fbpx
Pozostałe dyscypliny

“Z roku na rok nasz mityng się rozwija” – komentarze po Orlen Copernicus Cup

(fot. Paweł Skraba)
“Z roku na rok nasz mityng się rozwija” – komentarze po Orlen Copernicus Cup
Mateusz Bąk
REAKCJE

Bohaterem Copernicus Cup tym razem okazał się Marcin Lewandowski. Godnym zwieńczeniem mityngu był triumf Ewy Swobody. Co jeszcze zapamiętamy po środowej lekkoatletycznej imprezie w Arenie Toruń? 

Lewandowski pobił swój własny halowy rekord Polski w biegu na 1500 metrów. Halowy Mistrz Europy uzyskał wynik 3.36,50, zajmując drugie miejsce za Etiopczykiem Samuelem Teferą.

Może sam na siebie nakładałem niepotrzebną presję, ale czułem się dobrze i wiedziałem, że mogę mówić o próbie pobicia rekordu Polski. Chciałem zostawić serce na bieżni, żeby dać je komuś innemu i to się udało. Wszystkie pieniądze, które tu zarobiłem przekażę na cel charytatywny – mówił Marcin Lewandowski.

Świetnie spisała się też Ewa Swoboda. Liderka tegorocznych światowych tabel w biegu na 60 metrów z wynikiem 7,15 zajęła pierwsze miejsce.

(fot. Paweł Skraba)

(fot. Paweł Skraba)

– Przyznam, że sama jestem bardzo zaskoczona aż tak dobrymi rezultatami na początku sezonu. Wystarczy pozbyć się z otoczenia toksycznych ludzi i myśli. To daje człowiekowi wolną głowę. Naprawdę bardzo długo pracowałam na te wyniki. Jestem trochę przeziębiona, więc teraz muszę się szybko wyleczyć. No a później już Glasgow – mówiła Ewa Swoboda, nawiązując do marcowych Halowych Mistrzostw Europy w Szkocji.

Kolejny raz w tym sezonie znakomicie spisała się też Iga Baumgart-Witan, która w biegu na 400 metrów pobiła swój rekord życiowy. 51,91 to drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki w hali.

Jestem bardzo zmęczona, ale i bardzo zadowolona. Chciałam jednak szybciej. A czy będę tak biegać częściej? Na razie dwa kolejne biegi i dwa bardzo dobre wyniki, więc może to już seria? – żartowała Iga Baumgart-Witan.

(fot. Paweł Skraba)

(fot. Paweł Skraba)

Druga na mecie zameldowała się Justyna Święty-Ersetic.

Fantastyczny mityng, doping kibiców nas niósł. Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się tak dobrego wyniku, bo nie nastawiam się na sezon halowy i właściwie się nie przygotowywałam – powiedziała Justyna Święty-Ersetic.

Wartościowe rezultaty z polskich zawodników uzyskali też m.in. Karol Zalewski, trzeci w swojej serii na 400 metrów z wynikiem dającym przepustkę do Glasgow. Trzecia z dobrym wynikiem była też w biegu na 800 metrów Sofia Ennaoui.

(fot. Paweł Skraba)

(fot. Paweł Skraba)

 Świetny początek sezonu, bo życiówkę w hali poprawiłam o trzy sekundy. Dopiero przyleciałam ze zgrupowania w RPA i trochę się obawiałam o wynik. Okazuje się, że niepotrzebnie. Nadal skupiam się na dystansie 1500 metrów, ale bieganie na 800 metrów z podobnymi rezultatami, jak teraz to dobra baza – dodała Sofia Ennaoui.

W skoku o tyczce zwyciężył Amerykanin Sam Kendricks z rezultatem 5,78. Drugi był Piotr Lisek z wynikiem o 10 cm słabszym. Na 800 metrów trzecie miejsce zajął Mateusz Borkowski, który wynikiem 1.47,78 wypełnił minimum PZLA uprawniające do startu w Halowych Mistrzostwach Europy.

Zawodnicy w Toruniu rywalizowali przy kapitalnym dopingu publiczności.

Rzeczywiście, ryk był taki, że słyszałem kibiców od początku do końca. Ja generalnie potrafię się wyłączyć i biec w swoim tunelu, ale tu się nie dało. A to co kibice zrobili na finiszu to była poezja – dodał Lewandowski.

(fot. Paweł Skraba)

(fot. Paweł Skraba)

Orlen Copernicus Cup był trzecim mityngiem w cyklu IAAF World Indoor Tour, czyli halowego odpowiednika Diamentowej Ligi. Teraz lekkoatleci będą rywalizować w Madrycie (8 lutego) i Birmingham (16 lutego), a cykl zakończy się 20 lutego w Düsseldorfie.

Bardzo się cieszę, że z roku na rok nasz mityng się rozwija. To zasługa wielu osób i naszych sponsorów. W tym roku w nazwie po raz pierwszy mieliśmy Orlen, pomagają nam także m.in. miasto Toruń, Energa i New Balance. W tym roku oczy kibiców lekkiej atletyki skierowane są na nasze województwo, bo przecież w sierpniu w Bydgoszczy czekają nas Drużynowe Mistrzostwa Europy – mówił prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor generalny Orlen Copernicus Cup Krzysztof Wolsztyński.

Marcin Lewandowski poprawia halowy rekord Polski! Copernicus Cup dobiegł końca

Pozostałe dyscypliny
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Pozostałe dyscypliny

the-strategy-1080536_1920

15-latek z Bydgoszczy triumfuje w kowalewskim turnieju szachowym. Jak wypadli torunianie?

Mateusz Bąk20 lipca 2020
Bez tytułu

Derby Torunia w CS Superlidze

Mateusz Bąk8 lipca 2020
fot. Paweł Siczyński

Sezon hokeja na trawie na finiszu. Jak wypadł Pomorzanin?

Mateusz Bąk6 lipca 2020
Fot. Paweł Siczyński

Pomorzanin zagra w Pucharze Europy!

Mateusz Bąk16 czerwca 2020
fot. Paweł Siczyński

Pomorzanin zagra o Puchar Polski

Mateusz Bąk10 czerwca 2020
DSC_6159_(Copy)

Poznaliśmy program Halowych Mistrzostw Europy

Mateusz Bąk11 maja 2020
rygielska_1_klimkiewicz

Aneta Rygielska walczy o igrzyska! Torunianka wygrywa pierwszą walkę

Mateusz Bąk14 marca 2020
DSC_5978_(Copy)

Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń! Atrakcyjne ceny biletów

Mateusz Bąk26 lutego 2020
Fot. Paweł Siczyński

Pomorzanin zagra o złoto!

Mateusz Bąk26 lutego 2020