fbpx
Miasto

Budowlani i DKMS – razem przeciw białaczce!

W sobotę przy okazji spotkania Budowlanych, możecie również pomóc potrzebującym! (fot. informacja prasowa)
Budowlani i DKMS – razem przeciw białaczce!
Maciej Gorczyński
REAKCJE

W sobotę, 28 listopada od godziny 16:00 w Arenie Toruń, podczas siatkarskiego meczu 1 ligi pomiędzy Budowlanymi Toruń a KS Murowaną Goślina, odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia. Akcję organizuje klub Budowlani Toruń i Fundacja DKMS Polska

Kibice zebrani sobotniego dnia w hali Areny Toruń będą mogli nie tylko wesprzeć swoją drużynę, ale także pomóc osobom, które chorują i nie są w stanie poradzić sobie bez przeszczepu. Taką akcję umożliwia klub Budowlani Toruń wraz z Fundacją DKMS Polska.

– Chcemy przy okazji święta, jakim jest mecz ligowy, zwrócić także uwagę na problemy innych osób. Podczas spotkania w hali, wolontariusze będą zachęcali do rejestracji. Jedyne co trzeba poświęcić, to 5 minut. Dla nas to zaledwie chwila, ale dla osoby potrzebującej pomocy, może to być jedyna szansa na przeżycie. Dlatego serdecznie zachęcam do rejestracji w trakcie meczu Budowlani Toruń – KS Murowana Goślina – mówi przedstawiciel klubu Budowlani Toruń, Radosław Zieliński.

Akcja dotyczy oczywiście nie tylko kibiców Budowlanych. Zarejestrować może się każdy. Wystarczy w sobotnie popołudnie udać się do Areny Toruń.

– Zachęcamy również do przyjścia na mecz kibiców pozostałych toruńskich drużyn. W ten
weekend w Toruniu warto przyjść na mecz siatkarek, a przy okazji zarejestrować się w
banku dawców komórek macierzystych – dodaje Zieliński.

Statystyki Światowej Organizacji Dawców Szpiku mówią same za siebie. Potrzebujących jest bardzo wielu, bowiem co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi! Jest to najczęstsza przyczyna śmierci pośród chorób dziecięcych. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 25 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku, z czego 900.000 to Dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant. Aż 772.000 z nich zostało zarejestrowanych z bazy Fundacji DKMS Polska, która od 6 lat organizuje na terenie kraju Dni Dawców Szpiku. Tym razem zawitają do Torunia.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 28 listopada 2015 r.
Godzina: 16:00 – 18:30
Miejsce: Hala Arena Toruń, hala boczna
Adres: Ul. Generała Józefa Bema 73/89, Toruń

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Document-page-001

Miasto
Maciej Gorczyński
@McGorczynski

Kierownik działu sport. Wielki fan wszystkich dyscyplin, a w szczególności tych z poziomu trybun i telewizora. Gdyby urodził się w górach, z pewnością zostałby skoczkiem narciarskim.

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020