Koszykówka

Wyrównany pojedynek w Arenie Toruń – Katarzynki pokonują TS Ostrovię!

Emilia Tłumak była dzisiaj jedną z najjaśniejszych postaci (fot. Krzysztof Maliszewski)
Maciej Gorczyński

Energa Toruń odniosła kolejne ligowe zwycięstwo w Basket Lidze Kobiet. W niedzielę Katarzynki okazały się lepsze od TS Ostrovii Ostrów Wielkopolski, wygrywając 62:56. Tym razem w Arenie Toruń błyszczały Polki – Agnieszka Skobel i Emilia Tłumak

Podopieczne Algirdasa Paulauskasa liczyły na przełamanie. Owszem, Katarzynki wygrały dwa ostatnie spotkania ligowe, jednak w ostatnich dniach dwa razy przyszło im rywalizować w rozgrywkach EuroCup. Za każdym razem nasze koszykarki schodziły z parkietu pokonane. W niedzielę los wreszcie się odwrócił.

Wynik spotkania już po pierwszej akcji otworzyła Kelley Cain. Szybko wyrównała Karolina Puss, jednak Energę na ponowne prowadzenie wysunęła Lauren Mansfield, wykorzystując jeden z dwóch rzutów osobistych. Trzeba przyznać, że Brytyjka była dziś mocno nieskuteczna, trafiając tylko raz z gry oraz dwukrotnie z rzutów wolnych. Przez niemal całą kwartę wynik oscylował w okolicach remisu. Ostatecznie zakończyła się ona wynikiem 20:18 na korzyść ekipy przyjezdnej.

W drugiej części spotkania torunianki zdominowały rywalki. Szybko ruszyły do ataku, odrobiły straty i wyszły na jednopunktowe prowadzenie. Po kilkuminutowym impasie z obu stron, Katarzynki znowu przycisnęły ostrowianki i odskoczyły im na 11 punktów. Szczególnie groźne pod koszem przyjezdnych były Agnieszka Skobel i Emilia Tłumak. Przed przerwą koszykarki Energi prowadziły 37:28.

Po zmianie stron torunianki utrzymywały bezpieczną przewagę. Trzecia kwarta należała do najbardziej wyrównanych, czego dowodem jest jej wynik – 15:15. Oba zespoły wymieniały się ciosami i żadna z nich nie potrafiła udokumentować swojej przewagi. Przed decydującą partią Energa prowadziła 52:43.

Wydawało się, że utrzymująca się od dłuższego czasu wysoka przewaga Katarzynek nie może już zostać roztrwoniona. Tymczasem w czwartej kwarcie do głosu zaczęły dochodzić ostrowianki, które w pewnym momencie traciły do torunianek zaledwie trzy “oczka”. Podopieczne Algirdasa Paulauskasa ochłonęły i w ostatnich minutach wzięły sięw garść, uciekając rywalkom i zwyciężając 62:56.

Na szczególne słowa uznania zasłużyły Agnieszka Skobel (17 pkt.) i Emilia Tłumak (16 pkt.), które, wobec nie najlepszej dyspozycji takich zawodniczek jak Kelley Cain czy Lauren Mansfield, wzięły ciężar gry na swoje barki. Wśród koszykarek z Ostrowa Wielkopolskiego błyszczała Karolina Puss, zdobywczyni 18 punktów.

Teraz zespół Energi Toruń czeka dwutygodniowa przerwa. Podopieczne Algirdasa Paulauskasa do rywalizacji powrócą 19 listopada. Tego dnia na wyjeździe zmierzą się one z CCC Polkowice. Jeżeli chodzi o rozgrywki europejskie, kolejny mecz czeka Katarzynki 22 listopada w Arenie Toruń z Piestanskie Cajky.

Energa Toruń – TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski 62:56 (18:20, 19:8, 15:15, 10:13)

Energa: Skobel 17, Tłumak 16, Cain 8 (12 zb), Rasheed 8, Grigalauskyte 7, Mansfield 4, Maliszewska 2, Uro-Nilie 0, Suknarowska-Kaczor 0.

Ostrovia: Puss 18, Lewis 11, Jones 8, Jasnowska 8, Mfoula 7, Naczk 4, Nowicka 0, Joks 0.