fbpx
Miasto

Wasze opinie: Parkowanie na Starówce, czyli koszmar kierowców

Remont Dominikańskiej tylko zwiększył chaos, który panuje na Starówce (fot. Dominika Lipińska)
Wasze opinie: Parkowanie na Starówce, czyli koszmar kierowców
Marcin Lewicki
REAKCJE

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w okolicach toruńskiego centrum to prawdziwa katorga. Kierowcy zabijają się o niezajęte i dozwolone przez przepisy skrawki jezdni, na których można zostawić auto. Prowadzone teraz prace przy ulicy Dominikańskiej jeszcze bardziej utrudniają znalezienie tego drogowego raju. Quo Vadis Starówko?

Ruch, parkowanie, ich brak – to już w Toruniu temat rzeka. Pomysłów na rozwiązanie problemu było mnóstwo, a królestwo przeznaczone jest dla tego, kto na stałe naprawi uciążliwy dla wszystkich zastój związany z parkowaniem na Starówce.

15168730_802151063221544_2029253403570640114_o

Zakaz przy ulicy Prostej… (fot. Dominika Lipińska)

15025357_802150879888229_4982081009459073607_o

… i Wysokiej (również po drugiej stronie ulicy, niewidoczny na zdjęciu) (fot. Dominika Lipińska)

Teraz – przez remont ulicy Dominikańskiej – problem się rozszerzył, a z całego zamieszania cieszą się tylko strażnicy miejscy, którzy spędzają coraz więcej czasu na “rozdawaniu” blokad na koła. Przy ulicy Prostej, gdzie do niedawna parkowało kilka aut, pojawił się zakaz zatrzymywania i postoju. Postawienie takiego oznakowania jest zasadne, bo Prosta stała się jezdnią dwukierunkową, a jej szerokość uniemożliwia swobodny przejazd dwóch aut i trzeciego, zaparkowanego. Podobne zakazy możemy zobaczyć na Wysokiej.

Blokady na starówce są już wszędzie…

Kierowcy, pomimo takiego oznaczenia, dalej zostawiają swoje samochody w tradycyjnych (a teraz zakazanych) miejscach. Niektórzy robią to z nieuwagi, ale większość z premedytacją.

15085650_802151223221528_5890374522870323437_n

Taki widok kierowcy na Starówce mogą ostatnio oglądać coraz częściej (fot. Dominika Lipińska)

Gdzie ja mam teraz zaparkować? – powiedział nam pan Adam, który mieszka blisko ulicy Prostej. – Może pojawiłyby się jakieś parkingi zastępcze? Chciałem zaparkować pod Biedronką, ale strażnik miejski mnie wygonił. Potrzebne jest “pozwolenie MZD”. Wcześniej zdarzało mi się tam parkować, to nikt o takie zezwolenia się nie upominał.

Rzeczywiście, w obrębie nowych zakazów można zauważyć wzmożoną pracę Straży Miejskiej, która kontroluje wjeżdżające na Prostą samochody i miejsce ich postoju. Podobne przypadki można zanotować przy ulicy Mostowej. Oczywiście, strażnicy działają zgodnie z prawem, ale ich aktualna aktywność wzbudza podejrzenia…

Strażnicy faktycznie są jak sępy – dodaje pan Krzysztof, kierowca i mieszkaniec Starówki. – Tu (na starówce – przyp. red.) cały czas jest problem. Mam abonament na parkowanie, a często muszę parkować daleko od domu.

Inni użytkownicy samochodów też zauważają ten problem

Wszystko utrudnia Straż Miejska, tu nie wolno, tam nie można, tu od kwietnia dopiero, tam za blisko skrzyżowania i tak w kółko. Przynajmniej raz w miesiącu dostaję wezwanie na Grudziądzką – mówi pan Piotr.

Dyskusja trwa, a problem zostaje…

Wystarczy tylko połączyć słowo “starówka” z “parkowanie“, a wśród toruńskich internautów zaczyna się burza. Pojawiają się tak dosadne określenia jak “dramat”, czy “patologia”. Powszechne są też skargi na nowe parkomaty, które działają bardzo długo, a system dodawania kolejnych minut jest bardzo opieszały.

Ciekawą sprawę zauważył pan Mikołaj. Nasz czytelnik zwrócił uwagę, że od pewnego momentu znacząco wzrosły opłaty za parking przy Teatrze im. Wilama Horzycy, a miejsca są płatne… całodobowo!

W opiniach zwracacie też uwagę na to, że planowany remont powinien być poprzedzony wyznaczeniem dodatkowych miejsc.

Po Starówce można jeździć cały dzień, a i tak najczęściej ląduje się daleko – mówi pani Renata. – Drogowcy powinni wykorzystywać remonty jako okazję do dorobienia miejsc parkingowych.

Centrum bez samochodów?

Na inny problem zwraca uwagę pani Weronika. Jej zdaniem ruch na Starówce powinien być ograniczony do niezbędnego minimum. Czytelniczka zdaje sobie sprawę, że nie jest to prosta sprawa.

Miasto za mało myśli o parkingach blisko centrum – dodaje. – Najczęściej parkuję przy Cinema City, lub Dworcu Miasto. Unikam wtedy nerwów, a dodatkowo mogę się przejść. Starówka to nasza wizytówka i nie powinna być zapchana samochodami. W zamian miasto powinno myśleć o parkingach okołostarówkowych. Szkoda, że nikt się tym nie zajmuje.

W sprawie aktualnych problemów na Starówce skontaktowaliśmy się już z Miejskim Zarządem Dróg. Będziemy wracać do tematu.

 

Więcej w dziale Miasto

Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021