fbpx
Kultura recenzje

[RECENZJA] “Botoks” – służba zdrowia na ostro

(fot.Youtube)
[RECENZJA] “Botoks” – służba zdrowia na ostro
Konrad Marzec
REAKCJE

Patryk Vega znów chciał zszokować całą Polskę. Tym razem na tapetę wziął polską służbę zdrowia, czyli można było się spodziewać gromów. “Botoks” w zasadzie ciężko przyporządkować do jakiegokolwiek gatunku filmowego, to po prostu jest kolejny film Vegi

Losy czterech kobiet związanych ze służbą medyczną splatają się ze sobą. Każda z nich będzie musiała stoczyć nierówną walkę z przerażającymi szpitalnymi praktykami i zmierzyć się z własnymi problemami. Tak to wszystko się mniej więcej klaruje. Piszę “mniej więcej”, gdyż podobnie jak z gatunkiem – ogromnej trudności dostarcza nam próba opisania, o czym tak naprawdę jest “Botoks”.

Twórca trzech części “Pitbulla” nie będzie nas czarował – od samego początku mamy do czynienia z scenami tak absurdalnymi, że niektórzy mogą się przeżegnać z wrażenia. Tona wulgaryzmów ma służyć jako środek umacniający przekaz, ale mam wrażenie, iż Patryk Vega wpadł we własne sidła poprzednich projektów i niespecjalnie wie, jak się z tego wymiksować w taki sposób, aby na jego kolejne filmy nadal przychodziły tłumy. Posłużył się zatem prostym środkiem stylistycznym. Trzeba przyznać, że sala kinowa pękała w szwach.

Reżyser i scenarzysta próbują nam przez cały film wmówić, że wszyscy w służbie zdrowia to skończone kanalie. Patryk Vega nie stawia pytań, tylko dokonuje jednoznacznej oceny. Nie trudno ulec wrażeniu, iż świat szpitala i osób związanych z tą branżą jest kompletnie przejaskrawiony. O ile można uwierzyć w szpitale pełne korupcji i zwyrodnialców, o tyle wyedukowane społeczeństwo nie powinno uwierzyć w to, że ten problem dotyczy dosłownie każdego. To, co według Vegi powinno nas zszokować, wywołuje efekt pustego śmiechu połączonego z niedowierzaniem. Nagromadzenie absurdu jest stanowczo zbyt duże, choć nie da się ukryć, że wpisuje się 100% w styl reżysera.

“Botoks” – ci sami, tak samo

Elementarną częścią recenzji filmowych powinna być ocena aktorów. Tym razem nie będzie to wyjątkowo trudne zadanie. Patryk Vega otoczył się ludźmi, których zna i którym ufa. Agnieszka Dygant, Tomasz Oświeciński, Janusz Chabior ,Olga Bołądź i Sebastian Fabijański nie wniosą niczego, czego nie kojarzymy z poprzednich filmów reżysera “Służb Specjalnych”. Znakomity jest za to Piotr Stramowski w roli metroseksualnego Michała, z którym jedna z głównych bohaterek, grana przez Marietę Żukowską, próbuje sobie ułożyć związek. Jest autentycznie zabawny i każda jego scena stanowi wartość dodaną. Jeżeli za coś podwyższać ocenę to właśnie za jego grę.

“Botoks” jest filmem tak złym i abstrakcyjnym, że ciężko to ubrać w jakieś wyszukane słowa. Zresztą, czy film, w którym co drugie słowo to wulgaryzm zasługuje na recenzję z językiem z wyższych sfer? Oto jest pytanie. Nie odmawiam temu “dziełu” kilku naprawdę zabawnych scen i dialogów. To jednak stanowczo zbyt mało jak na ponad 2 godziny siedzenia w kinie. Przecież temat służby zdrowia można opakować zdecydowanie lepiej i aż się prosi o to, aby wyglądało to ambitniej. Vega tymczasem poszedł na totalną łatwiznę – nie będzie zmuszał do refleksji, tylko poda wszystko na tacy. Jak się okazuje – taka jest chyba droga do sukcesu, bo statystyki nie kłamią. Ludzie tabunami biegną do kin, a pieniądze wpadają. Szkoda tylko, że przy niezłym kinie to nawet nie stoi. Na szczęście kolejny “Pitbull” został “oddany” Władysławowi Pasikowskiemu.

3

 

 

 

 

 

RECENZJA POWSTAŁA PRZY WSPÓŁPRACY Z SIECIĄ KIN CINEMA CITY

LOGO CINEMA

Kultura recenzje
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Kultura recenzje

psy

Czy Psy 3 rozczarowują? [RECENZJA]

Mateusz Bąk31 stycznia 2020
123

Boże Ciało to nie tylko wciągająca historia ze świetną obsadą…

Mateusz Bąk20 października 2019
"Iniemamocni 2" w toruńskich kinach Cinema City (fot. materiały prasowe kina)

[RECENZJA] “Iniemamocni 2” – 14 lat minęło

Konrad Marzec19 lipca 2018
Opera Zdjęcie_2018-07-11_193658_www.youtube.com

[RECENZJA] “Whitney” – tragiczne życie w świetle reflektorów

Katarzyna Grochowalska12 lipca 2018
"Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego to godne uwagi dzieło (fot. Youtube)

[RECENZJA] “Zimna Wojna” – razem, ale jak?

Konrad Marzec28 czerwca 2018
pablo1

[RECENZJA] „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” – znana historia w pigułce

Katarzyna Grochowalska17 czerwca 2018
"Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie" (fot. materiały prasowe kina Cinema City)

[RECENZJA] “Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” – buntownik z wyboru

Konrad Marzec28 maja 2018
1

[RECENZJA] “Prawdziwa historia” – twórcza niemoc oczami Polańskiego

Katarzyna Grochowalska13 maja 2018
"Avengers: Wojna bez granic" (fot. Youtube)

[RECENZJA] “Avengers: Wojna bez granic” – czy to jeszcze kino rozrywkowe?

Konrad Marzec30 kwietnia 2018