fbpx
Ciekawostki

Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla

(fot. Pixabay.com)
Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Całkowite przejście na odnawialne źródła energii wydaje się krokiem oczywistym i racjonalnym. Nawet najwięksi sceptycy na całym świecie przyznają, że ocieplenie klimatu jest procesem nieodwracalnym, któremu zanieczyszczenie powietrza generowane przez człowieka niestety będzie sprzyjać. Trzeba, więc robić wszystko, aby zahamować ten proces niebezpieczny nie tylko dla przyrody, ale również dla człowieka, który przecież jest jej integralną częścią. Musimy sobie uświadomić, że jeśli nie będziemy stopniowo odchodzić od wykorzystania węgla i przechodzić na energetykę słoneczną wiatrową, to ostatecznie nie będzie już miejsca dla nas na naszej planecie. Nie pojedziemy sobie na luksusowe wakacje, a nawet nie pogramy w mystery jack slot nieświadomi niczego. Ludzkość po prostu wyginie. Na szczęście coraz więcej państw zwraca uwagę na to, aby stopniowo odchodzić od wydobycia węgla i przechodzić właśnie na bezpieczne dla środowiska źródło pozyskiwania energii. Jest to proces co prawda powolny, ale możliwy do zrealizowania.

Optymistyczne analizy energetyczne

Pojawia się zresztą w przestrzeni publicznej masa nawet pozytywnych informacji świadczących o większym udziale energetyki słonecznej i wiatrowej w branży energetycznej. Jeśli chodzi o konkrety, to należy zauważyć, że już w pierwszym półroczu br. farmy wiatrowe i rozwiązania fotowoltaiczne są odpowiedzialne za wygenerowanie aż 9,8 % światowej energii elektrycznej. Jest to jak na razie rekord. Wciąż jednak jest to mało, więc państwa stawiające na bezpieczeństwo planety są świadome tego, że jeszcze jest wiele do zrobienia. Te dane jak na razie są jednak zadowalające. W porównaniu do zeszłego roku jest to wzrost aż o 14 %. Jednocześnie warto zauważyć, że produkcja węgla spadła o 8,3 %, co też powinno nas cieszyć. Tej analizie zostało poddanych 48 krajów, a badania realizował Ember, czyli niezależny think tank, który zajmuje się klimatem i przyspieszeniem ogólnoświatowej transformacji energetycznej. Celem nadrzędnym jest tutaj przejście od węgla właśnie na czystą energię elektryczną.

Porozumienie paryskie i udział OZE

Nie bez znaczenia w całym procesie jest oczywiście fakt podpisania w 2015 roku Porozumienia Paryskiego. Od tego właśnie momentu energia wiatrowa oraz słoneczna znacznie zwiększyły udział w ogólnoświatowej produkcji elektryczności. Wzrost odnotowany jest ponad dwukrotny. Za dobre przykłady można tu podać Chiny, Japonię oraz Brazylię. Tutaj wytwarzanie energii elektrycznej w kontekście odnawialnych źródeł energii wzrosło z 4 % aż do 10. Z kolei stany Zjednoczone to wzrost od 6 % do 12. Indie także mają się czym pochwalić. Tu przejście wyniosło od 3,4 % do 9,7 %. Wydaje się, że kraje takie jak Polska mają całkiem dobre przykłady i chyba politycy powinni bardzo dokładnie przeanalizować kwestie klimatyczne.

Spadki w produkcji węgla

Oczywiście przejście na nowoczesne technologie związane z produkowaniem energii elektrycznej nie byłoby możliwe, gdyby nie konkretne decyzje dotyczące właśnie wydobycia węgla. Odnawialne źródła energii w naturalny sposób przejmują i przejmować powinny lukę, jaka już jest pozostawiona przez spadek produkcji węgla, a proces ten powinien się intensyfikować. Oczywiście warto tu też brać pod uwagę spadek produkcji energii elektrycznej z węgla jako efekt pandemii. Mówiąc inaczej, zapotrzebowanie na tę energię na całym świecie spadło aż o 3 %. Niemniej jednak pomimo tego, że spadek zużycia węgla wynika z wyjątkowej sytuacji pandemicznej, to i tak aż 30-procentowy wynik to znaczne zwiększenie wytwarzania energii z OZE. Jednocześnie też wszyscy powinniśmy sobie uświadomić, że te optymistyczne 10 % to wciąż jest za mało. W końcu przecież całkiem powinniśmy zrezygnować z węgla, bo jak widać planeta może na tym tylko ucierpieć.

Więcej w dziale Ciekawostki

3 - myjultradzwiekami - link do strony 3

Poznaj trzy powody, dla których warto zainwestować w nowoczesne myjki ultradźwiękowe

Redakcja ChilliTorun.pl1 września 2020
casino-3491253_960_720

Najpopularniejsze automaty do gier

Redakcja ChilliTorun.pl24 marca 2020
Josef_Thorak_-_Kopernikus2

Kolejny pomnik Kopernika w Toruniu?

Mateusz Bąk20 lutego 2020
07 - hak - obrotnica do spawania ZEWN

Szybkie i efektywne spawanie na miarę XXI wieku. Sprawdź, jakich przyrządów używają najlepsi i jak na nich pracują

Redakcja ChilliTorun.pl7 lutego 2020
players-green-football-football-match-football-pitch-sports-ground

Ludzie Sportu Związani z Lublinem

Redakcja ChilliTorun.pl4 lutego 2020
07 - afterweb - pozycjonowanie stron internetowych-Wrocław 2 ZEWN

Pozycjonowanie dla bystrzaków: czy w 2020 da się samodzielnie wywindować witrynę www na szczyt listy Google’a?

Redakcja ChilliTorun.pl30 stycznia 2020
wkroczeniewojskpolskichdotor18stycznia1920a

Upragniony powrót do Ojczyzny – 10 faktów z historii oswobodzenia Torunia!

Mateusz Bąk18 stycznia 2020
mzk

O historii miejskich autobusów słów kilka

Mateusz Bąk18 listopada 2019
głowne wiersze

Jan Kasprowicz – wyjątkowy, polski poeta

Redakcja ChilliTorun.pl21 października 2019