fbpx
Custom Text
Hokej na lodzie

Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Toruńscy kibice hokeja organizują wyjątkową wystawę!

(fot. Krzysztof Maliszewski)
Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Toruńscy kibice hokeja organizują wyjątkową wystawę!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Stowarzyszenie Toruńskich Kibiców Hokeja 1924 im. Dariusza Pieciun organizuje wystawę „Hokejowa Tradycja Pokoleń”

Inspiracją jest zbliżająca się 30. rocznica słynnych meczów hokejowych pomiędzy Pomorzaninem Toruń a Polonią Bydgoszcz. Po dwóch zwycięstwach ekipa z Grodu Kopernika zagwarantowała sobie powrót do I ligi – wówczas najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

– Wierzymy, że „historia kołem się toczy” i na wiosnę 2018 roku Toruń ponownie będziemy cieszyć się z powrotu toruńskiej drużyny hokejowej do najwyższej klasy rozgrywkowej, za kilka lat będziemy liczyć się w walce o medale Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, a hokej stanie się wiodącą dyscypliną sportową w Toruniu – przekonuje Stowarzyszenie.

Organizatorzy chcą pokazać starszym, jak i młodszym kibicom przeszłość toruńskiego hokeja, przytaczając przy tym takie sylwetki jak Józef Stogowski (3-krotny olimpijczyk, chorąży polskiej ekipy na Igrzyskach Olimpijskich w Lake Placid w 1932 roku), czy Kazimierz Osmański (wszechstronny toruński sportowiec, który największe sukcesy odnosił w hokeju na lodzie, reprezentant Polski w tej dyscyplinie sportu).

– Chcemy pozytywnie zarazić hokejem nie tylko mieszkańców Torunia i okolic, ale także całego województwa kujawsko-pomorskiego, którzy do tej pory nie słyszeli o tej dyscyplinie sportu i nigdy nie mieli okazji by założyć łyżwy – zapowiada Stowarzyszenie. – Wierzymy, że pojawienie się hokejowych sukcesów sportowych przyczyni się do popularyzacji hokeja jako dyscypliny sportu w Toruniu oraz w województwie, przez co zwiększy zainteresowanie dzieci i młodzieży sportem. 

Popularyzacja hokeja zdaniem członków Stowarzyszenia może przełożyć się na większy nabór do młodzieżowych grup MKS Sokołów Toruń i do hokejowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, powstawanie sezonowych lodowisk, rozwój innych dyscyplin związanych z lodem jak łyżwiarstwo figurowe, short-track, czy curling i w rzeczy samej wzrost liczby zawodników hokeja grających amatorsko.

Wystawa „Hokejowa Tradycja Pokoleń” zorganizowana zostanie w Małej Galerii Fotografii Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Związku Polskich Artystów Fotografików przy ulicy Różanej 1 (I piętro). Planowane otwarcie to 21 luty, godz. 18:00 na czas jednego miesiąca. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny! W jej ramach zaplanowano

• wernisaż, na który zaproszeni zostaną zawodnicy grający w Polonii Bydgoszcz i Pomorzaninie Toruń 12 i 13 marca 1988 roku, aby podzielili się wspomnieniami z pozostałymi gośćmi,
• archiwalne fragmenty wspomnianych meczów,
• historyczne przedmioty oraz fotografie dokumentujące historię toruńskiego hokeja od roku 1924.
• film “Hokejowa Tradycja Pokoleń” łączący historię toruńskiego hokeja ze współczesnością, premiera na otwarciu,
• profesjonalna sesja zdjęciowa zawodników Klub Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna w koszulkach meczowych zawierających logotypy wybranych toruńskich klubów hokejowych poczynając od tych najstarszych z 1924 roku, przez najnowszą historię do współczesności.

Na koszulkach widoczny będzie także herb Torunia oraz biało-czerwona flaga nawiązująca do setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Ponadto koszulki sygnowane będą najważniejszymi dla toruńskiego hokeja nazwiskami jak np. Józef Stogowski – olimpijczyk i patron lodowiska Tor-Tor. Zdjęcia z sesji fotograficznej oraz same koszulki będą również znajdą się na wystawie.

W planach jest także Izba pamięci “Hokejowa Tradycja Pokoleń”. Wystawa ma zostać przeniesiona na lodowisko Tor-Tor, gdzie powstanie stała ekspozycja w miejscu ogólnie dostępnym. Honorowym patronem przedsięwzięcia został prezydent Michał Zaleski.

Hokej na lodzie
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Hokej na lodzie

ice-hockey-64167_960_720

Energa górą w derbach Pomorza!

Mateusz Bąk28 października 2018
hokej24

Bezbłędny Semen Garshin – KH Energa nie zwalnia tempa!

Mateusz Bąk25 września 2018
DSC00239

W Gdańsku nie zabraknie toruńskich kibiców! Chętni jechać?

Mateusz Bąk25 września 2018
hokej17

Toruńscy hokeiści z nowym sponsorem!

Mateusz Bąk17 września 2018
dyb_yqrxuamms8f

Ruszył sezon hokejowej Ekstraligi! Nesta podejmie Cracovię

Mateusz Bąk14 września 2018
hok_9

Hokeiści również po prezentacji!

Mateusz Bąk3 września 2018
_DSC9415

Stowarzyszenie Toruńskich Kibiców Hokeja walczy o klubową maskotkę!

Mateusz Bąk21 lipca 2018
Ważny zawodnik opuszcza Nestę Mires Toruń
(fot. Dominika Lipińska)

Pożegnanie zawodnika Nesty Mires Toruń. “Nie chodziło o brak porozumienia”

Konrad Marzec16 maja 2018
DSC9438-1000x600

W Toruniu króluje hokej. Wysoka nota od kanadyjskiego portalu!

Mateusz Bąk4 kwietnia 2018