fbpx
Miasto

Toruńska Noc Naukowców w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

(fot. Małgorzata Litwin/torun.pl)
Toruńska Noc Naukowców w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Mateusz Bąk
REAKCJE

27 września z okazji Toruńskiej Nocy Naukowców Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zwiedzimy bezpłatnie. Wspólnie z uczelniami z regionu centrum nauki przygotowało spotkania z naukowcami, warsztaty i pokazy

Dla uczestników będą dostępne trzy dwugodzinne tury zwiedzania o godz. 18:00, 20:00 i 22:00. Bezpłatne opaski będzie można odebrać na 30 minut przed rozpoczęciem każdej z tur, w namiocie zlokalizowanym przed Centrum Innowacyjnej Edukacji. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie trzy opaski.

Opiekunowie grup zorganizowanych mogą dokonać rezerwacji na daną turę zwiedzania za pośrednictwem poczty elektronicznej: s.swiercz@centrumnowoczesnosci.org.pl. W temacie wiadomości trzeba wpisać „Noc Naukowców – zwiedzanie”. W treści koniecznie trzeba podać: imię i nazwisko osoby zgłaszającej, liczbę uczestników oraz nazwę szkoły lub placówki, w której uczą się uczniowie. Liczba opasek na zwiedzanie jest ograniczona. Przy rezerwacji obowiązuje kolejność zgłoszeń i zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Zgłoszenia są przyjmowane do wyczerpania miejsc.

Naukowe atrakcje wspólnie z Młynem Wiedzy przygotowały trzy uczelnie. Stanowisko archeologiczne, prezentacje naukowców, warsztaty matematyczne oraz doświadczenie „beczka Pascala” zagwarantuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Po raz drugi w historii Nocy Naukowców fizycy z UMK wejdą na dach naszego budynku, aby powtórzyć doświadczenia demonstrujące tzw. “paradoks hydrostatyczny”. Uczestnicy pokazów przekonają się czy jest możliwe rozsadzenie dużej szklanej butli za pomocą ciśnienia wytworzonego przez niewielką ilość wody – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

W patio Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży odbędą się prelekcje pod hasłem „Czym jest…?”. Naukowcy odpowiedzą na to pytanie w odniesieniu do komórki macierzystej, kropki kwantowej, alkoholu, mega powodzi i matematyki.

Uczestnicy Nocy Naukowców będą mogli wziąć udział w warsztatach „Między hazardem a geometrią”. Dowiedzą się jak obliczyć pole powierzchni kształtu przypominającego gruszkę lub rybę oraz jak metoda „Monte Carlo” opracowana przez polskiego matematyka Stanisława Ulama może znaleźć poważne i niepoważne zastosowanie.

Na zajęcia obowiązują zapisy, które będę przyjmowane od 20 września (od godz. 8:00) pod adresem poczty elektronicznej: nocnaukowcow@umk.pl. Może wziąć w nich udział 25 osób. Minimalny wiek uczestnika to 11 lat.

W namiocie historycznym przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można dowiedzieć się jak wyglądało przygotowanie domowej spiżarni do sezonu zimowego w średniowieczu.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przygotował warsztaty poświęcone lekturom szkolnym (adresowanym do dzieci, młodzieży, jak i rodziców): „Królewna z koparką, czyli szkolne lektury w nowej odsłonie. Czyli o tym co czytać dzieciom i młodzieży i jakie książki wybierać “.

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaprasza na zajęcia poświęcone wirtualnej rzeczywistości. Na zajęcia WSG obowiązują zapisy. Aby wziąć w nich udział należy wysłać wiadomości na adres: b.wozniak@centrumnowoczesnosci.org.pl. W temacie wpisać: „Warsztaty WSG”. W treści koniecznie trzeba podać: imię i nazwisko osoby zgłaszającej oraz liczbę uczestników. Decyduje kolejność zgłoszeń, które będą przyjmowane od 13 września. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 4 osoby.

Aktywności przygotowane przez uczelnie będą odbywały się w siedzibie Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży (ul. Władysława Łokietka 3).

źródło: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021