fbpx
Sztuka życia

“Autyzm. Razem. Nie obok” – kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu

Nie bądź obojętny w temacie autyzmu! (fot. materiały organizatora)
“Autyzm. Razem. Nie obok” – kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu
Maciej Gorczyński
REAKCJE

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu ponownie włączył się w akcję “Kwiecień – Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu”. W tym roku SOSW stworzył pięcioetapowy projekt pt. “Autyzm. Razem. Nie obok”. Ma on na celu budowanie świadomości wśród społeczeństwa lokalnego na temat tego zaburzenia

unnamed

Popularny toruński “Korczak” zajmuje się kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną na wszystkich poziomach edukacyjnych. Uczą się tu osoby z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, mózgowym porażeniem dziecięcym, ADHD, epilepsją, niedosłuchem, osoby niedowidzące, niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie. Uczniowie spoza Torunia mają możliwość przebywania w internacie, w którym, tak jak i w szkole, każdy może liczyć na szczególną uwagę i indywidualne podejście. Klasy oraz grupy wychowawcze skonstruowane są w taki sposób, aby ilość uczniów i wychowanków ułatwiała przyswajanie wiedzy, nawiązywanie bliskich relacji rówieśniczych, zapobiegając jednocześnie anonimowości.

W 2016 roku nauczyciele i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka ubrani na niebiesko rozdawali zaprojektowane przez siebie ulotki oraz udzielali licznych porad dotyczących autyzmu (więcej TUTAJ). Jest to coraz bardziej powszechne zaburzenie, dlatego istnieje ogromna potrzeba informowania i uświadamiania ludzi czym jest, w jaki sposób się przejawia i gdzie zwrócić się po pomoc.

W tym roku Ośrodek postanowił stworzyć całoroczny, pięcioetapowy projekt – “Autyzm. Razem. Nie obok”. Pierwszy z etapów został już zrealizowany. Jest to spot informacyjny, w którym uczniowie Ośrodka przedstawiają swoje spostrzeżenia na temat kolegów i koleżanek z autyzmem. Efekty możecie zobaczyć poniżej.

Kolejnym krokiem będzie podjęcie współpracy z innymi szkołami, w których nauczyciele SOSW będą prowadzić zajęcia dla uczniów. Celem warsztatów będzie pokazanie dzieciom i młodzieży jak osoby z autyzmem mogą odbierać rzeczywistość. Etap trzeci to zajęcia otwarte, które odbędą się na terenie “Korczaka” z udziałem uczniów ze współpracujących szkół. Wraz z opiekunami będą oni mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach, które wspierają prawidłowy rozwój.

Etapy czwarty i piąty to zajęcia podsumowujące i poszerzanie kompetencji nauczycieli na temat autyzmu we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli. Równolegle z projektem realizowane są liczne wyjazdy, w trakcie których przekazywane są informacje dotyczące działalności Ośrodka. Nauczyciele propagują także ideę integracji osób z niepełnosprawnością ze środowiskiem lokalnym.

Sztuka życia
Maciej Gorczyński
@McGorczynski

Kierownik działu sport. Wielki fan wszystkich dyscyplin, a w szczególności tych z poziomu trybun i telewizora. Gdyby urodził się w górach, z pewnością zostałby skoczkiem narciarskim.

Więcej w dziale Sztuka życia

interior-710042_1280

Wesele, bankiety, imprezy okolicznościowe – gdzie zorganizować je w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl18 lutego 2021
03 - deltivo - krzesła biurowe ZEWN

Urządzanie kącika do home office. Przekonaj się, jakie sprzęty będą niezbędne do efektywnej pracy w domowym zaciszu

Redakcja ChilliTorun.pl3 września 2020
wezetobi waz do wody

Gdy roślinom brakuje wody, nie można biernie czekać na deszcz. Istnieją sprawdzone rozwiązania

Redakcja ChilliTorun.pl30 sierpnia 2019
Portrait of a young woman with alarm clock sitting in the beautiful and bright bedroom with green plants

Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

Redakcja ChilliTorun.pl25 marca 2019
gabinetwmieszkaniu3

Gabinet w mieszkaniu – za i przeciw

Redakcja ChilliTorun.pl16 marca 2019
03 - rozwodznia - adwokat rodzinny

Adwokat rodzinny Twoim wsparciem w trakcie rozwodu

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2019
04 - MebleExpert - narożnik na wymiar

Bądź indywidualistą! Wyraź siebie urządzając mieszkanie całkowicie po Twojemu!

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2019
52989922_2241025825953437_400903173805441024_n

Artysta-Zawodowiec – darmowy projekt edukacyjny dla studentów kierunków artystycznych

Aleksandra Pladzyk12 marca 2019
51375798_10213445184424516_6459586334502682624_n

Spotkanie wokół akcji “Zero Waste”

Aleksandra Pladzyk1 marca 2019