Hokej na lodzie

Sokoły Toruń Mistrzem Polski wśród młodzików! Wielki sukces toruńskiego hokeja!

(fot. dzięki uprzejmości Tomasza Sowy/hokej.net)
Sebastian Górka

Zwycięstwem dla MKS Sokoły Toruń zakończyły się Mistrzostwa Polski młodzików w hokeju na lodzie, które odbyły się na lodowisku w Sanoku. W finałowym spotkaniu młodzi zawodnicy z Torunia pokonali UKS Zagłębie Sosnowiec 5:2

Brązowy medal wywalczyła łączona drużyna TMH Polonii Bytom i Zrywu Ruda Śląska, która pokonała w meczu o trzecie miejsce UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok 4:2.

Przez fazę grupową Sokoły Toruń przemknęły jak burza, pewnie awansując z pierwszego miejsca. Torunianie pokonali kolejno Podhale Nowy Targ 12:3, Polonię Bytom 2:1 oraz MOSM Tychy 7:6. Tyszanie sprawili najwięcej problemów toruńskim hokeistom. Przegrywali dwukrotnie dwiema bramkami, jednak dwukrotnie doprowadzając do remisu i w ostatniej tercji przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę.

4

Od początku torunianie dyktowali warunki w meczu półfinałowym (fot. dzięki uprzejmości Tomasza Sowy/hokej.net)

W półfinale trafili na gospodarzy turnieju UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok, których pokonali 5:2. Torunianie atakowali od pierwszych minut sobotniego meczu. W 22. minucie spotkania prowadzili po golu Jakuba Lewandowskiego już 4:0. Później sanoczanie zmniejszyli straty do dwóch bramek (2:4). Sokoły kontrolowały przebieg tego pojedynku i w 60. minucie spotkania strzeliły piątą bramkę na 5:2, a na listę strzelców wpisał się Jakub Prokurat. W drugim półfinale UKS Zagłębie Sosnowiec pokonał Polonię Bytom 4:2.

W wielkim finale podopieczni Wojciecha Milana wygrali z Zagłębiem Sosnowiec 5:2. Podobnie jak w meczu półfinałowym z gospodarzami z Sanoka, od początku spotkanie toczyło się pod dyktando Sokołów. Po 30. minutach gry prowadzili już 4:1. Obie drużyny strzeliły jeszcze po jednej bramce i ostatecznie MKS Sokoły Toruń pokonały Zagłębie Sosnowiec 5:2. Spotkanie obfitowało w bardzo dużą ilość kar. Łącznie sędziowie na zawodników obu ekip nałożyli aż 216 karnych minut.

Maciej Witan zostalł wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju (MVP)  w Sanoku (fot. dzięki uprzejmości Tomasza Sowy/hokej.net)

Nie zabrakło także nagród indywidualnych dla naszych hokeistów. Najlepszym zawodnikiem turnieju (MVP) nagrodzony został Maciej Witan, zaś najlepszym strzelcem został Jakub Lewandowski. Najlepszym bramkarzem został Marcel Kotuła (UKS Zagłębie Sosnowiec), a najlepszym obrońcą wybrano Bartosza Florczaka (UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok).

UKS Zagłębie Sosnowiec – MKS Sokoły Toruń 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)
0:1 Jakub Lewandowski – Konrad Piskalski (05:58)
1:1 Jakub Blanik – Adrian Chabior (9:49, 4/5)
1:2 Jakub Lewandowski – Oskar Jeziorski (15:58)
1:3 Mateusz Bezwiński – Michał Naróg, Jakub Lewandowski (26:36, 5/4)
1:4 Michał Naróg – Mateusz Bezwiński (29:41)
2:4 Maciej Rutkowski – Kamil Zagurba (33:12)
2:5 Jakub Prokurat – Jakub Lewandowski, Oskar Bajwenko (48:59, 5/4)

Sędziowali: Mirosław Cybuch – Tomasz Dutkiewicz, Dariusz Cybuch.
Minuty karne: 133 – 83

Zagłębie: Kotuła (Wyśnik – n/g) – Hyla, Sacha; Rutkowski, Chabior, Zagurba – Opiłka, Garsztka; Wróblewski, Blanik, Nowak – Machura, Pluta; Baran, Kuc, Jarczyński – Kasprzyk, Biały; Maj, Ciepał. Trener: Piotr Majewski

MKS Sokoły: Guranowski (Grabara – n/g) – Bajwenko, Szypliński; Naróg, Bezwiński, Drąg – Rutkowski, Sawicki; Wenker, Witan, Suski – Dobrzeniecki, Ongirski; Prokurat, Jeziorski, Piskalski – Łapczyński, Kołybski; Lewandowski, Bohuszko, Wólczyński. Trener: Wojciech Milan

2

Sokoły Toruń w komplecie (fot. dzięki uprzejmości Tomasza Sowy/hokej.net)

Wyniki fazy grupowej i półfinału:

Faza grupowa:

Sokoły Toruń – MMKS Podhale Nowy Targ 12:3 (6:0, 4:1, 2:2)
11:3 Jakub Żurawski 53:32
12:3 Konrad Piskalski (Oskar Jeziorski – Jakub Lewandowski)

MKS Sokoły: Guranowski (od 40:00 Grabara) – Bajwenko, Szypliński; Naróg, Bezwiński, Drąg – Rutkowski, Sawicki; Wenker, Witan, Suski – Dobrzeniecki, Ongirski; Prokurat, Jeziorski, Piskalski – Łapczyński, Kołybski; Lewandowski, Bohuszko, Wólczyński. Trener: Wojciech Milan

Minuty karne: Sokoły – 14 min., Podhale – 4 min.

Sokoły Toruń – Polonia Bytom 2:1

(2:1, 0:0, 0:0)
1:0 Bartosz Suski (Patryk Rutkowski) 8:05
1:1 Przemysław Bagiński (Michał Zając) 16:42
2:1 Jakub Wenker (Maciej Witan – Marceli Sawicki) 17:28 5/4

Minuty karne: Sokoły – 12 min., TMH Polonia/Zryw – 8 min.

Sokoły Toruń – MOSM Tychy 7:6 (1:1, 3:4, 3:1)