fbpx
Lifestyle

Smartfon integralną częścią dorastania?

Smartfon integralną częścią dorastania?
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Problemy z dorastaniem są stałym elementem egzystencji dzieci i nastolatków, ale również dorosłych, czy też opiekunów. W ciągu ostatnich lat kłopoty wychowawcze spotęgowane były na pewno przez nowoczesne technologie. Każdy rodzic albo matka doskonale wiedzą, co oznacza walka ze smartfonem w rękach dziecka nawet bardzo małego. Niestety pandemia koronawirusa, która zaskoczyła wszystkie społeczeństwa, dodatkowo zwielokrotniła ten problem. Nie mamy co robić, a więc intuicyjnie sięgamy po telefon, a dotyczy to również dzieci.

Niestety nie chodzi tylko i wyłącznie tu o darmowe gry hazardowe automaty bez rejestracji albo jakąś inną rozrywkę. Maluchy przeglądają z uwagi na dużą ilość wolnego czasu zasoby internetowe, co niekoniecznie musi mieć dobry wpływ na ich psychikę. Dodatkowym problemem jest nie tylko obcowanie z niewłaściwymi treściami, ale wyrabianie właściwych zachowań społecznych. Bywa przecież tak, że dzieci nie mają w efekcie żadnych znajomych w świecie realnym, a tylko w rzeczywistości wirtualnej.

Telefon jedynym przyjacielem

Warto zauważyć, że psychika dziecka jest szczególnie wrażliwa, a obcowanie z ekranem smartfonu nie będzie je wręcz hipnotyzować. Ten negatywny mechanizm będzie się zresztą sam napędzać. Im bardziej dzieci wnikają do świata wirtualnego, tym bardziej będą się odsuwać od tego rzeczywistego. W efekcie zamiast wyjść i pobawić się z rówieśnikami, wolą godzinami przesiadywać z telefonem w ręku.

Powinniśmy w tym miejscu również wspomnieć, że kontakty międzyludzkie wśród dzieci są niezbędne, aby maluchy rozwijały się prawidłowo. Naturalnie obcowanie z technologiami jest konieczne w dzisiejszych czasach, ponieważ jest to integralna część naszej cywilizacji i kultury. Dzieci już w przedszkolu mają zajęcia komputerowe. Kłopotem jest tylko właściwe dawkowanie obcowania z ekranem i skuteczne egzekwowanie na przykład zakazu.

Ważny jest kompromis

Rodzice, którzy odwiedzają gabinety psychologiczne, ponieważ już zauważyli problem u swojego dziecka, zawsze słyszą to samo. Specjalista mówi mianowicie, że nie ma nic gorszego aniżeli przekraczanie czasu korzystania ze smartfonu. Zgodnie z badaniami naukowymi negatywne skutki obcowania z wyświetlaczem pojawiają się już po 30 min. Poza tym kolejnym problemem jest brak zgodności pomiędzy opiekunami albo rodzicami.

Taka sytuacja występuje, gdy jeden z rodziców zawsze pozwala dziecku korzystać ze smartfona, a drugi jest temu przeciwny. Jest to prawdziwy klincz, a najgorzej będzie się to odbijać oczywiście na samym dziecku. Jedynym optymalnym rozwiązaniem jest wspólne oglądanie z dzieckiem treści, które go akurat interesują. W ten sposób wkraczamy niejako do jego świata i możemy uczestniczyć w jego przeżyciach. Jednocześnie też możemy w końcu kontrolować emocje. Poza tym będziemy wspólnie się bawili i należy właśnie w tę sferę umiejętnie przeciągać dziecko. W efekcie kluczowa dla niego okaże się wspólna zabawa, a nie przeglądanie stron internetowych albo granie w gry.

Niebieskie światło i mózg

Tak jak już wskazaliśmy, relacje społeczne to będzie bardzo poważny problem, ale do tego dochodzi jeszcze bezpośrednie oddziaływanie na mózg, co skutkuje jego nieprawidłowym funkcjonowaniem. Taki negatywny tandem może wygenerować tylko i wyłącznie negatywne skutki funkcjonowania psychiki naszego dziecka.

Największym problemem, co także zostało potwierdzone przez badania naukowe, jest emitowanie przez ekrany światła niebieskiego. Ono jak dowiedziono, wpływać będzie na mniejsze wydzielanie melatoniny. W efekcie dzieci stają się nerwowe i nie mogą po prostu w nocy zasnąć. Połowicznym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów światła niebieskiego. Najpraktyczniej jest się po prostu udać do terapeuty i bardziej zainteresować się tym, co robi nasze dziecko.

Więcej w dziale Lifestyle

living-room-581073_1920

Stylowe meble amerykańskie nie tylko do salonu!

Redakcja ChilliTorun.pl15 czerwca 2021
pexels-anastasia-shuraeva-5495066

Koszty użytkowania odżelaziacza wody – czy to jest drogie?

Redakcja ChilliTorun.pl31 maja 2021
05 - berendsen - urządzenia toaletowe ZEWN

Toalety w obiektach publicznych. Jak zapewnić swoim gościom higieniczne warunki?

Redakcja ChilliTorun.pl19 maja 2021
10. murrano - Prezent na Dzień Matki

Oryginalne inspiracje prezentowe: kupujemy prezent na Dzień Matki

Redakcja ChilliTorun.pl19 maja 2021
08 - westwatches - zegarki Bulova

Jak dobrać zegarek klasyczny do garnituru? Poznaj powszechnie obowiązujące zasady

Redakcja ChilliTorun.pl19 maja 2021
courier-1214227_1280

Robot przyniesie paczkę w zastępstwie kuriera

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
people-2537324_1280

Najważniejsze wskazówki dotyczące zdrowego snu

Redakcja ChilliTorun.pl6 maja 2021
kremowy-pawilon-do-ogrodu-ibiza-3-x-4-m-z-zaslonami-i-moskitiera

Pawilony ogrodowe kontra altany – sprawdzamy co wybrać

Redakcja ChilliTorun.pl29 kwietnia 2021
maszyny

Popularne gry kasynowe dla początkujących

Redakcja ChilliTorun.pl11 marca 2021