fbpx
Miasto

Toruńska cerkiew po remoncie

(fot. Adam Zakrzewski/torun.pl)
Toruńska cerkiew po remoncie
Mateusz Bąk
REAKCJE

W niedzielę 8 grudnia 2019 roku miało miejsce poświęcenie odrestaurowanej fasady cerkwi prawosławnej przy ulicy Podgórnej 69. W uroczystej mszy odprawionej przez biskupa Atanazego wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski

Na zewnętrzną fasadę budynku powrócił błękit, a więc tradycyjny cerkiewny kolor. W ramach remontu wymieniono też część okien, pokrycie dachu, dokonano odnowienia większości zewnętrznej elewacji oraz kopuły wieńczącej cerkiew. Ponadto zmodernizowano system alarmowy oraz instalację odgromową, która odpowiada za ochronę przed uderzeniami pioruna i bezpieczne odprowadzenie jego energii do ziemi. W 2019 r. na remont parafia prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy otrzymała 50 tys. zł dotacji konserwatorskiej z Urzędu Miasta Torunia.

– Toruń od 2006 roku włącza się w kolejne etapy rewitalizacji i modernizacji tego obiektu — powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Także w tej ostatniej części, a więc w rewitalizacji hełmu i elewacji uczestniczyliśmy z radością. Doceniamy znaczenie zabytków drewnianych, takich jak ten, jak i tych ważnych dla miasta ceglanych czy murowanych. Zdajemy sobie sprawę, że ośmiowieczne miasto ma różne ślady historii, ale przede wszystkim ma najpiękniejszy ślady — ślady kultu religijnego. Do nich zaliczamy również świątynię przy ulicy Podgórnej 69.

Prawosławna parafia w Toruniu powstała w latach 20. XX wieku, choć drewniana świątynia przy ulicy Podgórnej pochodzi już z 1888 roku jako obiekt dawnego kościoła ewangelicko-luterańskiego. Środowisko prawosławne przejęło ten budynek w 1939 roku, opuszczając dawny zbór ewangelicki na toruńskim Rynku Nowomiejskim. Nową cerkiew zaadaptowano zgodnie z wymogami prawosławnej liturgii. Wyposażenie świątyni stanowią przedmioty przeniesione ze zburzonych cerkwi na Kujawach oraz podarowane przez parafian. Wskutek represji NKWD po 1945 roku liczba prawosławnych w Toruniu gwałtownie się zmniejszyła, część wiernych została wywieziona do łagrów, a na ich miejsce przybyli ludzie ze Lwowa, Wilna i Białostocczyzny. Obecnie parafia ma charakter diasporalny.

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021