Martyna Jelińska w ścisłej czołówce świata! Duże szanse awansu do Rio!

Martyna Jelińska to jedna z najlepszych polskich florecistek (fot. TKS-T Budowlani Toruń)

W miniony weekend w Algierze odbyła się kolejna odsłona Pucharu Świata seniorów we florecie kobiet. Zawodniczka TKS-T Budowlani Toruń w rywalizacji indywidualnej zajęła wysokie siódme miejsce, zaś w konkursie drużynowym wraz z kadrą biało-czerwonych uplasowała się na pozycji dziesiątej

W sobotnich zawodach Martyna Jelińska startowała w rywalizacji indywidualnej. Po udanym występie w Gdańsku torunianka z pewnością ostrzyła sobie apetyt na kolejny udany turniej. W Gdańsku bowiem, podczas ostatniej odsłony mistrzostw, Jelińska wywalczyła ósme miejsce, pokonując między innymi medalistkę Igrzysk Olimpisjkich i Mistrzostw Świata – Włoszkę Elisę Di Franciscę. Co pokazał turniej w Algierze, torunianka nie ma zamiaru zwalniać tempa, bacznie przybliżając swe szanse awansu na Igrzyska Olimpijskie.

W pierwszych pojedynkach florecistka TKS-T Budowlani Toruń pokonała Hannę Łyczbińską 12:9, a następnie Olivię Wohlgemuth 15:7. Z nieco bardziej wymagającą rywalką przyszło jej się zmierzyć w starciu 1/8 finału. Torunianka musiała sprostać najbardziej utytułowanej zawodniczce w historii światowej szermierki – Valentinie Vezzali. Martyna Jelińska poradziła sobie jednak z presją i pokonała faworyzowaną Włoszkę 11:6. W ćwierćfinale na przeszkodzie dalszego awansu stanęła późniejsza triumfatorka – Elisa Di Francisca. Włoszka wygrała 15:4.

Mimo braku awansu do ścisłej czwórki, toruńska florecistka zawody może uznać za bardzo udane. Ostatecznie zajęła siódme miejsce. Dobre wyniki torunianki z ostatnich tygodniach przełożyły się także na awans w światowym rankingu aż o osiem pozycji, co daje jej w chwili obecnej 32. miejsce. Jest drugą najwyżej notowaną Polką, stąd też ma duże szanse, by wywalczyć paszport do Rio De Janeiro na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie!

Następnego dnia turnieju, czyli w niedzielę, odbył się drużynowy Puchar Świata. Polki zaczęły od porażki z Kanadą 26:31. Następnie pokonały Japonki 44:37. W ostatnim meczu lepsze okazały się Chinki i to one zajęły dziewiąte miejsce, zaś Polkom przypadła dziesiąta lokata. Na podium znalazły się  kolejno Rosjanki, Włoszki i Amerykanki.

W turnieju indywidualnym startowało 125 florecistek. Tak prezentuje się najlepsza ósemka: