fbpx
Ciekawostki

Ludzie Sportu Związani z Lublinem

(fot. Materiały Zewnętrzne)
Ludzie Sportu Związani z Lublinem
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Miłośnicy sportu mieszkający w Lublinie z pewnością bez ułamka sekundy zawahania się wymienią na przykład zespoły takie jak Motor Lublin, AZS UMCS Lublin, Start Lublin, Budowlani Lublin, czy Lubliniankę. Zapewne z łatwością też sypną nazwiskami reprezentujących te kluby sportowców. Ale czy aby na pewno znasz także inne ważne dla lubelskiego sportu postaci? Możliwe, że o niektórych nie wiedziałeś, albo zwyczajnie Ci już wypadły z pamięci. Dlatego też dziś przypomnimy Ci w skrócie sylwetki osób najbardziej zasłużonych naszym zdaniem dla sportu w tym pięknym mieście.

Odłóż więc telefon, Twoja gra jednoręki bandyta za darmo do pobrania poczeka na Ciebie przez chwilę. Poświęć parę minut na poznanie ważnych dla Twojego miasta postaci świata sportu. Zapraszamy do lektury!

Andrzej Tomza

Andrzej Tomza to urodzony w Lublinie były zawodnik uprawiający strzelectwo sportowe na poziomie klubowym oraz reprezentacyjnym. W trakcie swojej kariery występował między innymi w barwach Lublinianki i Wawelu Kraków. Ma na swoim koncie między innymi występy na mistrzostwach świata w strzelectwie sportowym rozgrywanych w Moskwie, w 1958 roku. W tym samym roku wystartował także na mistrzostwach Europy. Wziął także udział w igrzyskach olimpijskich w 1960 r., na których to zajął 28 miejsce w konkurencji strzelania z pistoletu dowolnego na dystansie 50 metrów.

Andrzej Tomza jest także autorem wielu wynalazków z dziedziny strzelectwa, na przykład wykorzystywanych na całym świecie rotatorów tarcz strzeleckich.

Do dziś w Lublinie odbywają się zawody strzeleckie na sfinansowanej przez niego i wybudowanej za jego wstawiennictwem strzelnicy w Chełmie Lubelskim.

Stanisław Zalewski

Stanisław Zalewski urodził się w Lublinie w 1916 roku. W latach 30. ubiegłego wieku należał do ścisłej czołówki polskich bokserów, zdobył między innymi w 1937 roku brązowy medal mistrzostw Polski w wadze koguciej startując w barwach klubu PKS Lublin. Niestety musiał przerwać swoją karierę sportową z uwagi na wybuch II wojny światowej.

Po wojnie związał się z boksem i choć nie mógł już z racji wieku startować w turniejach, to jednak poświęcił się pracy w charakterze działacza sportowego i trenera. Należał na przykład do grona bliskich współpracowników legendarnego Feliksa Stamma, w sztabie którego wyjechał na cztery kolejne igrzyska olimpijskie i jedenaście turniejów o randze mistrzostw Europy.

W samym Lublinie znany jest najbardziej z tego, że jest założycielem sekcji boksu w Motorze Lublin oraz laureatem nagrody imienia Aleksandra Rekszy przyznawanej najbardziej zasłużonym dla polskiego boksu osobom.

Łączny bilans występów Stanisława Zalewskiego na ringu to 107 walk. 84 z nich zakończyło się zwycięstwem Zalewskiego, 11 remisami. Jak łatwo policzyć, Stanisław Zalewski przegrał jedynie 12 starć między linami, co jest świetnym wynikiem dla boksera.

Zbigniew Szymczak

Zbigniew Szymczak był urodzonym i mieszkającym przez większość swojego życia w Lublinie czołowym polskim szachistą. W 1976 roku został najmłodszym Polakiem, który uzyskał tytuł mistrza międzynarodowego. W pierwszym swoim starcie w mistrzostwach Polski, w 1974 roku, zajął 6 miejsce.

Ale już trzy lata później zaliczył zwycięstwo w międzynarodowym, silnie obsadzonym turnieju w Budapeszcie, a w 1978 roku znów wygrał kolejny międzynarodowy turniej, tym razem w czechosłowackim mieście Prievidza. Największy jednak jego zdaniem sukces przypada na rok 1983, kiedy to Zbigniew Szymczak zdobył indywidualny tytuł mistrza Polski w szachach reprezentując barwy klubu Avia Świdnik.

Po zakończeniu kariery zawodniczej skupił się na pracy w charakterze trenera szachowego. Spod jego „ręki” wyszli między innymi arcymistrzowie tacy jak Jacek Gdański, Aleksander Miśta, Iweta Radziewicz, Radosław Wojtaszek, czy też Robert Kempiński. 

Możesz twierdzić, że gra Mega Joker to wszystko, czego Ci potrzeba do pełnej rozrywki, ale nie zapominaj o tym, że to szachy są królową wszystkich gier i naprawdę niezwykle wymagającą formą treningu umysłowego!

Więcej w dziale Ciekawostki

casino-3491253_960_720

Najpopularniejsze automaty do gier

Redakcja ChilliTorun.pl24 marca 2020
Josef_Thorak_-_Kopernikus2

Kolejny pomnik Kopernika w Toruniu?

Mateusz Bąk20 lutego 2020
07 - hak - obrotnica do spawania ZEWN

Szybkie i efektywne spawanie na miarę XXI wieku. Sprawdź, jakich przyrządów używają najlepsi i jak na nich pracują

Redakcja ChilliTorun.pl7 lutego 2020
07 - afterweb - pozycjonowanie stron internetowych-Wrocław 2 ZEWN

Pozycjonowanie dla bystrzaków: czy w 2020 da się samodzielnie wywindować witrynę www na szczyt listy Google’a?

Redakcja ChilliTorun.pl30 stycznia 2020
wkroczeniewojskpolskichdotor18stycznia1920a

Upragniony powrót do Ojczyzny – 10 faktów z historii oswobodzenia Torunia!

Mateusz Bąk18 stycznia 2020
mzk

O historii miejskich autobusów słów kilka

Mateusz Bąk18 listopada 2019
głowne wiersze

Jan Kasprowicz – wyjątkowy, polski poeta

Redakcja ChilliTorun.pl21 października 2019
123

Absolwent UMK w drodze na Koronę Ziemi

Mateusz Bąk8 września 2019
04 - nikostal - garaże blaszane drewnopodobne ZEWN

Naturalny wygląd da się wygodnie połączyć z funkcjonalnością i trwałością. Nawet w niepozornych budynkach gospodarczych

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2019