Torunianka zadebiutowała na Mistrzostwach Europy w Szachach Kobiet

Alicja Śliwicka zadebiutowała na mistrzostwach Europy seniorek (fot. Facebook)
Konrad Marzec

W dniach 8-19 kwietnia w Wysokich Tatrach na Słowacji najlepsze szachistki Starego Kontynentu mierzyły się ze sobą, celem wyłonienia mistrzyni Europy. Na liście startowej znalazła się reprezentantka UKS OPP Toruń – Alicja Śliwicka.

Urodzona w 2001 roku w Świeciu Alicja jest jedną z najbardziej utalentowanych szachistek w naszym kraju. Trenerem młodej zawodniczki jest uznany nie tylko w Polsce Marek Matlak. Z “królewską grą” Alicja Śliwicka ma do czynienia od piątego roku życia. W 2011 roku wygrała mistrzostwa Europy do lat 10 i dzięki temu uzyskała tytuł mistrzyni FIDE. Teraz przyszedł czas na kolejne wielkie wyzwanie – mistrzostwa Europy seniorek na Słowacji. Jak sama przyznaje, przede wszystkim zebrała bezcenne doświadczenie.

– To był mój pierwszy występ w Mistrzostwach Europy Kobiet. Grałam tam z wieloma dobrymi zawodniczkami. Mój wynik turniejowy nie zaliczam do udanych, jednakże zdobyłam wiele nowych doświadczeń, które mam nadzieję zaowocują w przyszłości – mówi nam Alicja.

Warto zaznaczyć, że turniej był bardzo udany dla Polek. Klaudia Kulon zajęła w nim siódme miejsce, zaś Karina Szczepkowska trzynaste. Obie zawodniczki awansowały do pucharu świata. Reprezentantka UKS OPP Toruń wywalczyła ostatecznie 4,5 punktu na 11 możliwych, co dało jej 114 miejsce. Turniej przyniósł straty rankingowe, ale z pewnością zaprocentuje w przyszłości.  – 11 maja zaczynają się mistrzostwa Polski kobiet. Będzie to kolejny bardzo trudny turniej. Chcę się zaprezentować najlepiej jak tylko się da – komentuje Alicja Śliwicka.