fbpx
Ciekawostki

Ludzie Sportu Związani z Lublinem

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Ludzie Sportu Związani z Lublinem
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Miłośnicy sportu mieszkający w Lublinie z pewnością bez ułamka sekundy zawahania się wymienią na przykład zespoły takie jak Motor Lublin, AZS UMCS Lublin, Start Lublin, Budowlani Lublin, czy Lubliniankę. Zapewne z łatwością też sypną nazwiskami reprezentujących te kluby sportowców. Ale czy aby na pewno znasz także inne ważne dla lubelskiego sportu postaci? Możliwe, że o niektórych nie wiedziałeś, albo zwyczajnie Ci już wypadły z pamięci. Dlatego też dziś przypomnimy Ci w skrócie sylwetki osób najbardziej zasłużonych naszym zdaniem dla sportu w tym pięknym mieście.

Odłóż więc telefon, Twoja gra jednoręki bandyta za darmo do pobrania poczeka na Ciebie przez chwilę. Poświęć parę minut na poznanie ważnych dla Twojego miasta postaci świata sportu. Zapraszamy do lektury!

Andrzej Tomza

Andrzej Tomza to urodzony w Lublinie były zawodnik uprawiający strzelectwo sportowe na poziomie klubowym oraz reprezentacyjnym. W trakcie swojej kariery występował między innymi w barwach Lublinianki i Wawelu Kraków. Ma na swoim koncie między innymi występy na mistrzostwach świata w strzelectwie sportowym rozgrywanych w Moskwie, w 1958 roku. W tym samym roku wystartował także na mistrzostwach Europy. Wziął także udział w igrzyskach olimpijskich w 1960 r., na których to zajął 28 miejsce w konkurencji strzelania z pistoletu dowolnego na dystansie 50 metrów.

Andrzej Tomza jest także autorem wielu wynalazków z dziedziny strzelectwa, na przykład wykorzystywanych na całym świecie rotatorów tarcz strzeleckich.

Do dziś w Lublinie odbywają się zawody strzeleckie na sfinansowanej przez niego i wybudowanej za jego wstawiennictwem strzelnicy w Chełmie Lubelskim.

Stanisław Zalewski

Stanisław Zalewski urodził się w Lublinie w 1916 roku. W latach 30. ubiegłego wieku należał do ścisłej czołówki polskich bokserów, zdobył między innymi w 1937 roku brązowy medal mistrzostw Polski w wadze koguciej startując w barwach klubu PKS Lublin. Niestety musiał przerwać swoją karierę sportową z uwagi na wybuch II wojny światowej.

Po wojnie związał się z boksem i choć nie mógł już z racji wieku startować w turniejach, to jednak poświęcił się pracy w charakterze działacza sportowego i trenera. Należał na przykład do grona bliskich współpracowników legendarnego Feliksa Stamma, w sztabie którego wyjechał na cztery kolejne igrzyska olimpijskie i jedenaście turniejów o randze mistrzostw Europy.

W samym Lublinie znany jest najbardziej z tego, że jest założycielem sekcji boksu w Motorze Lublin oraz laureatem nagrody imienia Aleksandra Rekszy przyznawanej najbardziej zasłużonym dla polskiego boksu osobom.

Łączny bilans występów Stanisława Zalewskiego na ringu to 107 walk. 84 z nich zakończyło się zwycięstwem Zalewskiego, 11 remisami. Jak łatwo policzyć, Stanisław Zalewski przegrał jedynie 12 starć między linami, co jest świetnym wynikiem dla boksera.

Zbigniew Szymczak

Zbigniew Szymczak był urodzonym i mieszkającym przez większość swojego życia w Lublinie czołowym polskim szachistą. W 1976 roku został najmłodszym Polakiem, który uzyskał tytuł mistrza międzynarodowego. W pierwszym swoim starcie w mistrzostwach Polski, w 1974 roku, zajął 6 miejsce.

Ale już trzy lata później zaliczył zwycięstwo w międzynarodowym, silnie obsadzonym turnieju w Budapeszcie, a w 1978 roku znów wygrał kolejny międzynarodowy turniej, tym razem w czechosłowackim mieście Prievidza. Największy jednak jego zdaniem sukces przypada na rok 1983, kiedy to Zbigniew Szymczak zdobył indywidualny tytuł mistrza Polski w szachach reprezentując barwy klubu Avia Świdnik.

Po zakończeniu kariery zawodniczej skupił się na pracy w charakterze trenera szachowego. Spod jego „ręki” wyszli między innymi arcymistrzowie tacy jak Jacek Gdański, Aleksander Miśta, Iweta Radziewicz, Radosław Wojtaszek, czy też Robert Kempiński. 

Możesz twierdzić, że gra Mega Joker to wszystko, czego Ci potrzeba do pełnej rozrywki, ale nie zapominaj o tym, że to szachy są królową wszystkich gier i naprawdę niezwykle wymagającą formą treningu umysłowego!

Więcej w dziale Ciekawostki

knife-4899367_1280

Najdroższe skiny w Historii CS:GO

Redakcja ChilliTorun.pl14 lipca 2021
Police Law Cop Emergency Symbol Safety Street

Porady, jak bronić się przed oszustami internetowymi

Redakcja ChilliTorun.pl14 lipca 2021
fd182222ea2b0790cf45ab1115a4ef46

Chcesz skutecznie chronić ekran Samsunga Galaxy S20FE? Pomyśl o etui i szkle ochronnym!

Redakcja ChilliTorun.pl6 maja 2021
man-4132758_1280

Czy wszyscy już jesteśmy narcyzami?

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
astronaut-1390007_1280

Prawo przyciągania a gry losowe

Redakcja ChilliTorun.pl22 marca 2021
people-1492052_1280

Wewnętrzne demony mogą zniszczyć naszych bliskich?

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
chimpanzee-3703230_1280

Małpa gra na komputerze siłą woli

Redakcja ChilliTorun.pl21 marca 2021
uslugi-ppoz-i-bhp-600x289

Jak powinna wyglądać prawidłowo opracowana dokumentacja ppoż.?

Redakcja ChilliTorun.pl1 marca 2021
pistoletlakierniczy

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021