozwiązań, a przede wszystkim poszukiwać odpowiedzi na pytania, które w podręcznika opisane są w sposób niewystarczający. Prawdziwą sztuką jest też wybór odpowiedniego kierunku. W dzisiejszych czasach masowej produkcji magistrów to sprawa niebagatelna.

Więcej w dziale Lifestyle

04. malajaponia - sam link

Gorące atrakcje Dolnego Śląska. Zobacz fantastyczne miejsca, które warto odwiedzić

Redakcja ChilliTorun.pl10 września 2021
03. beautymamasense - sam link

Skuteczne preparaty do walki z rozstępami. Znajdź najlepsze rozwiązanie z branży kosmetycznej!

Redakcja ChilliTorun.pl10 września 2021
d96037d8b7eff3206e47328b88850ed2

Szampon przeciw wypadaniu włosów – jak często go stosować?

Redakcja ChilliTorun.pl25 sierpnia 2021
kultowekonsoledogier-pamietasz

Kultowe konsole do gier – pamiętasz?

Redakcja ChilliTorun.pl5 sierpnia 2021
2. LUBDENT.COM.PL - LUBDENT

Nowoczesny gabinet dentystyczny nie obejdzie się bez profesjonalnego sprzętu

Redakcja ChilliTorun.pl14 lipca 2021
wideokonferencjejakwypascdobrze

Wideokonferencje – jak wypaść dobrze

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2021
nacovidzaszczepiszsiewaptece

Na COVID zaszczepisz się w aptece

Redakcja ChilliTorun.pl26 czerwca 2021
living-room-581073_1920

Stylowe meble amerykańskie nie tylko do salonu!

Redakcja ChilliTorun.pl15 czerwca 2021
pexels-anastasia-shuraeva-5495066

Koszty użytkowania odżelaziacza wody – czy to jest drogie?

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2021