fbpx
Custom Text
Foto

Walentynkowy wieczór ze skrzypcami – rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec

Koreańska skrzypaczka zachwyciła zebraną publiczność (fot. Marcin Lewicki/chillitorun.pl)
Walentynkowy wieczór ze skrzypcami – rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec
Jakub Strzelka
REAKCJE

Walentynki są jednym z najbardziej lubianych dni w roku. Można je spędzić na wiele sposobów: w kinie, restauracji, na romantycznym spacerze albo… na koncercie orkiestry symfonicznej, najlepiej w Toruniu. W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zainaugurowano II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec

Święto zakochanych skłoniło organizatorów Festiwalu do przygotowania specjalnego repertuaru na tę okazję, chociaż sam początek koncertu na to nie wskazywał. Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka wykonała jedną z najpopularniejszych uwertur Ludwika van Beethovena – Egmont. Utwór został skomponowany na potrzeby dramatu Goethego w 1810 roku. Dzieło opowiada o losach Egmonta, namiestnika Flandrii, który za swój bunt przeciwko niderlandzkim najeźdźcom został aresztowany i stracony. W związku z tym utwór Beethovena jest dość nostalgiczny, ale wszystko wynagradza końcowa Symfonia Zwycięstwa. Po jej zagraniu rozległy się gromkie oklaski dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. W ten sposób muzycy wprowadzili publikę w najważniejszą część koncertu inauguracyjnego – występ Soyoung Yoon.

Światowej sławy skrzypaczka zagrała dwa utwory: fantazję b-moll „Romeo i Julia” Piotra Czajkowskiego oraz koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa. Widać było z jakim uczuciem Koreanka grała na swoich skrzypcach Stradivariego z 1710 roku. Na jej twarzy widoczna była każda emocja, co zapraszało toruńską publiczność do przeżywania granej muzyki wraz z nią. Wszystko wskazuje na to, że efekt został osiągnięty, bo po występie Soyoung Yoon otrzymała olbrzymie brawa. Warto dodać, że Yoon na tych samych skrzypcach grała podczas zwycięskiego dla niej konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 roku. Co ciekawe, laureatką tego prestiżowego wydarzenia została po zagraniu właśnie koncertu b-moll Sibeliusa. Tym samym osoby, które nie były obecne pięć lat temu w Poznaniu, mogły stać się świadkami powtórki zwycięstwa koreańskiej skrzypaczki.

Za nami koncert inaugurujący II Międzynarodowy Festiwal Skrzypcowy. Przed nami dwa tygodnie muzycznych uniesień i wielkich emocji. Nie może być inaczej, gdy w programie Festiwalu widnieją takie nazwiska, jak: Kulka, Afanasjew czy Gębski. Koncerty tych muzyków dopiero przed nami, jednak już teraz serdecznie na nie zapraszamy. Nie dość, że można nacieszyć zmysły znakomitymi brzmieniami, to nadarza się okazja, by zostać częścią wielkiego muzycznego wydarzenia!

Zachęcamy również do przejrzenia fotogalerii z koncertu autorstwa Marcina Lewickiego

Foto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Foto

DSC_5931-001

Trefl również pokonany! Udany debiut Kuliga [FOTORELACJA]

Mateusz Krymski21 stycznia 2019
DSC_6276 (Copy)

EuroCup bez Energi. Zabrakło niewiele… [FOTORELACJA]

Redakcja ChilliTorun.pl11 stycznia 2019
DSC_4263

Arena Toruń pozostaje niezdobyta! [FOTORELACJA]

Mateusz Krymski11 stycznia 2019
DSC_3522

Polski Cukier ogrywa wicemistrza! [FOTORELACJA]

Mateusz Krymski5 stycznia 2019
DSC_5839

Katarzynki się nie zatrzymują! Wisła Kraków pokonana po dogrywce [FOTORELACJA]

Redakcja ChilliTorun.pl23 grudnia 2018
DSC_2951

Świetny mecz w Arenie Toruń! Lepszy Polski Cukier [FOTORELACJA]

Mateusz Krymski23 grudnia 2018
DSC_5651

Zwycięska seria trwa! Energa wygrywa w derbach [FOTORELACJA]

Redakcja ChilliTorun.pl20 grudnia 2018
DSC_2291

Pękła setka – Twarde Pierniki znów pewnie wygrywają! [FOTORELACJA]

Mateusz Krymski17 grudnia 2018
DSC_5411

Katarzynki grają dalej! Jest awans do play-off Euro Cup! [FOTORELACJA]

Redakcja ChilliTorun.pl15 grudnia 2018