fbpx
Miasto

Wspierają polskich kombatantów na Kresach – “Rodacy Bohaterom” po raz ósmy [WYWIAD]

Logo akcji Rodacy Bohaterom (fot. materiały organizatora)
Wspierają polskich kombatantów na Kresach – “Rodacy Bohaterom” po raz ósmy [WYWIAD]
Mateusz Bąk
REAKCJE

Do dziś na Kresach Wschodnich żyje stu kilkudziesięciu byłych żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Są wzorem bezprzykładnego męstwa, heroicznego poświęcenia oraz najgorętszej miłości Ojczyzny. Ich sytuacja materialna nie zawsze jednak jest zadowalająca, dlatego co roku w okresie świątecznym organizowana jest akcja Rodacy Bohaterom

Akcja polega na zbiórce żywności oraz środków czystości dla około 100 byłych żołnierzy Armii Krajowej, ich rodzin i Polaków mieszkających na Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Mołdawii. Jej organizatorom zależy także na upamiętnianiu związanych ważnych rocznic i wydarzeń, renowacji polskich nekropolii, ocalaniu różnych materiałów historycznych z Kresów oraz na wsparciu socjalnym i zdrowotnym. Najnowsza edycja odbywa się od 15 listopada 2017 do 31 grudnia 2017. Wśród wielu organizatorów jest toruńska fundacja Lex Lupus. O całej inicjatywie opowiedziały nam Angelika Jaworska i Beata Jaworska.

Jaka jest idea akcji?

Głównym celem akcji jest pomoc naszym rodakom mieszkającym na Kresach Wschodnich. Chodzi o to, żeby pokazać im, że nie są sami i że o nich pamiętamy. Są to najczęściej osoby starsze, które kiedyś narażały własne życie za naszą Ojczyznę. Dziś często te osoby mieszkają w złych warunkach, w obcym państwie, nie z własnej woli. W tym roku pomoc trafi również do Kombatantów w Polsce. Zbieramy żywność długoterminową, środki czystości, białe i czerwone znicze, ale przede wszystkim kartki świąteczne z życzeniami. To one wywołują najwięcej emocji, są najważniejszym elementem każdej paczki. Trzy lata temu w naszych głowach zrodził się pomysł „Samozdjęcia”. Jest to akcja, która polega na zrobieniu zdjęcia – samemu bądź z rodziną lub znajomymi – trzymając kartkę, na której najczęściej znajdują się słowa, jak: „Wesołych świąt”, „Pamiętamy”, „Dziękujemy”. Więcej informacji tutaj.

Jak wygląda historia akcji? Która to już odsłona?

Pomysłodawcą oraz głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Odra-Niemen. Pierwsza edycja miała miejsce w 2010 roku. Od tamtego czasu organizowana jest w każde święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. My jako fundacja Lex Lupus jesteśmy koordynatorem na Toruń i okolice. Jest to już nasz 4. raz! Zeszły rok był niewątpliwym sukcesem, udało nam się zebrać ponad 2,5 tony darów i 1200 kartek świątecznych.

Co było receptą na tak duży sukces?

Dobre serca ludzi. Sami nie dalibyśmy rady tego dokonać. Szczególne podziękowania należą się vicekurator oświaty – pani Marii Mazurkiewicz, ale nie tylko. Wspierało nas wiele organizacji i osób prywatnych.

W jaki sposób zbieracie dary?

W całym Toruniu są stacjonarne miejsca zbiórki. W wielu szkołach zbierane są dary. Kolejny raz z rzędu będzie organizowana zbiórka w toruńskich sklepach. Dary można przekazać nam również osobiście po wcześniejszym kontakcie z nami. Zbiórkę można wesprzeć także finansowo, dokonując wpłaty na konto fundacji: nr 16 1750 0012 0000 0000 3223 0587 lub na portalu zrzutka.pl.

Ile osób się w to angażuje?

Nie jesteśmy w stanie powiedzieć ile dokładnie osób, ale na pewno są to setki z całego województwa. Natomiast mamy kilkunastu weteranów. Co roku wspierają nas: salon Oli Dubiel, sklep Angelika na Bielawach, Radny Miasta Torunia – Wojciech Klabun, Stowarzyszenie Nasz Podgórz, Toruńska Giełda Towarowa, Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny, Związek Strzelecki Rzeczypospolitej Jednostka 3202 Toruń, Archipelag Inicjatyw i nasz największy skarb – wspaniali, młodzi wolontariusze.

Skąd ich bierzecie?

Są to najczęściej osoby, które dołączyły w nasze szeregi przy okazji naszych innych działań, nasze rodziny i przyjaciele oraz przyjaciele naszych przyjaciół itd.

Jak można do was dołączyć?

Pomóc może każdy, kto ma ochotę i troszkę czasu. Wystarczy się z nami skontaktować za pośrednictwem Facebooka, maila: biuro@lexlupus.pl lub telefonicznie (Angela Jaworska: 720-786-996, Beata Jaworska: 664-726-456). Wszystkie informacje znajdują się na utworzonym wydarzeniu na Facebooku.

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021