Koszykówka

Nie tak to miało wyglądać… Koniec sezonu dla Twardych Pierników

Po bardzo dobrej rundzie zasadniczej, torunianie nie wytrzymali tempa w fazie play-off (fot. Krzysztof Maliszewski)
Sebastian Górka

Koszykarze Energi Czarnych Słupsk pokonali Polski Cukier Toruń 94:83 (22:19, 18:21, 23:24, 31:19) w czwartym meczu ćwierćfinałowym Tauron Basket Ligi i zagrają o awans do finału. Ich rywalem będzie Stelmet Zielona Góra

Bardzo dobrze w ten mecz weszli podopieczni trenera Jacka Winnickiego, którzy po akcjach Maksyma Kornijenki i Seana Denisona prowadzili 9:2. Sporo piłek lądowało w rękach Cheikha Mbodja, a po rzutach wolnych Jarosława Mokrosa Energa Czarni szybko doprowadziła do remisu. Dzięki trafieniu Markeitha Cummingsa nasza drużyna miała trzy punkty przewagi, ale w końcówce kwarty skuteczni byli Demonte Harper oraz Mantas Cesnauskis i to słupszczanie wygrali pierwszą część gry 22:19. Nawet gdy gospodarze potrafili prowadzić czterema punktami w drugiej kwarcie, to szybko sytuację zmieniali rzutami z dystansu Danny Gibson i Łukasz Wiśniewski. Spotkanie już do samego końca drugiej kwarty było niezwykle wyrównane. Po pierwszej połowie na tablicy wyników widniał remis po 40.

W trzeciej kwarcie po trójkach Danny’ego Gibsona było już 56:52 dla Polskiego Cukru, ale dość szybko ekipa trenera Donaldasa Kairysa odrabiała straty. Po akcjach Folarina Campbella i Demonte Harpera zdobyła przewagę. Kolejnymi rzutami z dystansu odpowiadał jednak Michał Michalak i to głównie dzięki niemu torunianie prowadzili jednym punktem po tej części meczu. Kiedy w czwartej kwarcie wydawało się, że torunianie przejmą inicjatywę, to piąty bieg włączyła drużyna ze Słupska. Po serii 8:0 i niezwykle ważnych trafieniach Jerela Blassingame, Energa Czarni prowadziła już 79:71. Później ta przewaga wzrosła nawet do 14 punktów, a Polski Cukier nie potrafił znaleźć na to odpowiedzi. Gospodarze zaskoczyli rywali tym ofensywnym zrywem i wygrali mecz 94:83, a całą rywalizację ćwierćfinałową 3:1.

Najlepszym zawodnikiem Energi Czarnych był Jerel Blassingame z 19 punktami i 11 asystami. Ponadto 17 punktów i cztery asysty dołożył do tego Folarin Campbell. W ekipie Polskiego Cukru Toruń na wyróżnienie zasłużył Danny Gibson z 24 punktami i 11 asystami.

Energa Czarni Słupsk – Polski Cukier Toruń 94:83 (22:19, 18:21, 23:24, 31:19)

Energa Czarni Słupsk: Jerel Blassingame 19, Folarin Campbell 17, Justin Jackson 14, Łukasz Seweryn 10, Mantas Cesnauskis 10, Demonte Harper 8, Cheikh Mbodj 7, Grzegorz Surmacz 6, Jarosław Mokros 3.

Polski Cukier Toruń:
Danny Gibson 24, Maksym Kornijenko 15, Michał Michalak 15, Markeith Cummings 12, Łukasz Wiśniewski 9, Tomasz Śnieg 4, Sean Denison 4, Krzysztof Sulima 0, Aleksander Perka 0.

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 3-1 dla Energi, która w półfinale zmierzy się ze Stelmetem. Zielonogórzanie pokonali Asseco Gdynia 3:0.