fbpx
Pozostałe dyscypliny

Copernicus Cup za 10 dni: Szykuje się pojedynek gigantów na 400 metrów!

W Arenie Toruń ponownie będą rywalizować lekkoatleci. Tym razem również ci najlepsi (fot. Maciej Gorczyński/chillitorun.pl)
Copernicus Cup za 10 dni: Szykuje się pojedynek gigantów na 400 metrów!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Jak zapewniają organizatorzy Copernicus Cup na listach startowych będzie rekordowa w historii mityngu liczba medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy! Niezwykle interesująco zapowiada się bieg na 400 metrów mężczyzn. W konkurencji tej wystąpią między innymi Pavel Maslak i Rafał Omelko, którzy – co ciekawe – ostatnio rywalizowali ze sobą w Rio de Janeiro!

Szykuje się prawdziwa uczta dla fanów lekkoatletyki! Niezwykle emocjonująco zapowiada się bieg na 400 metrów, w którym pojedynek stoczą gwiazdy światowego formatu. W konkurencji tej zmierzą medaliści olimpijscy, mistrzostwie świata i Europy, ale także reprezentanci Polski. W Arenie Toruń w szranki staną takie postacie, jak Luguelin Santos, Kyle Clemons, Nery Brenes, Jakub Krzewina, Łukasz Krawczuk, jednak dziś skupimy się na karierach Pavla Maslaka i Rafała Omelko.

Urodził się 21 stycznia 1991 roku w Hawierzowie. Jest pierwszym Czechem w historii, który pokonał dystans 400 metrów w rekordowym czasie 45 sekund na stadionie i 46 sekund w hali, a co ciekawe ten drugi rezultat osiągnął w Sopocie w 2014 roku. Na początku swojej karier Pavel Maslak częściej biegał na dystansie 200 metrów. W tej konkurencji był piąty na mistrzostwach Europy juniorów w 2009 oraz siódmy na mistrzostwach świata juniorów w 2010. Na tym dystansie zdobył także dwa brązowe medale młodzieżowych mistrzostw Europy w 2011 i 2013. Z czasem jednak zaczął próbować swoich sił w nieco dłuższych wyścigach. Decyzja ta okazała się strzałem w dziesiątkę, a jej najlepszym potwierdzeniem było złoto na mistrzostwach Europy w 2012! Można mówić, że wtedy nastąpił jego przełomowy moment w karierze. Maslak stał się czołowym czterystumetrowcem w Europie.

Po kolejne medale sięgał gównie w hali. Dwukrotnie z rzędu zdobył tytuł halowego mistrza Europy w biegu na 400 metrów! Na tych samych imprezach dwa razy wywalczył także brąz w sztafecie. W 2013 roku HME odbywały się w Goeteborgu, a w 2015 w Pradze, a więc Maslak zdobył to wielkie wyróżnienie przed własną publicznością. Czech ma na swoim koncie także kilka rekordów. Poza wspomnianymi na 400 metrów, warty dodania jest także halowy rekord Europy w biegu na 300 metrów, ustanowiony w 2014 i wynoszący 32.15.

W Toruniu reprezentanta Czech czeka piekielnie trudne zadanie, bo prześcignąć takie gwiazdy, jak Luguelin Santos, Kyle Clemons czy Nery Brenes na pewno nie będzie łatwo. Pokrzyżować mu plany i sprawić niemałą sensację na pewno będą próbowali także Polacy. Wśród reprezentantów naszego kraju w biegu na 400 metrów wystąpi między innymi Rafał Omelko. Co ciekawe, wrocławianin mierzył się już Pavlem Maslakem i to nie jeden raz, a ostatnio na igrzyskach olimpijskich w Rio! Obaj wystąpili w tym samym biegu eliminacyjnym na 400 metrów. Polak był wówczas piąty, a Czech szósty. W półfinałach owi zawodnicy rywalizowali już w innych biegach, kończąc walkę poza czołówką, a więc bez awansu do finału.

Urodzony 16 stycznia 1989 Rafał Omelko jest obecnie mistrzem Polski na dystansie 400 metrów. Na swoich koncie ma także złoto oraz srebro w sztafecie halowych mistrzostw Polski 2014. Nasz kraj reprezentował także na europejskich czempionatach, na których również potrafił wywalczyć podium. W 2014 roku zajął trzecie miejsce w sztafecie na 22. Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Zurychu. Z kolei w roku 2015 podczas halowych mistrzostw Europy w Pradze zajął trzecie miejsce w biegu na 400 metrów, a wraz z kolegami w sztafecie był drugi. W obu konkurencjach na tym samym turnieju – o czym już wspomnieliśmy – występował także Pavel Maslak! Ostatnią wielką imprezą z udziałem Rafała Omelko, poza igrzyskami w Rio, były mistrzostwa Europy w 2016. Wrocławianin był szósty w biegu na 400 metrów, a także drugi w sztafecie. W swoim dorobku ma zatem srebro mistrzostw Europy!

Kto wyjedzie z Grodu Kopernika w blasku triumfatora mityngu IAAF World Indoor Tour? O tym przekonamy się już 10 lutego. Informacje o biletach znajdziecie tutaj.

Pozostałe dyscypliny
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Pozostałe dyscypliny

the-strategy-1080536_1920

15-latek z Bydgoszczy triumfuje w kowalewskim turnieju szachowym. Jak wypadli torunianie?

Mateusz Bąk20 lipca 2020
Bez tytułu

Derby Torunia w CS Superlidze

Mateusz Bąk8 lipca 2020
fot. Paweł Siczyński

Sezon hokeja na trawie na finiszu. Jak wypadł Pomorzanin?

Mateusz Bąk6 lipca 2020
Fot. Paweł Siczyński

Pomorzanin zagra w Pucharze Europy!

Mateusz Bąk16 czerwca 2020
fot. Paweł Siczyński

Pomorzanin zagra o Puchar Polski

Mateusz Bąk10 czerwca 2020
DSC_6159_(Copy)

Poznaliśmy program Halowych Mistrzostw Europy

Mateusz Bąk11 maja 2020
rygielska_1_klimkiewicz

Aneta Rygielska walczy o igrzyska! Torunianka wygrywa pierwszą walkę

Mateusz Bąk14 marca 2020
DSC_5978_(Copy)

Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń! Atrakcyjne ceny biletów

Mateusz Bąk26 lutego 2020
Fot. Paweł Siczyński

Pomorzanin zagra o złoto!

Mateusz Bąk26 lutego 2020