fbpx
Pozostałe dyscypliny

Copernicus Cup za 16 dni: Kolejne wielkie gwiazdy pobiegną w Arenie Toruń!

Bardzo szybka bieżnia jest atutem Areny Toruń (fot. Maciej Gorczyński/chillitorun.pl)
Copernicus Cup za 16 dni: Kolejne wielkie gwiazdy pobiegną w Arenie Toruń!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Międzynarodowy lekkoatletyczny mityng Copernicus Cup zbliża się wielkimi krokami, a więc czas przyjrzeć się kolejnym gwiazdom toruńskiej imprezy! Na bieżni Areny Toruń zaprezentują się medaliści olimpijscy tacy, jak Kyle Clemons i Luguelin Santos!

Szykuje się prawdziwa uczta dla fanów lekkoatletyki! Niezwykle emocjonująco zapowiada się bieg na 400 metrów, w którym pojedynek stoczą gwiazdy światowego formatu. W konkurencji tej zmierzą medaliści olimpijscy, mistrzostwie świata i Europy, ale także reprezentanci Polski. W Arenie Toruń w szranki staną Luguelin Santos, Kyle Clemons, Pavel Maslak, Nery Brenes, Rafał Omelko, Jakub Krzewina, Łukasz Krawczuk. Dziś przyjrzymy się karierom dwóm pierwszym.

Urodził się w 1993 roku w Bayaguanie – niewielkiej miejscowości w środkowej części Dominikany. Luguelin Santos dorastał w skromnej rodzinie, która nieraz musiała zmagać się z biedą. Do biegów namówiła go kuzynka Celia Aquino. Szybko sport wzbudził u niego wielkie zainteresowanie i mimo braku obuwia i częstego głodu, ten nieustannie biegał. Ponieważ w jego mieście nie było bieżni, trenował na pobliskim stadionie baseballowym. Miał niełatwe początki i trudne warunki, ale nie opuszczał go hart ducha i chęć spełnienia największych marzeń. I tak z ubogich terenów Dominikany trafił na największe na świecie areny, gdzie sięgnął po największe wyróżnienia.

Luguelin Santos miał niezwykle udany start na szczeblu młodzieżowym. W roku 2010 dwukrotnie stawał na podium mistrzostw Ameryki Środkowej i Karaibów juniorów, był szósty na mistrzostwach świata juniorów oraz zdobył dwa złote medale igrzysk olimpijskich młodzieży – indywidualnie był najlepszy w biegu na 400 metrów, a wraz z partnerami z reprezentacji obu Ameryk zwyciężył w sztafecie szwedzkiej. Po takich wyróżnieniach drzwi do kariery stały otworem. Nie jeden marzyłby o takich osiągnięciach, ale ten dopiero się rozpędzał.

Niezwykle udanym dla Santosa był rok 2012. Dominikanin sięgnął po tytuł mistrza świata juniorów, jednak najlepsze było dopiero przed nim. W Londynie odbywały się igrzyska olimpijskie, na których Luguelin Santos zdobył srebrny medal! To zaszczytne wyróżnienie wywalczył w biegu na swoim ulubionym dystansie 400 metrów. W następnym roku Santos sięgnął po brąz na mistrzostwach świata w Moskwie. Bezkonkurencyjny był za to na Uniwersjadzie w Gwangju, gdzie dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Poza tym triumfował podczas igrzysk panamerykańskich oraz zajął czwarte miejsce w biegu na 400 metrów podczas światowego czempionatu w Pekinie. Santos wziął udział w ostatniej olimpiadzie, jednak w Rio spisał się poniżej oczekiwań i zakończył rywalizacje na dziesiątym miejscu.

Kolejnym biegaczem z absolutnego topu, który wystąpi w Copernicus Cup jest Kyle Clemons. Urodził się w 1999 roku w Jonesboro w Stanach Zjednoczonych. Można powiedzieć, że bieganie ma w genach. Wcześniej dystanse 400 metrów w świetnym tempie pokonywała jego matka. Clemons poszedł jej śladem i już w czasach licealnych osiągał świetne wyniki, ustanawiając nowe rekordy. Rozkwit jego kariery nastąpił w 2014 roku i to własnie w Polsce! W Sopocie odbywały się halowe mistrzostwa świata, na których Clemons zdobył brązowy medal w biegu na 400 metrów oraz złoty w sztafecie 4 × 400 metrów.

W następnym roku sięgnął po dwa brązowe medale igrzysk panamerykańskich w Toronto i – co najistotniejsze – po mistrzostwo świata w Pekinie za bieg w eliminacjach sztafety 4 × 400 metrów. W marcu poprzedniego roku zdobył swoje drugie złoto halowych mistrzostw świata. O największe wyróżnienie powalczył w Rio de Janeiro! Na igrzyskach olimpijskich Kyle Clemons wraz ze swoim teamem był bezkonkurencyjny w sztafecie. Reprezentacja USA stanęła na najwyższym stopniu podium. W Arenie Toruń będziemy zatem podziwiać mistrza olimpijskiego!

Pozostałe dyscypliny
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Pozostałe dyscypliny

the-strategy-1080536_1920

15-latek z Bydgoszczy triumfuje w kowalewskim turnieju szachowym. Jak wypadli torunianie?

Mateusz Bąk20 lipca 2020
Bez tytułu

Derby Torunia w CS Superlidze

Mateusz Bąk8 lipca 2020
fot. Paweł Siczyński

Sezon hokeja na trawie na finiszu. Jak wypadł Pomorzanin?

Mateusz Bąk6 lipca 2020
Fot. Paweł Siczyński

Pomorzanin zagra w Pucharze Europy!

Mateusz Bąk16 czerwca 2020
fot. Paweł Siczyński

Pomorzanin zagra o Puchar Polski

Mateusz Bąk10 czerwca 2020
DSC_6159_(Copy)

Poznaliśmy program Halowych Mistrzostw Europy

Mateusz Bąk11 maja 2020
rygielska_1_klimkiewicz

Aneta Rygielska walczy o igrzyska! Torunianka wygrywa pierwszą walkę

Mateusz Bąk14 marca 2020
DSC_5978_(Copy)

Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń! Atrakcyjne ceny biletów

Mateusz Bąk26 lutego 2020
Fot. Paweł Siczyński

Pomorzanin zagra o złoto!

Mateusz Bąk26 lutego 2020