fbpx
Pozostałe dyscypliny

Nie ma „prawka”, a podbija Formułę 4. Aleks Karkosik idzie w ślady Roberta Kubicy!

Takimi bolidami ścigają się zawodnicy Formuły 4 (fot. wikipedia)
Nie ma „prawka”, a podbija Formułę 4. Aleks Karkosik idzie w ślady Roberta Kubicy!
Jakub Strzelka
REAKCJE

Ten młodzieniec ma zaledwie piętnaście lat, co w świetle prawa czyni go nieupoważnionym do posiadania prawa jazdy. Nie przeszkadza mu to jednak odnosić sukcesów za kierownicą i podążać śladami Roberta Kubicy. Aleks Karkosik podbija świat sportów motorowych i reprezentuje dzielnie Polskę i Toruń we francuskiej Formule 4. Mimo tak młodego wieku, jest czarnym koniem wyścigu o mistrzostwo

Aleks Karkosik swoją przygodę z motoryzacją rozpoczynał od kartingu. W tej dyscyplinie odnosił duże sukcesy, a gdy nie starczyło mu ich na podwórku krajowym, zaczął startować na terenie całej Europy, ale przede wszystkim we Włoszech, gdzie karting bardzo prężnie się rozwija. W 2016 roku Karkosik postanowił przesiąść się z niewielkiego pojazdu do „nieco” większego – bolidu formuły 4, który rozpędza się aż do 220km/h. W tym momencie piętnastolatek jeździ maszyną, która waży niemal półtony, a pod maską ma 160 KM.

Aktualnie Karkosik jest kierowcą francuskiej Formuły 4, która w karierze każdego kierowcy z elity stanowiła furtkę do wielkiego świata sportów motorowych. Dość powiedzieć, że od tych wyścigów zaczynali tacy kierowcy jak Stoffel Vandoorne, Giuliano Alesi czy Loic Duval, który w swojej karierze ma zwycięstwo w legendarnym 24-godzinnym wyścigu na ulicach Le Mans.

W Formule 4 Aleks również musi mierzyć się z niezwykle wymagającymi rywalami. Jego przeciwnikiem jest między innymi Chińczyk Yifei Ye, na którego korzyść przemawia ogromne wsparcie ze strony możnych krajowych sponsorów. To właśnie on jest liderem klasyfikacji generalnej F4 we Francji. Ye wygrał do tej pory 13 z 16 rozegranych wyścigów, a zwycięstwa w jednym z nich pozbawił nie kto inny, a właśnie Aleks Karkosik.

W ubiegły weekend toruński kierowca startował w jednej z rund francuskich mistrzostw Formuły 4 na torze w Magny-Cours i w każdym z wyścigów docierał do mety w pierwszej dziesiątce, która była premiowana punktami od sędziów. Do końca sezonu pozostały już tylko dwa wyścigi w tym jeden na słynnym torze w Barcelonie, który znany jest przede wszystkim z wyścigów królowej sportów motorowych – Formuły 1. Karkosik jeszcze podium nie zawojuje, ale z postępami jakie robi, śmiało może liczyć na „pudło” w przyszłym sezonie.

Pozostałe dyscypliny
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Pozostałe dyscypliny

mistrzostwa_europy_w_speedrowerze_14083655873253

W Toruniu powalczą o mistrzostwo Polski w speedrowerze

Mateusz Bąk5 września 2019
rygielska_1_klimkiewicz

Aneta Rygielska wicemistrzynią Europy!

Mateusz Bąk2 września 2019
1280px-Eurocup_Formula_Renault_2.0_(2)

Alex Karkosik zadebiutował w Formuła Renault Eurocup!

Mateusz Bąk1 września 2019
maxresdefault-1000x600

Katarzyna Zillmann tym razem ze srebrem!

Mateusz Bąk1 września 2019
Lieutenant Junior Grade (LTJG) John Walters and teammates on the US Olympic rowing team vie for the gold in the rowing-4 competition during the XXIV Olympic Games.

Toruńscy wioślarze mistrzami świata!

Mateusz Bąk1 września 2019
2017_10_03_nagrody_dla_wioslarzy_009_1_0

Wioślarze AZS UMK wystąpią na Igrzyskach Olimpijskich!

Mateusz Bąk30 sierpnia 2019
alicja

Alicja Śliwicka mistrzynią Europy!

Mateusz Bąk13 sierpnia 2019
aircraft-67566_960_720

Podniebni akrobaci powalczą o mistrzostwo Europy!

Mateusz Bąk30 lipca 2019
aircraft-67566_960_720

Torunianin znów zostanie mistrzem świata?

Mateusz Bąk12 czerwca 2019