fbpx
Lifestyle

Moskitiera balkonowa, czyli jak ochronić się przed owadami?

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Moskitiera balkonowa, czyli jak ochronić się przed owadami?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE
Moskitiera na balkonie to coś, nad czym zastanawia się każdego roku prawie każdy. Takie rozwiązanie przydaje się zwłaszcza latem, kiedy nie mamy ochoty zamykać balkonów na noc, a jednocześnie nie chcielibyśmy mieć inwazji latających owadów w domu. Na rynku obecnych jest wiele rodzajów moskitier, które różnią się między sobą zarówno materiałem, z jakiego zostały wykonane, jak i sposobem montażu. Jaką moskitierę wybrać i czym się kierowa?

Moskitiera balkonowa – materiały z jakich są wykonane

Moskitiery balkonowe wykonywane są z różnych materiałów. Warto pamiętać również o tym, aby decydując się na zakup moskitiery zwrócić uwagę nie tylko na to, z jakiego materiału jest wykonana sama siatka, ale również na materiał z jakiego zbudowana jest ramka – dotyczy to moskitier ramkowych i podobnego rodzaju. Ramki moskitier mogą być wykonane z materiałów syntetycznych, jak na przykład PVC czy poliester. Dość popularne są również ramki drewniane i metalowe (stalowe i aluminiowe). Wybierając moskitierę balkonową do swojego domu, warto więc zadać sobie pytanie o to, czy jej ramka będzie wystarczająco wytrzymała, aby służyć więcej niż tylko jeden sezon.

Materiały na moskitiery balkonowe

Siatka moskitiery wykonana może być również z różnych materiałów. Najbardziej popularne i najbardziej atrakcyjne cenowo są siatki wykonane z materiałów syntetycznych. Siatki wykonane z różnego rodzaju syntetycznych polimerów to najpopularniejsze rozwiązanie w standardowych moskitierach. Coraz większą popularnością cieszą się siatki wykonane z włóka szklanego – lekkie, bardzo wytrzymałe i skonstruowane z bardzo cienkich, praktycznie niewidocznych włókien. Osobom, którym zależy na szczególnej wytrzymałości poleca się moskitiery wykonane z bardzo lekkiej siatki stalowej, lub aluminiowej.

Moskitiera balkonowa – sposoby montażu, ich zalety i wady

Sposób montażu moskitiery balkonowej zależy od jej konstrukcji. Najbardziej praktyczne i wytrzymałe okazują się moskitiery ramkowe, ale bardzo popularne wciąż są siatki mocowane za pomocą taśm. Tego rodzaju siatka w najprostszej wersji mocowana jest do futryny drzwi balkonowych przy pomocy taśmy dwustronnie klejącej. Innym, bardzo praktycznym pomysłem jest przymocowanie moskitiery przy pomocy przyklejonych do niej pasków rzepów. Takie rozwiązanie ułatwia montaż i demontaż. Warto pamiętać jednak, że moskitiery mocowane przy pomocy taśm nie należą do najbardziej stabilnych, a więc ich zastosowanie w drzwiach balkonowych jest ograniczone. Rozwiązaniem może być tu moskitiera kilkuczęściowa, składająca się z pionowych, zachodzących na siebie i specjalnie dociążonych lub łączonych przy pomocy magnesów pasów.

Rozwiązaniem, które o wiele lepiej sprawdza się w drzwiach balkonowych jest moskitiera umieszczona w ramce. Do tego celu używa się najczęściej specjalnie wzmocnionych ramek stalowych, aluminiowych, albo wykonanych z PVC, na które naciągnięta jest siatka moskitiery. Ramka zaopatrzona jest w zawiasy, przy pomocy których przymocowana jest do futryny drzwi. Dzięki takiemu rozwiązaniu moskitiera może być swobodnie otwierana i zamykana, a więc dostęp na balkon nie jest w jakikolwiek sposób utrudniony.

Moskitiera balkonowa – jaką wybrać?

Decydując się na zakup konkretnego rodzaju moskitiery warto przede wszystkim zadać sobie pytanie o swoje potrzeby. Jeżeli na przykład zależy nam na tym, aby moskitiera była jak najmniej widoczna, powinniśmy skierować swoją uwagę na moskitiery montowane przy pomocy ramek. To, czy moskitiera będzie rzucała się w oczy zależy bardziej od stopnia jej naprężenia, niż od materiału z jakiego została wykonana. Właścicielom zwierząt domowych, a zwłaszcza kotów, poleca się moskitiery wykonane z metalowej siatki. Takie rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo zwierzętom i spokój właścicielom.

Więcej w dziale Lifestyle

01 - polskie-centrum-kalibracji - alkomaty ZEWN

Czy wszystkie alkomaty są równie dokładne? Dowiedz się, co zaburza wskazania analizatorów wydychanego powietrza

Redakcja ChilliTorun.pl14 lutego 2020
lezaki-pixabey

Prosty sposób na relaks, czyli leżaki ogrodowe

Redakcja ChilliTorun.pl11 lutego 2020
male-rzeczy-ktore-upieksza-wyglad-twojego-domu

Małe rzeczy, które upiększą wygląd Twojego domu

Redakcja ChilliTorun.pl10 lutego 2020
Rolety-Karnix

Rolety okienne – nowoczesne rozwiązania do naszego mieszkania

Redakcja ChilliTorun.pl6 lutego 2020
gym-room-1180062_1920

Masz problem z nadwagą? Miasto organizuje darmowy kurs odchudzający!

Mateusz Bąk4 lutego 2020
03 - 5Tech - domofon cyfrowy jednorodzinny ZEWN

Dbaj o to, na co tak ciężko pracujesz. Najważniejsze argumenty za tym, żeby zainstalować w domu wideodomofon cyfrowy

Redakcja ChilliTorun.pl31 stycznia 2020
04 - megamedic - ciśnieniomierz naramienny ZEWN

Cieszysz się doskonałym zdrowiem? Nie zapomnij o profilaktyce i badaniach, ciśnienie krwi trzeba mierzyć regularnie

Redakcja ChilliTorun.pl24 stycznia 2020
04-asantiforkids-sukienka na chrzciny

Chrzest dziecka krok po kroku. Przedstawiamy krótki poradnik dla rodziców

Redakcja ChilliTorun.pl24 stycznia 2020
03-woodwear-zegarek drewniany

Zegarek to idealny prezent dla bliskiej osoby. Zobacz, jak go wybrać

Redakcja ChilliTorun.pl20 stycznia 2020