fbpx
Ciekawostki

Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla

(fot. Pixabay.com)
Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Całkowite przejście na odnawialne źródła energii wydaje się krokiem oczywistym i racjonalnym. Nawet najwięksi sceptycy na całym świecie przyznają, że ocieplenie klimatu jest procesem nieodwracalnym, któremu zanieczyszczenie powietrza generowane przez człowieka niestety będzie sprzyjać. Trzeba, więc robić wszystko, aby zahamować ten proces niebezpieczny nie tylko dla przyrody, ale również dla człowieka, który przecież jest jej integralną częścią. Musimy sobie uświadomić, że jeśli nie będziemy stopniowo odchodzić od wykorzystania węgla i przechodzić na energetykę słoneczną wiatrową, to ostatecznie nie będzie już miejsca dla nas na naszej planecie. Nie pojedziemy sobie na luksusowe wakacje, a nawet nie pogramy w mystery jack slot nieświadomi niczego. Ludzkość po prostu wyginie. Na szczęście coraz więcej państw zwraca uwagę na to, aby stopniowo odchodzić od wydobycia węgla i przechodzić właśnie na bezpieczne dla środowiska źródło pozyskiwania energii. Jest to proces co prawda powolny, ale możliwy do zrealizowania.

Optymistyczne analizy energetyczne

Pojawia się zresztą w przestrzeni publicznej masa nawet pozytywnych informacji świadczących o większym udziale energetyki słonecznej i wiatrowej w branży energetycznej. Jeśli chodzi o konkrety, to należy zauważyć, że już w pierwszym półroczu br. farmy wiatrowe i rozwiązania fotowoltaiczne są odpowiedzialne za wygenerowanie aż 9,8 % światowej energii elektrycznej. Jest to jak na razie rekord. Wciąż jednak jest to mało, więc państwa stawiające na bezpieczeństwo planety są świadome tego, że jeszcze jest wiele do zrobienia. Te dane jak na razie są jednak zadowalające. W porównaniu do zeszłego roku jest to wzrost aż o 14 %. Jednocześnie warto zauważyć, że produkcja węgla spadła o 8,3 %, co też powinno nas cieszyć. Tej analizie zostało poddanych 48 krajów, a badania realizował Ember, czyli niezależny think tank, który zajmuje się klimatem i przyspieszeniem ogólnoświatowej transformacji energetycznej. Celem nadrzędnym jest tutaj przejście od węgla właśnie na czystą energię elektryczną.

Porozumienie paryskie i udział OZE

Nie bez znaczenia w całym procesie jest oczywiście fakt podpisania w 2015 roku Porozumienia Paryskiego. Od tego właśnie momentu energia wiatrowa oraz słoneczna znacznie zwiększyły udział w ogólnoświatowej produkcji elektryczności. Wzrost odnotowany jest ponad dwukrotny. Za dobre przykłady można tu podać Chiny, Japonię oraz Brazylię. Tutaj wytwarzanie energii elektrycznej w kontekście odnawialnych źródeł energii wzrosło z 4 % aż do 10. Z kolei stany Zjednoczone to wzrost od 6 % do 12. Indie także mają się czym pochwalić. Tu przejście wyniosło od 3,4 % do 9,7 %. Wydaje się, że kraje takie jak Polska mają całkiem dobre przykłady i chyba politycy powinni bardzo dokładnie przeanalizować kwestie klimatyczne.

Spadki w produkcji węgla

Oczywiście przejście na nowoczesne technologie związane z produkowaniem energii elektrycznej nie byłoby możliwe, gdyby nie konkretne decyzje dotyczące właśnie wydobycia węgla. Odnawialne źródła energii w naturalny sposób przejmują i przejmować powinny lukę, jaka już jest pozostawiona przez spadek produkcji węgla, a proces ten powinien się intensyfikować. Oczywiście warto tu też brać pod uwagę spadek produkcji energii elektrycznej z węgla jako efekt pandemii. Mówiąc inaczej, zapotrzebowanie na tę energię na całym świecie spadło aż o 3 %. Niemniej jednak pomimo tego, że spadek zużycia węgla wynika z wyjątkowej sytuacji pandemicznej, to i tak aż 30-procentowy wynik to znaczne zwiększenie wytwarzania energii z OZE. Jednocześnie też wszyscy powinniśmy sobie uświadomić, że te optymistyczne 10 % to wciąż jest za mało. W końcu przecież całkiem powinniśmy zrezygnować z węgla, bo jak widać planeta może na tym tylko ucierpieć.

Więcej w dziale Ciekawostki

knife-4899367_1280

Najdroższe skiny w Historii CS:GO

Redakcja ChilliTorun.pl14 lipca 2021
Police Law Cop Emergency Symbol Safety Street

Porady, jak bronić się przed oszustami internetowymi

Redakcja ChilliTorun.pl14 lipca 2021
fd182222ea2b0790cf45ab1115a4ef46

Chcesz skutecznie chronić ekran Samsunga Galaxy S20FE? Pomyśl o etui i szkle ochronnym!

Redakcja ChilliTorun.pl6 maja 2021
man-4132758_1280

Czy wszyscy już jesteśmy narcyzami?

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
astronaut-1390007_1280

Prawo przyciągania a gry losowe

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
people-1492052_1280

Wewnętrzne demony mogą zniszczyć naszych bliskich?

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
chimpanzee-3703230_1280

Małpa gra na komputerze siłą woli

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
uslugi-ppoz-i-bhp-600x289

Jak powinna wyglądać prawidłowo opracowana dokumentacja ppoż.?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2021
pistoletlakierniczy

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021