fbpx
Sztuka życia

Ile kosztuje projekt wnętrza w Toruniu, Bydgoszczy i okolicach?

(fot. Materiały Partnera)
Ile kosztuje projekt wnętrza w Toruniu, Bydgoszczy i okolicach?
REAKCJE

Ile trzeba zapłacić za 1 m2 projektu wnętrza? Jakie stawki mają obecnie architekci wnętrz z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza i innych ośrodków miejskich w naszym regionie? Czy zlecanie projektu wnętrza domu, mieszkania lub pojedynczego pomieszczenia jest opłacalne? Sprawdzamy

Ostatnie lata pokazują w całej Polsce coraz większe zainteresowanie usługami architektów wnętrz. Według badania przeprowadzonego przez portal Westwing, aż ¼ grupy poddanej testom korzysta z tego rodzaju usług. Badanie zostało przeprowadzone w 2016 roku i już wtedy zauważalna była tendencja wzrostowa. Dziś możemy szacować, że Polaków decydujących się na projekt wnętrza od architekta jest jeszcze więcej. Co ciekawe, raport pokazał również, że Polacy utożsamiają zatrudnienie architekta z wysokimi kosztami – co jest błędnym przekonaniem, jak zobaczysz poniżej.

zdjecie

Opinie o architektach wnętrz w Bydgoszczy i Toruniu

Usługi projektowania wnętrz w Bydgoszczy i okolicach świadczy kilkaset pracowni i architektów. W samej Bydgoszczy liczba ta sięga około 200. Spośród tylu firm ciężko jest wybrać architekta, którego cennik jest przystępny, a jakość wykonania co najmniej dobra. Aby mieć jednak punkt odniesienia, trzeba przyjrzeć się średnim stawkom za m2 projektowanej powierzchni.

Zanim jednak do tego przejdziemy, chcemy zwrócić uwagę, że dobry architekt może często zażądać wyższej ceny, niż jego słabsi konkurenci – i nie ma w tym nic dziwnego. Z drugiej jednak strony architekt uczciwy niekoniecznie będzie życzył sobie horrendalnych stawek i zawsze wyceni swoją pracę przed realizacją projektu. Zanim więc zatrudnisz architekta, dowiedz się, czy otrzymasz planowany kosztorys prac, który uwzględni Twoje oczekiwania.

Od czego zależy cena projektu wnętrza u architekta?

Cena projektu wnętrza nigdy nie jest jednoznaczna. To ze względu na wiele czynników, które mają ogromny wpływ na koszty realizacji projektu. Są to m.in.:

  • rodzaj nieruchomości (projekt mieszkania czy domu?),
  • metraż (większy metraż to niższa cena m2 projektu wnętrza),
  • skomplikowanie projektu,
  • zakres współpracy z architektem (projekt koncepcyjny, funkcjonalny, zakupy z projektantem wnętrz, nadzór autorski, projekty instalacji – im szerszy zakres, tym stawka za m2 jest wyższa).

Mieszkanie pod klucz – ile kosztuje projekt wnętrza w Bydgoszczy, Toruniu i okolicach?

Projektantka wnętrz z Bydgoszczy – Dorota Bykowska – opublikowała niedawno na swoim blogu wpis na temat średnich stawek architektów w naszej okolicy. Dane przez nią zebrane są aktualne na 2018 rok i z powodzeniem można się do nich odnieść, szukając dobrego architekta do wykonania projektu wnętrza. Jak się okazuje, niektóre pracownie oferują projekt mieszkania o powierzchni 40 m2 w cenie zaledwie 30 zł/m2. U innych z kolei – zapewne bardziej doświadczonych architektów – stawka ta wzrasta nawet do 100 zł/m2, co jest bliskie cennikom architektów warszawskich. Różnorodność jest więc ogromna, jednak udało się wyciągnąć z aktualnych, dostępnych cenników pewną średnią kwotę.

cennik-mieszkanie-dorotabykowska

Dom pod klucz – ile kosztuje projekt wnętrza u architekta w naszej okolicy?

Projekt wnętrza domu zwykle jest tańszy od projektu mieszkania, ze względu na większą projektowaną powierzchnię. Dlatego tutaj cenniki są trochę bardziej przystępne:

cennik-dom-dorotabykowska

Autorka powyższych tabeli zaznacza, że podane stawki to wynik jej poszukiwań oraz podkreśla, że nie zdołała dotrzeć do wszystkich projektantów z okolicy. Dlatego, jak już wspomnieliśmy, stawki te należy traktować poglądowo i jako punkt odniesienia – nie wyznacznik. Jeżeli chcesz uzyskać dokładną wycenę projektu wnętrza, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z architektem wnętrz, który podczas konsultacji doradzi, sprawdzi możliwości finansowe i określi, ile maksymalnie będzie kosztować realizacja.

Więcej w dziale Sztuka życia

interior-710042_1280

Wesele, bankiety, imprezy okolicznościowe – gdzie zorganizować je w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl18 lutego 2021
03 - deltivo - krzesła biurowe ZEWN

Urządzanie kącika do home office. Przekonaj się, jakie sprzęty będą niezbędne do efektywnej pracy w domowym zaciszu

Redakcja ChilliTorun.pl3 września 2020
wezetobi waz do wody

Gdy roślinom brakuje wody, nie można biernie czekać na deszcz. Istnieją sprawdzone rozwiązania

Redakcja ChilliTorun.pl30 sierpnia 2019
Portrait of a young woman with alarm clock sitting in the beautiful and bright bedroom with green plants

Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

Redakcja ChilliTorun.pl25 marca 2019
gabinetwmieszkaniu3

Gabinet w mieszkaniu – za i przeciw

Redakcja ChilliTorun.pl16 marca 2019
03 - rozwodznia - adwokat rodzinny

Adwokat rodzinny Twoim wsparciem w trakcie rozwodu

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2019
04 - MebleExpert - narożnik na wymiar

Bądź indywidualistą! Wyraź siebie urządzając mieszkanie całkowicie po Twojemu!

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2019
52989922_2241025825953437_400903173805441024_n

Artysta-Zawodowiec – darmowy projekt edukacyjny dla studentów kierunków artystycznych

Aleksandra Pladzyk12 marca 2019
51375798_10213445184424516_6459586334502682624_n

Spotkanie wokół akcji “Zero Waste”

Aleksandra Pladzyk1 marca 2019