fbpx
Kultura recenzje

[RECENZJA] “Cela 7” – czyli sprawiedliwość w rękach ludzi [WYGRAJ KSIĄŻKĘ]

[RECENZJA] “Cela 7” – czyli sprawiedliwość w rękach ludzi [WYGRAJ KSIĄŻKĘ]
Małgorzata Falkowska
REAKCJE

Czy możliwe jest życie w świecie, gdzie teoria “oko za oko, ząb za ząb” jest ściśle przestrzegana? A może zwolnienie sędziów to jedyny słuszny wybór, aby społeczeństwo było bezpieczne?

“Cela 7” Kerry Drewery to nowy thriller z gatunku YA (młodzi dorośli) wydany nakładem Wydawnictwa Młody Book. Główną bohaterką powieści jest szesnastoletnia Martha, która przyznaje się do morderstwa znanego celebryty. W związku z panującym w opisywanym świecie systemem, trafia do celi 1, a nad jej przyszłością decydować teraz mają widzowie reality show Sprawiedliwością jest śmierć. Martha każdego dnia trafia do nowej celi. Razem jest ich 7, ostatnia nazywana celą śmierci. Czy widzowie darują życie nastolatce, a może to jednak nie ona zabiła gwiazdę?

Czytając książkę ciężko się od niej oderwać. Mimo jej przeznaczenia dla osób tzw. młodych dorosłych, uważam że i ci starsi równeż będą zachwyceni. Akcja wciąż nabiera tempa, a opisane przez autorkę studio oraz cele można sobie dokładnie wyobrazić. Język nie jest skomplikowany, druk nie męczy oczu, co powoduje, że ponad 450 stron można przeczytać nawet w dwa lub trzy dni. Akcja nie zwalnia tempa, co jest dobrym aspektem w tej opowieści. Czytelnik nie będzie się nudził, ewentualnie zastanawiał podobnie jak ja nad tym, jak by to było, gdyby…

No właśnie! Co by było, gdyby w naszym kraju panowała sprawiedliwość opisana w książce? Brak sądów, adwokatów i prokuratorów. Tylko oskarżeni, motywy, przy znikomym udziale dowodów. To ludzie decydują o przyszłości oskarżonego, niekoniecznie winnego. Kerry Drewery zmusiła mnie do głębszych rozważań nad opowieścią. Do przyjrzenia się bliżej ustrojowi i przez chwilę mnie “kupiła”. Wizja wymierzania sprawiedliwości mordercom, pedofilom czy gwałcicielom jest kusząca, jednak czasami stawiałam się również na miejscu tych prawdziwych niewinnych. Bo przecież można znaleźć się w złym miejscu i czasie, zawsze można mieć też pasujący motyw. W świecie “Celi 7” to w zupełności wystarczy, aby skazać kogoś na krzesło elektryczne, tłumacząc że dzięki temu społeczeństwo czuje się bezpieczniej. Ale jak jest z tym bezpieczeństwem u nas w Polsce, a patrząc bliżej – w Toruniu? Czy bezkompromisowe wyeliminowanie kilku osób sprawi, że będziemy mogli bezpiecznie poruszać się po mieście, nie rozglądając się podejrzanie na ludzi?

Jak można zauważyć nie tylko Young Adult zachwyci ten trzymający w napięciu thriller. Ja sama już nie mogę doczekać się kontynuacji, która została zapowiedziana. Zakończenie książki aż się prosiło o kolejną część nastoletniej walki z systemem. Gorąco polecam!


KONKURS

b2f7c7b00a

Nie chcemy jako jedyni cieszyć się porywającymi opowieściami Kerry Drewery, dlatego specjalnie dla Was przygotowaliśmy specjalny konkurs, w którym do wygrania mamy 2 KSIĄŻKI pt. “Cela 7”. Co należy zrobić, żeby wygrać?

Aby wygrać, musisz napisać komentarz pod tym artykułem, a w jego treści odpowiedzieć na 2 pytania:

  • Podążając za myślą autorki – Co by było, gdyby w naszym kraju panowała sprawiedliwość opisana w książce?
  • Jaki jest tytuł ostatniej przeczytanej przez Ciebie książki i czy polecasz jej lekturę?

Wygrają dwie najciekawsze odpowiedzi, które zostaną kolegialnie wybrane przez naszą redakcję. Konkurs trwa do czwartku 6 kwietnia, to godziny 17:00. Powodzenia!

Kultura recenzje
Małgorzata Falkowska

Kulturalna i społeczna dusza miasta. Autorka dwóch książek - "Mąż potrzebny na już" oraz "Gorzej być (nie) może"

Więcej w dziale Kultura recenzje

psy

Czy Psy 3 rozczarowują? [RECENZJA]

Mateusz Bąk31 stycznia 2020
123

Boże Ciało to nie tylko wciągająca historia ze świetną obsadą…

Mateusz Bąk20 października 2019
"Iniemamocni 2" w toruńskich kinach Cinema City (fot. materiały prasowe kina)

[RECENZJA] “Iniemamocni 2” – 14 lat minęło

Konrad Marzec19 lipca 2018
Opera Zdjęcie_2018-07-11_193658_www.youtube.com

[RECENZJA] “Whitney” – tragiczne życie w świetle reflektorów

Katarzyna Grochowalska12 lipca 2018
"Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego to godne uwagi dzieło (fot. Youtube)

[RECENZJA] “Zimna Wojna” – razem, ale jak?

Konrad Marzec28 czerwca 2018
pablo1

[RECENZJA] „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” – znana historia w pigułce

Katarzyna Grochowalska17 czerwca 2018
"Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie" (fot. materiały prasowe kina Cinema City)

[RECENZJA] “Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” – buntownik z wyboru

Konrad Marzec28 maja 2018
1

[RECENZJA] “Prawdziwa historia” – twórcza niemoc oczami Polańskiego

Katarzyna Grochowalska13 maja 2018
"Avengers: Wojna bez granic" (fot. Youtube)

[RECENZJA] “Avengers: Wojna bez granic” – czy to jeszcze kino rozrywkowe?

Konrad Marzec30 kwietnia 2018