Sport

IE w Baku: Podsumowanie występów torunian

Igrzyska w Baku są już za nami. Jak wypadli torunianie? (fot. Wikipedia)

Dobiegają końca pierwsze w historii Igrzyska Europejskie zorganizowane w Baku. Do stolicy Azerbejdżanu przyjechało ponad 6 tys. sportowców, w tym 213 reprezentantów Polski. Wśród nich było pięciu torunian

Jedną z pierwszych dyscyplin rozgrywanych na IE był tenis stołowy. W kadrze reprezentacji Polski znalazł się Jakub Dyjas, na co dzień gracz KS-T Energi Manekin. Mecz 1/8 finału z Azerbejdżanem Polacy wygrali 3:0, jednak w ćwierćfinale ulegli Portugalczykom 0:3.

18. czerwca przed szansą na medal stanęła Anna Plichta. Kolarka TKK Pacific Toruń wystartowała w indywidualnej jeździe na czas. Wynik 36.00.51 dał jej jednak dopiero 20. miejsce. Dwa dni później w wyścigu ze startu wspólnego wzięły udział już dwie torunianki. Obok wspominanej już Plichty, ścigała się również Monika Brzeźna. Na podium nie stanęła jednak żadna z nich. Kolarki Pacificu zajęły: 13. miejsce – M.Brzeźna oraz 30 miejsce – Anna Plichta.

Na długo Igrzyska Europejskie zapamięta Aneta Rygielska. 19-letnia bokserka MKSW Pomorzanina Toruń wywalczyła w Baku brązowy medal w kategorii 64 kg. Jest to zdecydowanie jej największy sukces w zawodach seniorskich. Swój potencjał w ringu udowodniła już dwa lata temu zdobywając mistrzostwo świata juniorek. Droga do podium na IE nie była jednak łatwa. W 1/8 finału Rygielska pokonała Rumunkę Simonę Sitar 3:0. Zwycięsko wyszła także w ćwierćfinale pokonując Szwajcarkę Anais Kistler 2:0. Nieco więcej trudności sprawiło jej starcie półfinałowe. Torunianka przegrała w starciu z Włoszką Valentiną Alberti 0:3, co w efekcie dało jej brązowy medal.

– Faktem jest że nie przygotowywałam się do tych zawodów, ponieważ dowiedziałam się w ostatniej chwili że zastąpię koleżankę na Igrzyskach, a więc nie byłam przygotowana na toczenie tylu ciężkich walk. Natomiast miałam dość dużo czasu by odpoczywać, a więc uważam że nie byłam zmęczona poprzednimi walkami. Po walce byłam trochę zawiedziona, ponieważ chciałam dojść do finału, niestety się nie udało, ale i tak wydaje mi się że daleko zaszłam biorąc pod uwagę że jechałam tu po doświadczenie, ponieważ nie startowałam tu w swojej kategorii wagowej i nie przygotowywałam się do tych zawodów. Udało mi się wyeliminować z turnieju dwie zawodniczki i zdobyć brązowy medal, uważam że mogę to dopisać sobie do swojego sukcesu – powiedziała nam po zawodach brązowa medalistka.

Julia Chrzanowska to ostatnia reprezentantka z Grodu Kopernika na tych Igrzyskach. Florecistka TKS-T Budowlanych Toruń stanęła przed walką o medal 24. czerwca. Torunianka przegrała już w fazie 1/16 finału 14:15 z reprezentantką Izraela Delilą Hatuel. Chrzanowska znalazła się także w kadrze reprezentacji Polski w konkursie drużynowym. Polskie florecistki pokonały w ćwierćfinale Niemki 45:43 i awansowały do półfinału. Tam uległy Rosjankom 21:45. W walce o brązowy medal Polki przegrały z Włoszkami 28:45 kończąc zmagania poza podium.