fbpx
Sztuka życia

Przeprowadzka z głową

O czym należy pamiętać przy przeprowadzce? (fot. Elektron Trans)
Przeprowadzka z głową
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Przeprowadzka, każda, i duża, i mała, powinna być dokładnie zaplanowaną operacją. Aby nie zakończyła się totalnym chaosem, powinieneś się do niej przygotować. Wiadomo, że po drodze zawsze może się zdarzyć coś nieoczekiwanego, co zaburzy precyzyjnie opracowany plan. Najważniejsze, by podjąć wyzwanie i spróbować ten chaos opanować. A najważniejsze, jak zaplanujesz swoją przeprowadzkę, to okaże się, że była i sprawna, i bezpieczna, i niedroga. A to dla większości z nas ważna kwestia

Można oczywiście przeprowadzić się w szybkim czasie i bez problemów. Jak jesteś singlem, albo studentem i twoje życie mieści się w kilku kartonach. Szybka akcja przeprowadzka z rodziną i balastem kilku lat wspólnego życia też jest możliwa, ale wiąże się z totalnym chaosem i bałaganem. A my i tak zakładamy, że w planie znajdą się luki i rzeczy, o których po prostu zapomniałeś. Przede wszystkim więc przygotuj sobie dokładną listę z adresami, numerami telefonów, osób i zadań, z którymi musisz się uporać.

Zmiana miejsca zamieszkania to zmiana adresu

Wiadomo, że na dotychczasowy adres przychodzą do ciebie rachunki i listy, dlatego powinieneś o zmianie adresu poinformować Urząd Skarbowy, bank, dostawców gazu i prądu, zwłaszcza, że potrzeba około miesiąca na wypowiedzenie umów. Tak samo z dostawcami internetu, telewizji czy telefonu. O poinformowaniu o zmianie adresu nie zapomnij również ubezpieczyciela, kredytodawców i innych usługodawców, z którymi jesteś jakoś związany.

O swoich planach poinformuj pracodawcę

Z wyprzedzeniem o swoich planach poinformuj pracodawcę. Dzięki temu nie będziesz kombinować zwolnienia, czy przeprowadzki po godzinach, a dopasujesz grafik, ewentualnie weźmiesz kilka dni wolnego. Starsze dzieci możesz zaangażować do pomocy, bo na pokładzie przyda się każda para rąk, natomiast młodsze warto umieścić na kilka dni u babci lub ulubionej cioci. Nie będziesz mieć czasu na to, aby zajmować się maluchami, nawet najgrzeczniejszymi. Zadbaj również o domowe zwierzęta. Najlepiej im również zorganizuj tymczasowe schronienie. Dla nich harmider towarzyszący pakowaniu, wasze emocje, stres mogą okazać się trudne do zniesienia.

Porządki i segregacja rzeczy

Dwa tygodnie przed przeprowadzką rozpocznij porządki, poczynając od swoich rzeczy. To dobry czas na selekcję starych dokumentów, bibelotów, pamiątek czy ubrań. Przejrzyj to, co jest stare, nieaktualne lub nie nadaje się do użytku. Choćby ubrania, których dawno już nie nosisz. Posegreguj i wyrzuć to, co się już do niczego nie nadaje, a to co jeszcze dobrze wygląda oddaj innym. Zawsze się przydadzą potrzebującym.

1

Przygotowując dom do pakowania wykonaj prostą selekcję. Podziel na osobne stosy książki, ubrania, bibeloty, szkło i porcelanę. Pakuj je do oddzielnego kartonu lub tekturowego pudełka. Zabezpiecz szkło i porcelanę. Możesz je owinąć folią bąbelkową lub papierem, możesz użyć do tego koszulek czy bielizny lub nawet szmatek kuchennych. Każdy dobry sposób jest dobry.

Opisuj zawartość kartonów

Pudełka dokładnie opisz. Pamiętaj, że ktoś będzie te kartony nosił. Jeśli rzuci kartonem z książkami, to nic się nie stanie, ale jeśli z wysokości spadnie karton z porcelaną… rodzinną… drogą… zabytkową… bezcenną… No, skorup nie poskładasz w sensowną całość. Do tego unikniesz sytuacji, gdy ktoś na szkle czy porcelanie lub bibelotach ustawi karton z książkami. Opisanie kartonów naprawdę jest konieczne. Do tego każdy karton wędruje od razu do pomieszczenia docelowego, a ty, rozpakowując majdan, nie musisz odpakowywać każdego przypadkowego pudła, aby sprawdzić, co w nim jest.

Pakuj się z głową

Na początek pakuj wszystko, co jest przez Was używane rzadko. Na koniec pakuj to, co niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jeśli mamy lato, jako pierwsze w worku powinny znaleźć się ubrania zimowe, i odwrotnie. Skoro wiesz, jakie rzeczy zabierasz, pakuj rozsądnie. Nie wkładaj zbyt wielu ciężkich rzeczy do jednego kartonu, bo dno może nie wytrzymać. Sprzęt RTV przewieźć w oryginalnym opakowaniu. Ubrania i koce oraz pościel, zapakuj w worki.

Do samochodu wrzuć to, co musisz mieć pod ręką. Ubrania na pierwsze dni, ręcznik, pościel do spania, kosmetyki i jedzenie, bo pierwszego dnia nie będziesz mieć głowy do gotowania. Przygotuj sobie też kubki, talerzyki i sztućce w ilości wystarczającej na pierwsze dni.

Profesjonalna firma przeprowadzkowa

Do przewiezienia rzeczy wynajmij firmę, która zajmuje się przeprowadzkami na co dzień. Może firma dostarczy ci boksy przeprowadzkowe lub kartony do pakowania. Do tego możliwe, że uda ci się znaleźć firmę, która w koszt usługi ma wliczony koszt wniesienia i montażu mebli, więc nie szukaj tylko i wyłącznie taniej usługi, a bardziej kompleksowej. Zapytaj, czy firma nie zajmuje się również utylizacją starego sprzętu AGD. Sprawdź, czy wybrana przez ciebie firma ma stosowne pozwolenia i ubezpieczenie, chroniące twój dobytek przed zniszczeniem i kradzieżą.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma Elektron Trans z Gdańska. Firma zajmuje się przeprowadzkami i transportem na terenie kraju i zagranicy.

Więcej w dziale Sztuka życia

interior-710042_1280

Wesele, bankiety, imprezy okolicznościowe – gdzie zorganizować je w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl18 lutego 2021
03 - deltivo - krzesła biurowe ZEWN

Urządzanie kącika do home office. Przekonaj się, jakie sprzęty będą niezbędne do efektywnej pracy w domowym zaciszu

Redakcja ChilliTorun.pl3 września 2020
wezetobi waz do wody

Gdy roślinom brakuje wody, nie można biernie czekać na deszcz. Istnieją sprawdzone rozwiązania

Redakcja ChilliTorun.pl30 sierpnia 2019
Portrait of a young woman with alarm clock sitting in the beautiful and bright bedroom with green plants

Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

Redakcja ChilliTorun.pl25 marca 2019
gabinetwmieszkaniu3

Gabinet w mieszkaniu – za i przeciw

Redakcja ChilliTorun.pl16 marca 2019
03 - rozwodznia - adwokat rodzinny

Adwokat rodzinny Twoim wsparciem w trakcie rozwodu

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2019
04 - MebleExpert - narożnik na wymiar

Bądź indywidualistą! Wyraź siebie urządzając mieszkanie całkowicie po Twojemu!

Redakcja ChilliTorun.pl12 marca 2019
52989922_2241025825953437_400903173805441024_n

Artysta-Zawodowiec – darmowy projekt edukacyjny dla studentów kierunków artystycznych

Aleksandra Pladzyk12 marca 2019
51375798_10213445184424516_6459586334502682624_n

Spotkanie wokół akcji “Zero Waste”

Aleksandra Pladzyk1 marca 2019