fbpx
Ciekawostki

Ludzie Sportu Związani z Lublinem

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Ludzie Sportu Związani z Lublinem
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Miłośnicy sportu mieszkający w Lublinie z pewnością bez ułamka sekundy zawahania się wymienią na przykład zespoły takie jak Motor Lublin, AZS UMCS Lublin, Start Lublin, Budowlani Lublin, czy Lubliniankę. Zapewne z łatwością też sypną nazwiskami reprezentujących te kluby sportowców. Ale czy aby na pewno znasz także inne ważne dla lubelskiego sportu postaci? Możliwe, że o niektórych nie wiedziałeś, albo zwyczajnie Ci już wypadły z pamięci. Dlatego też dziś przypomnimy Ci w skrócie sylwetki osób najbardziej zasłużonych naszym zdaniem dla sportu w tym pięknym mieście.

Odłóż więc telefon, Twoja gra jednoręki bandyta za darmo do pobrania poczeka na Ciebie przez chwilę. Poświęć parę minut na poznanie ważnych dla Twojego miasta postaci świata sportu. Zapraszamy do lektury!

Andrzej Tomza

Andrzej Tomza to urodzony w Lublinie były zawodnik uprawiający strzelectwo sportowe na poziomie klubowym oraz reprezentacyjnym. W trakcie swojej kariery występował między innymi w barwach Lublinianki i Wawelu Kraków. Ma na swoim koncie między innymi występy na mistrzostwach świata w strzelectwie sportowym rozgrywanych w Moskwie, w 1958 roku. W tym samym roku wystartował także na mistrzostwach Europy. Wziął także udział w igrzyskach olimpijskich w 1960 r., na których to zajął 28 miejsce w konkurencji strzelania z pistoletu dowolnego na dystansie 50 metrów.

Andrzej Tomza jest także autorem wielu wynalazków z dziedziny strzelectwa, na przykład wykorzystywanych na całym świecie rotatorów tarcz strzeleckich.

Do dziś w Lublinie odbywają się zawody strzeleckie na sfinansowanej przez niego i wybudowanej za jego wstawiennictwem strzelnicy w Chełmie Lubelskim.

Stanisław Zalewski

Stanisław Zalewski urodził się w Lublinie w 1916 roku. W latach 30. ubiegłego wieku należał do ścisłej czołówki polskich bokserów, zdobył między innymi w 1937 roku brązowy medal mistrzostw Polski w wadze koguciej startując w barwach klubu PKS Lublin. Niestety musiał przerwać swoją karierę sportową z uwagi na wybuch II wojny światowej.

Po wojnie związał się z boksem i choć nie mógł już z racji wieku startować w turniejach, to jednak poświęcił się pracy w charakterze działacza sportowego i trenera. Należał na przykład do grona bliskich współpracowników legendarnego Feliksa Stamma, w sztabie którego wyjechał na cztery kolejne igrzyska olimpijskie i jedenaście turniejów o randze mistrzostw Europy.

W samym Lublinie znany jest najbardziej z tego, że jest założycielem sekcji boksu w Motorze Lublin oraz laureatem nagrody imienia Aleksandra Rekszy przyznawanej najbardziej zasłużonym dla polskiego boksu osobom.

Łączny bilans występów Stanisława Zalewskiego na ringu to 107 walk. 84 z nich zakończyło się zwycięstwem Zalewskiego, 11 remisami. Jak łatwo policzyć, Stanisław Zalewski przegrał jedynie 12 starć między linami, co jest świetnym wynikiem dla boksera.

Zbigniew Szymczak

Zbigniew Szymczak był urodzonym i mieszkającym przez większość swojego życia w Lublinie czołowym polskim szachistą. W 1976 roku został najmłodszym Polakiem, który uzyskał tytuł mistrza międzynarodowego. W pierwszym swoim starcie w mistrzostwach Polski, w 1974 roku, zajął 6 miejsce.

Ale już trzy lata później zaliczył zwycięstwo w międzynarodowym, silnie obsadzonym turnieju w Budapeszcie, a w 1978 roku znów wygrał kolejny międzynarodowy turniej, tym razem w czechosłowackim mieście Prievidza. Największy jednak jego zdaniem sukces przypada na rok 1983, kiedy to Zbigniew Szymczak zdobył indywidualny tytuł mistrza Polski w szachach reprezentując barwy klubu Avia Świdnik.

Po zakończeniu kariery zawodniczej skupił się na pracy w charakterze trenera szachowego. Spod jego „ręki” wyszli między innymi arcymistrzowie tacy jak Jacek Gdański, Aleksander Miśta, Iweta Radziewicz, Radosław Wojtaszek, czy też Robert Kempiński. 

Możesz twierdzić, że gra Mega Joker to wszystko, czego Ci potrzeba do pełnej rozrywki, ale nie zapominaj o tym, że to szachy są królową wszystkich gier i naprawdę niezwykle wymagającą formą treningu umysłowego!

Więcej w dziale Ciekawostki

uslugi-ppoz-i-bhp-600x289

Jak powinna wyglądać prawidłowo opracowana dokumentacja ppoż.?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2021
pistoletlakierniczy

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021
08 - stalimpex - cynkowanie ogniowe 1 ZEWN

Jak uczynić stal jeszcze bardziej wytrzymałą? Pokryć ją dodatkową warstwą cynku

Redakcja ChilliTorun.pl11 stycznia 2021
wind-farm-1747331_1280

Energia wiatrowa i słoneczna zamiast węgla

Redakcja ChilliTorun.pl9 września 2020
3 - myjultradzwiekami - link do strony 3

Poznaj trzy powody, dla których warto zainwestować w nowoczesne myjki ultradźwiękowe

Redakcja ChilliTorun.pl1 września 2020
casino-3491253_960_720

Najpopularniejsze automaty do gier

Redakcja ChilliTorun.pl24 marca 2020
Josef_Thorak_-_Kopernikus2

Kolejny pomnik Kopernika w Toruniu?

Mateusz Bąk20 lutego 2020
07 - hak - obrotnica do spawania ZEWN

Szybkie i efektywne spawanie na miarę XXI wieku. Sprawdź, jakich przyrządów używają najlepsi i jak na nich pracują

Redakcja ChilliTorun.pl7 lutego 2020
07 - afterweb - pozycjonowanie stron internetowych-Wrocław 2 ZEWN

Pozycjonowanie dla bystrzaków: czy w 2020 da się samodzielnie wywindować witrynę www na szczyt listy Google’a?

Redakcja ChilliTorun.pl30 stycznia 2020