fbpx
News

Bomba na Jarze pochodzi najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej [FOTO]

(fot. KMP Toruń)
Bomba na Jarze pochodzi najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej [FOTO]
Mateusz Bąk
REAKCJE

Na Jarze ewakuowano kilkaset mieszkańców z dwunastu bloków. To efekt zagrożenia, jakie stworzyła odnaleziona bomba. Znamy już szczegóły!

Ten 250-kilogramowy pocisk lotniczy pochodzi najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej. Trafili na niego pracownicy budowlani, którzy odkopali niewybuch wczorajszego popołudnia przy ul. Watzenrodego!

– Miejsce było zabezpieczone przez służby do dzisiejszego poranka, kiedy na miejsce przyjechali  wojskowi saperzy – mówi oficer prasowy Wojciech Chrostowski. – Policjanci i inne służby obecne na miejscu powiadamiali mieszkańców okolicznych budynków wielorodzinnych o zagrożeniu. Na czas potrzebny do przygotowania akcji, wydobycia niewybuchu oraz bezpiecznego wywiezienia go z miasta, ewakuowano kilkaset osób z 12 bloków. Osoby te znalazły schronienie między innymi w podstawionych autobusach.

(fot. UMT)

(fot. UMT)

Bombę podniesiono tuż przed godziną 12:00. W zabezpieczeniu terenu jak i samego znaleziska brało udział kilkudziesięciu policjantów, saperzy, strażacy, strażnicy miejscy czy służby medyczne. Na miejscu zdarzenia pojawił się też Michał Zaleski.

– Zagrożenie przy podejmowaniu takiego niewybuchu jest bardzo duże – mówi prezydent Torunia. – Jest to bomba zapalająca, prawdopodobnie typowo lotnicza z okresu II Wojny Światowej. Mam nadzieję, że to jedyne i ostatnie znalezisko w tym rejonie. Kilka lat temu penetrowaliśmy ten teren pod kątem niewybuchów i niczego istotnego nie znaleziono. Do tej pory jest to pierwszy przypadek takiego znaleziska, który niesie za sobą ewakuację i zabezpieczenie terenuDo tej pory ewakuowano prawie 250 osób. Na szczęście o tej porze wielu mieszkańców jest w pracy.

(fot. KMP Toruń)

(fot. KMP Toruń)

Jar jest obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem budownictwa mieszkaniowego w Toruniu. W XX wieku na owych terenach stacjonowała jednak Jednostka Armii Radzieckiej, co może wyjaśniać pochodzenie bomby.

(fot. KMP Toruń)

(fot. KMP Toruń)

News
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale News

mms_20181217_115509

Zjazd ze średnicówki z dodatkowym pasem!

Mateusz Bąk17 grudnia 2018
bip_fotka

Na Placu Hoffmana przybędzie sygnalizacji swietlnej!

Mateusz Bąk17 grudnia 2018
37_big

Zmiany na placu Pokoju Toruńskiego! [GRAFIKA]

Mateusz Bąk12 grudnia 2018
lifeboat-3377292_960_720

PILNE! Wypadek łodzi wędkarskiej! Trwa akcja ratunkowa

Mateusz Bąk10 grudnia 2018
271-29434-1000x600

Zakończono poszukiwana 32-latka! Tragiczny finał…

Mateusz Bąk8 grudnia 2018
pko 3

Most gen. Elżbiety Zawackiej ma już pięć lat! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Mateusz Bąk7 grudnia 2018
139-235259

Zaginął 17-latek z Podgórza! [AKTUALIZACJA]

Mateusz Bąk7 grudnia 2018
DSC_3376

Radni zdecydowali o pensji Zaleskiego

Mateusz Bąk7 grudnia 2018
wykolejony tramwaj toruń

Tramwaj wykoleił się u zbiegu Wschodniej i Curie-Skłodowskiej. Ruch komunikacyjny wstrzymany! [WIDEO]

Redakcja ChilliTorun.pl5 grudnia 2018