fbpx
Sztuka życia

Ich już z nami nie ma – wspominamy torunian, którzy odeszli w mijającym roku…

1 listopada powinien być dniem wspomnień i zadumy (fot. Wikipedia)
Ich już z nami nie ma – wspominamy torunian, którzy odeszli w mijającym roku…
Marcin Lewicki
REAKCJE

Zajęci przygotowaniami grobów i kupowaniem zniczy często zapominamy o istocie święta Wszystkich Świętych, czyli chwili zadumy i przystopowania życiowej gonitwy. Warto w tym dniu naprawdę pomyśleć o zmarłych. My przypominamy sylwetki kilku znanych torunian, którzy opuścili nas w ostatnim roku…

W nocy z 4/5 listopada 2015 roku zmarł Bolesław Remlein. Był legendą toruńskiego hokeja i wieloletnim zawodnikiem Pomorzanina Toruń. W 1977 roku brał udział w Mistrzostwach Świata w hokeju, wraz z reprezentacją Polski. Bolesław Remlein był również działaczem hokejowym i wiceprezesem klubu MKS Sokoły Toruń.

remlein

(fot. torunskihokej.pl)

W listopadzie (dokładniej 26 listopada 2015 roku) odszedł również Andrzej Kłopotek, były poseł i brat Eugeniusza Kłopotka (również posła). Andrzej Kłopotek zasiadał w Sejmie podczas V kadencji. Był absolwentem Toruńskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Latami należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł po walce z chorobą nowotworową.

klopotek

(fot. Nowości.com.pl)

Smutnym miesiącem był marzec 2016r. Najpierw (2 marca 2016r.) pożegnaliśmy profesora Lecha Kłosiewicza. Wybitny warszawski architekt zawsze ciepło wyrażał się o Toruniu i często tu bywał. Był również blisko związany z naszym miastem, gdyż to on zaprojektował wnętrze Rektoratu i Auli UMK z czasu budowy kampusu na Bielanach.

klosiewicz

(fot.www.inmemoriam.architektsarp.pl/

Kilkanaście dni później odeszła od nas Janina Awgulowa. Była założycielką toruńskiego Teatru Lalek “Zaczarowany Świat”. Zasłynęła również, jako aktywny żołnierz Armii Krajowej. Do Torunia przybyła z Wilna. Swój teatr zaczęła prowadzić w latach 50tych ubiegłego wieku. Prowadziła go przez 40 lat, a w międzyczasie pisała również książki poświęcone sztuce teatralnej. Była odznaczona Orderem Uśmiechu. Zmarła 14 marca 2016 roku.

c86d6-345236

(fot. Archiwum Związku Nauczycielstwa Polskiego)

Tydzień później (23 marca 2016 roku) Toruń pożegnał legendę taksówki – pana Henryka Janickiego, bohatera filmu „Taksówkarz”. Przez lata był znany, jako kierowca kultowego Fiata 125p, zwanego popularnie „dużym fiatem”. Był niedoścignionym wzorem dla kolegów i przyjacielem dla swoich pasażerów. Zmarł w wieku 85 lat.

janicki

(fot. Facebook/festiwaltofifest.blogspot.com)

2 lipca 2016 roku wszyscy otrzymaliśmy smutną informację o śmierci Piotra Chudzińskiego, twórcy księgarni Hobbit i aktora Teatru Horzycy. Czytelnicy podkreślali uczciwość, zaangażowanie i rzetelność pana Piotra, a jego księgarnia była uznawana za kultową. Z radością wracało do niej wielu klientów, ale też pisarzy, którzy organizowali tam spotkania autorskie.

chudinski-grzegorz-olkowskinowosci

(fot. Grzegorz Olkowski/Nowości)

4 sierpnia 2016 r. zmarł doktor Bronisław Żurawski. Był wieloletnim prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego przy UMK w Toruniu, fizykiem i wielkim entuzjastą informatyki. Gorący zwolennik i inicjator komputeryzacji uniwersytetu.

zurawski

(fot. umk.pl)

Początek października to duża strata dla dziennikarstwa. Niespodziewanie odszedł Piotr Jaskólski, znany fotoreporter i reporter, znany z zamiłowania do podróżowania. Jak wspomina był w Malezji, Singapurze, Wietnamie, Kambodży, na wyspach indonezyjskich, Bali, Sumatrze, aż po Papuę i Timor. Z każdej wyprawy wracał z wyjątkowym fotoreportażem, który publikowały tak znane tytuły jak np. Globtroter.

jaskolski

(fot. Facebook)

Tydzień temu (25 października 2016r.) zmarł dr Henryk Różycki. Zasłużony mikrobiolog był wieloletnim pracownikiem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK. Jego prace skupiały się głównie wokół mikroorganizmów środowiska glebowego. Odszedł po walce z chorobą.

rozycki

(fot. umk.pl)

Zdajemy sobie sprawę, że lista nie jest kompletna i mogliśmy wiele osób pominąć (za co przepraszamy). W dniu święta Wszystkich Świętych warto pomyśleć o wszystkich, których już z nami nie ma. Każda z osób wymienionych i niewymienionych przez nas zasługuję na pamięć.

Więcej w dziale Sztuka życia

wezetobi waz do wody

Gdy roślinom brakuje wody, nie można biernie czekać na deszcz. Istnieją sprawdzone rozwiązania

Redakcja ChilliTorun.pl30 sierpnia 2019
Portrait of a young woman with alarm clock sitting in the beautiful and bright bedroom with green plants

Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

Redakcja ChilliTorun.pl25 marca 2019
gabinetwmieszkaniu3

Gabinet w mieszkaniu – za i przeciw

Redakcja ChilliTorun.pl16 marca 2019
03 - rozwodznia - adwokat rodzinny

Adwokat rodzinny Twoim wsparciem w trakcie rozwodu

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2019
04 - MebleExpert - narożnik na wymiar

Bądź indywidualistą! Wyraź siebie urządzając mieszkanie całkowicie po Twojemu!

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2019
52989922_2241025825953437_400903173805441024_n

Artysta-Zawodowiec – darmowy projekt edukacyjny dla studentów kierunków artystycznych

Aleksandra Pladzyk12 marca 2019
51375798_10213445184424516_6459586334502682624_n

Spotkanie wokół akcji “Zero Waste”

Aleksandra Pladzyk1 marca 2019
btm eurolinx zabudowa tarasu1 - chillitorun

Są sposoby na piękny taras przez cały rok. Dowiedz się, jakie

Redakcja ChilliTorun.pl4 grudnia 2018
Close portrait of young woman dentist with healthy wide smile holding artificial tooth on white background

Planujesz wybielanie zębów? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Redakcja ChilliTorun.pl16 listopada 2018