Rio 2016: „Toruńska” ósemka ze sternikiem piąta w finale!

Toruńscy wioślarze zakończyli swój występ na igrzyskach w Rio (fot. archiwum)

Dobiegły końca zmagania wioślarzy na Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Polska ósemka męska ze sternikiem zajęła piąte miejsce w finale A

Początek nie wyglądał dobrze. Na półmetku dystansu polska ósemka plasowała się na szóstym miejscu. Na czele byli Brytyjczycy, przed Niemcami i Nową Zelandią. W drugiej części dystansu Polacy zbliżyli się do Amerykanów i Nowozelandczyków. Na ostatnich 500 metrach wyprzedzili tych drugich i w konsekwencji zajęli piąte miejsce w finale A. Co do zwycięzców, nie było niespodzianek. Ostatni finał A Igrzysk Olimpijskich wygrali Brytyjczycy (5:29.63), srebrny medal zdobyli Niemcy (5:30.96), a brązowy Holendrzy (5:31.59). Zważywszy na bardzo silną konkurencję, piąte miejsce polskiej osady to dobry wynik!

Polskę reprezentowało aż pięciu torunian: Zbigniew Schodowski, Robert Fuchs, Krystian Aranowski, Mikołaj Burda i Michał Szpakowski. Wszyscy urodzili się w Toruniu, a ponadto Robert Fuchs jest obecnie zawodnikiem AZS-u UMK Toruń. Skład polskiej osady tworzyli także Marcin Brzeziński, Piotr Juszczak, Mateusz Wilangowski i sternik Daniel Trojanowski.