fbpx
Sztuka życia

Nieprawidłowe postępowanie przy niedotlenieniu noworodka

(fot. Materiały Partnera)
Nieprawidłowe postępowanie przy niedotlenieniu noworodka
REAKCJE

Układ nerwowy – zwłaszcza mózg – jest kluczowym, ale bardzo podatnym na uszkodzenia systemem ludzkiego organizmu. Niestety wszelkie zmiany chorobowe, czy urazy układu nerwowego mogą bardzo utrudnić, a nawet uniemożliwić samodzielne funkcjonowanie. Jednak nie tylko uszkodzenia mechaniczne czaszki, czy kręgosłupa są poważnym zagrożeniem dla systemu nerwowego. Warto pamiętać, że nieodwracalne zmiany w mózgu rozpoczynają się już w kilka minut po zaprzestaniu doprowadzania do niego odpowiedniej ilości tlenu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla noworodków, które w przypadku niedotleniania okołoporodowego mogą na zawsze stracić szanse na pełny rozwój – a w skrajnych przypadkach nawet życie

Fatalne skutki niedotlenienia okołoporodowego

Do niedotlenienia okołoporodowego najczęściej dochodzi w wyniku przedłużającej się akcji porodowej. Jeżeli lekarz na czas nie podejmie decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia i dziecko będzie zbyt długo pozostawało w drogach rodnych matki prawdopodobieństwo niedotlenienia jest bardzo duże. Jego skutki mogą być różnorodne – od niewielkiej dysfunkcji układu nerwowego, po jego rozległe uszkodzenia. Warto pamiętać, że niektóre skutki niedotlenienia mogą ujawnić się nawet kilka lat po porodzie – dysleksja, jąkanie się, czy inne problemy rozwojowe często są pokłosiem niedostatecznego natlenienia dziecka podczas porodu. Na szczęście współczesna medycyna potrafi łagodzić skutki takiego stanu. Jedną z procedur stosowanych w tym celu jest selektywne chłodzenie mózgu noworodka. Zastosowanie niskiej temperatury pozwala zahamować negatywne reakcje chemiczne w mózgu dziecka determinujące jego uszkodzenie. Metodę tę stosuje się przez nałożenie na główkę noworodka specjalnego czepka, który pozwala zmniejszyć temperaturę mózgu, przy jednoczesnym zachowaniu właściwej ciepłoty ciała. Skuteczność tej metody została potwierdzona wieloletnimi badaniami klinicznymi i jest ona obecnie uznawana za standard postępowania z niedotlenionym noworodkiem. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy lekarze nie wykorzystali tego typu możliwości?

Odpowiedzialność za błąd w sztuce medycznej

Oczywiście utraconego zdrowia nikt nie jest w stanie przywrócić. Jednak należy pamiętać, że lekarz popełniający błąd wyrządzający pacjentowi szkodę ma obowiązek ją naprawiać – najczęściej poprzez wypłatę odszkodowania. Błąd medyczny stanowi nie tylko działanie lekarza (np. postawienie błędnej diagnozy, czy zalecenie zbyt dużej dawki leku), ale także jego zaniechanie – a więc niepodjęcie odpowiedniej terapii, przykładowo chłodzenia mózgu niedotlenionego noworodka. Jeżeli więc przez zaniechanie lekarza doszło do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta istnieje możliwość ubiegania się o stosowne do rozmiarów szkody odszkodowanie. Najczęściej wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia procesu cywilnego, w którym należy wykazać winę lekarza w wyrządzeniu szkody. Pomimo wielu trudności warto podjąć walkę o odszkodowanie – w przypadku niedotlenienia okołoporodowego przede wszystkim ułatwi ono konieczną rehabilitację oraz przystosowanie się do nowych warunków.

Więcej w dziale Sztuka życia

interior-710042_1280

Wesele, bankiety, imprezy okolicznościowe – gdzie zorganizować je w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl18 lutego 2021
03 - deltivo - krzesła biurowe ZEWN

Urządzanie kącika do home office. Przekonaj się, jakie sprzęty będą niezbędne do efektywnej pracy w domowym zaciszu

Redakcja ChilliTorun.pl3 września 2020
wezetobi waz do wody

Gdy roślinom brakuje wody, nie można biernie czekać na deszcz. Istnieją sprawdzone rozwiązania

Redakcja ChilliTorun.pl30 sierpnia 2019
Portrait of a young woman with alarm clock sitting in the beautiful and bright bedroom with green plants

Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

Redakcja ChilliTorun.pl25 marca 2019
gabinetwmieszkaniu3

Gabinet w mieszkaniu – za i przeciw

Redakcja ChilliTorun.pl16 marca 2019
03 - rozwodznia - adwokat rodzinny

Adwokat rodzinny Twoim wsparciem w trakcie rozwodu

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2019
04 - MebleExpert - narożnik na wymiar

Bądź indywidualistą! Wyraź siebie urządzając mieszkanie całkowicie po Twojemu!

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2019
52989922_2241025825953437_400903173805441024_n

Artysta-Zawodowiec – darmowy projekt edukacyjny dla studentów kierunków artystycznych

Aleksandra Pladzyk12 marca 2019
51375798_10213445184424516_6459586334502682624_n

Spotkanie wokół akcji “Zero Waste”

Aleksandra Pladzyk1 marca 2019