fbpx
Pozostałe dyscypliny

„Toruń staje się polską stolicą lekkiej atletyki halowej” – rozmowa z Krzysztofem Wolsztyńskim

Krzysztof Wolsztyński jest dumnym organizatorem Copernicus Cup (fot. Krzysztof Maliszewski/chillitorun.pl)
„Toruń staje się polską stolicą lekkiej atletyki halowej” – rozmowa z Krzysztofem Wolsztyńskim
Jakub Strzelka
REAKCJE

Do Copernicus Cup pozostał niecały miesiąc. W Arenie Toruń znów zawalczą najlepsi lekkoatleci na świecie. Tym razem toruński mityng przybierze nieco bardziej prestiżową formę, a to ze względu na to, że będzie się odbywać w ramach IAAF World Indoor Tour. O tegorocznych zmaganiach opowiedział w rozmowie z naszym portalem dyrektor Copernicus Cup i prezes Kujawsko – Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki – Krzysztof Wolsztyński

Chillitorun.pl: Mityng Copernicus Cup zwyciężył w plebiscycie na Imprezę Roku 2016 organizowanym przez Chillitorun.pl. W tyle zostawił między innymi takie wydarzenia, jak Speedway Grand Prix czy Mistrzostwa Europy w szermierce. To chyba samo za siebie mówi, jak wielkiej rangi jest to impreza i świadczy też o kondycji polskiej lekkiej atletyki?

Krzysztof Wolsztyński: Bardzo się cieszę z rezultatów państwa plebiscytu. Kondycja polskiej królowej sportu jest teraz bardzo mocna. Patrząc na to, jakie osiągamy wyniki i jak organizujemy imprezy, to jest to naprawdę wysoka półka. Cieszę się, że mamy możliwość organizowania Copernicus Cup w Toruniu. Mam nadzieję, że to będzie mityng, który pokaże, że polska lekkoatletyka ma się dobrze i potwierdzimy to także podczas Mistrzostw Polski, które się odbędą w Toruniu tydzień później.

CT: Podczas konferencji prasowej powiedział Pan, że Copernicus Cup to najważniejsza impreza dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dlaczego?

KW: Dlatego, że to jest mityng pod auspicjami międzynarodowej federacji. Potem mamy mityng w Łodzi, Mistrzostwa Polski i to, tak naprawdę, koniec tych ważniejszych imprez. U nas w Polsce zawodów w hali nie ma zbyt dużo. Jak powiedziałem, jest to mityng pod auspicjami IAAF, czyli, jak to nazwano, mała Diamentowa Liga. Jest takich mityngów tylko pięć na całym świecie. W związku z tym jest to dla nas najważniejsze wydarzenie. Poza tym wystartuje tutaj wiele gwiazd, których nigdzie indziej nie zobaczymy.

CT: Od początku Copernicus Cup miał aspirować do rangi najważniejszego wydarzenia lekkoatletycznego w Polsce? A może powstał z myślą o sportowcach, by ci mieli gdzie startować zimą?

KW: Jakby to miała być impreza tylko dla polskich zawodników, to nie zapełnilibyśmy tej hali. Od samego początku Copernicus Cup jest mityngiem międzynarodowym i to jednym z najlepszych. Tak w Europie, jak i na świecie. Można powiedzieć, że jeżeli między sobą rywalizują Polacy, to dla kibiców nie ma większej adrenaliny. Jeśli jednak zaprosimy największe gwiazdy, to wówczas zamienia się to w spektakl, który musi zostać odpowiednio wyreżyserowany. I wszystkim się podoba.

CT: Przez ostatnie dwa lata Copernicus Cup bardzo się rozwinął. Czy ma Pan już w głowie plany, jak impreza miałaby wyglądać w kolejnych edycjach?

KW: Copernicus Cup rozwinął się przez dwa lata bardzo mocno i tak naprawdę nie planowaliśmy, że tak szybko wejdziemy na najwyższy pułap. Owszem, były takie plany, że ta mała Diamentowa Liga będzie w Toruniu, ale dopiero w 2018 roku. Zrobimy wszystko, żeby zostać w elicie – to dla nas duże wyzwanie.

CT: Podczas mityngu oczy całego lekkoatletycznego świata będą zwrócone na Ewę Swobodę, która w zeszłym roku w Arenie Toruń pobiła rekord świata juniorek. Na co teraz stać Ewę?

KW: Trudno mi powiedzieć, w jakiej formie jest Ewa. Rok temu był rekord świata juniorek. Przypomnijmy, że ona teraz przeszła do nowej kategorii i de facto jest już seniorką. W takiej sytuacji troszkę trudniej się startuje. Mam nadzieję, że jej przygotowania zmierzają faktycznie w bardzo dobrym kierunku. Na ostatniej konferencji prasowej zapewniała, że tak jest. Trzymam za nią kciuki, żeby w Arenie Toruń podczas Copernicus Cup pobiła swój rekord życiowy.

CT: Podpisze się Pan pod stwierdzeniem, że Toruń staje się polską stolica lekkiej atletyki?

KW: Tak, dobrze Pan to ujął. Stolicą polskiej lekkiej atletyki halowej, to trzeba zaznaczyć, powoli staje się Toruń. Bardzo się z tego cieszę, bo to jest w naszym regionie. Województwo Kujawsko – Pomorskie organizowało już wiele imprez międzynarodowych w Bydgoszczy i powoli się przenosimy do Torunia. Będziemy robić wszystko, żeby organizować tu światowe i europejskie imprezy.

CT: Na razie wiadomo, że w Toruniu pojawi się Genzebe Dibaba. Pan zapewnił, że trwają jeszcze rozmowy z innymi znanymi lekkoatletami. Uchyli Pan rąbka tajemnicy?

KW: Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu przekażemy mediom informację o innych zawodnikach, startujących w różnych konkurencjach. Na razie muszą jednak zostać podpisane umowy z menedżerem. Na dzień dzisiejszy nie mogę zdradzić, kto to jest.

REDAKCJA CHILLITORUN.PL OBJĘŁA PATRONAT MEDIALNY NAD IMPREZĄ

Pozostałe dyscypliny
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Pozostałe dyscypliny

the-strategy-1080536_1920

15-latek z Bydgoszczy triumfuje w kowalewskim turnieju szachowym. Jak wypadli torunianie?

Mateusz Bąk20 lipca 2020
Bez tytułu

Derby Torunia w CS Superlidze

Mateusz Bąk8 lipca 2020
fot. Paweł Siczyński

Sezon hokeja na trawie na finiszu. Jak wypadł Pomorzanin?

Mateusz Bąk6 lipca 2020
Fot. Paweł Siczyński

Pomorzanin zagra w Pucharze Europy!

Mateusz Bąk16 czerwca 2020
fot. Paweł Siczyński

Pomorzanin zagra o Puchar Polski

Mateusz Bąk10 czerwca 2020
DSC_6159_(Copy)

Poznaliśmy program Halowych Mistrzostw Europy

Mateusz Bąk11 maja 2020
rygielska_1_klimkiewicz

Aneta Rygielska walczy o igrzyska! Torunianka wygrywa pierwszą walkę

Mateusz Bąk14 marca 2020
DSC_5978_(Copy)

Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń! Atrakcyjne ceny biletów

Mateusz Bąk26 lutego 2020
Fot. Paweł Siczyński

Pomorzanin zagra o złoto!

Mateusz Bąk26 lutego 2020