fbpx
Sztuka życia

Piernik – ciastko przyprawami pachnące!

Dzieła Piernikarki Karoliny z Piernikarni Mistrza Bogumiła w Toruniu (fot. facebook).
Piernik – ciastko przyprawami pachnące!
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Trudno wyobrazić sobie nadchodzące święta bez pierników. Te ciemnobrązowe ciastka zachwycają nie tylko oryginalnym smakiem, ale także korzennym aromatem. Jak się okazuje, cały sekret tkwi w przyprawach.

Wśród mieszkańców Torunia krąży pogłoska, że pierniki są jak wino. Im starsze, tym lepsze. Z racji tego, że niegdyś piernik stanowił towar eksportowy, był wypiekany tak, aby przetrwać długie podróże lądowe. Ale i obecnie zdarza się, że pierniki pieczone są kilka tygodni przed świętami. W czym zatem tkwi sekret trwałości tych tradycyjnych ciastek? Piernikarki z Piernikarni Mistrza Bogumiła zapewniają: „Piernik wszystko zawdzięcza przyprawom”.

Najważniejszą przyprawą piernikową jest pieprz. Co więcej, słowo „piernik” wywodzi się od przymiotnika „pierny”, tj. pikantny, pieprzny, ostry w smaku. Pieprz posiada liczne właściwości przeciwbólowe, rozgrzewające czy poprawiające trawienie. To przede wszystkim ten składnik sprawił, że pierniki sprzedawane były w XVII wieku w aptekach jako lek na wiele chorób.

W VIII wieku kupcy arabscy sprowadzili do Europy inną przyprawę piernikową – goździki. To nierozwinięte i ususzone pąki kwiatowego drzewa – goździkowca korzennego, który rośnie w klimacie tropikalnym. Warto wiedzieć, że na przykład w Indonezji goździki dodawane są nie tylko do potraw, ale także do tabaki i papierosów. Ponadto przyprawa posiada lecznicze właściwości. Chroni przed przeziębieniem, anginą, niestrawnością. Stosowana jest również przy bólu zęba.

Wiecie co stanowi dla każdego Azjaty podstawowy dodatek do potraw? Imbir, który jest kolejną przyprawą piernikową o magicznych właściwościach. Niegdyś stosowano go przy chorobach lokomocyjnych. Imbir wykorzystywany jest też w przemyśle kosmetycznym jako składnik preparatów wyszczuplająco-modelujących.

Do ciasta piernikowego dodawany jest także kardamon zwany królową przypraw. Nadaje on również wyjątkowy aromat kawie. Wystarczy kilka ziarenek kardamonu dodać do pudełka z kawą, by się o tym przekonać. Przyprawa stosowana jest na przykład przy zapaleniu oskrzeli, podawana niekiedy przy depresji.

Cynamon pochodzi z wyspy Cejlon, która jest właściwą ojczyzną drzewa cynamonowego. Sprawdza się nie tylko jako przyprawa piernikowa, ale także jako środek bakteriobójczy, lek na kolki, wzdęcia czy nudności. Pierwsze wzmianki dotyczące wykorzystania cynamonu pochodzą z 2000 r. p. n. e.

Zaciekawił was smak polskiej tradycji? O pierniku, jego historii, krążących wokół niego legendom, a także tajnych recepturach można pisać godzinami. Ale prawdziwe źródło informacji stanowi Piernikarnia Mistrza Bogumiła. Organizowane tam Biesiady Piernikowe stanowią niepowtarzalną okazję do posmakowania piernikowych przypraw i poznania korzennego zapachu.

Biesiady Piernikowe to warsztaty połączone z degustacją pierników, piernikowej kawy czy herbaty — tłumaczy Monika Jankowska, właścicielka Piernikarni Mistrza Bogumiła w Toruniu. — Wszystko okraszone jest opowieściami o najsłynniejszych ciastkach z Torunia przy renesansowej muzyce. Jest to fantastyczny sposób na spotkanie firmowe czy integracyjne.

Więcej informacji o Biesiadach na stronie Piernikarni – www.piernikarniatorun.pl

Więcej w dziale Sztuka życia

interior-710042_1280

Wesele, bankiety, imprezy okolicznościowe – gdzie zorganizować je w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl18 lutego 2021
03 - deltivo - krzesła biurowe ZEWN

Urządzanie kącika do home office. Przekonaj się, jakie sprzęty będą niezbędne do efektywnej pracy w domowym zaciszu

Redakcja ChilliTorun.pl3 września 2020
wezetobi waz do wody

Gdy roślinom brakuje wody, nie można biernie czekać na deszcz. Istnieją sprawdzone rozwiązania

Redakcja ChilliTorun.pl30 sierpnia 2019
Portrait of a young woman with alarm clock sitting in the beautiful and bright bedroom with green plants

Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

Redakcja ChilliTorun.pl25 marca 2019
gabinetwmieszkaniu3

Gabinet w mieszkaniu – za i przeciw

Redakcja ChilliTorun.pl16 marca 2019
03 - rozwodznia - adwokat rodzinny

Adwokat rodzinny Twoim wsparciem w trakcie rozwodu

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2019
04 - MebleExpert - narożnik na wymiar

Bądź indywidualistą! Wyraź siebie urządzając mieszkanie całkowicie po Twojemu!

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2019
52989922_2241025825953437_400903173805441024_n

Artysta-Zawodowiec – darmowy projekt edukacyjny dla studentów kierunków artystycznych

Aleksandra Pladzyk12 marca 2019
51375798_10213445184424516_6459586334502682624_n

Spotkanie wokół akcji “Zero Waste”

Aleksandra Pladzyk1 marca 2019