fbpx
Kultura recenzje

[RECENZJA] „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” – znana historia w pigułce

Penélope Cruz gra w filmie dziennikarkę Virginię Vallejo – kilkuletnią kochankę narkotykowego barona. (fot. youtube.com)
[RECENZJA] „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” – znana historia w pigułce
Katarzyna Grochowalska
REAKCJE

Na ekrany polskich kin trafił właśnie dramat biograficzny o jednym z największych baronów narkotykowych. Historia Pabla Escobara od dawna jest znaczącym elementem popkultury. W Kochając Pabla, nienawidząc Escobara zobaczymy Penélope Cruz i Javiera Bardem. Pomimo dobrej obsady sam obraz jest niestety jedynie streszczeniem serialu Narcos

Virginia Vallejo opowiada o Pablo Escobarze w książce Loving Pablo, Hating Escobar, na podstawie której Fernando León de Aranoa stworzył film. Gwiazdę telewizyjną oraz kolumbijskiego barona narkotykowego połączył kilkuletni romans. Dziennikarka tłumaczy widzom, jak wyglądała kariera i życie prywatne króla kokainy. 

Historia Pabla Escobara jest znana na całym świecie. Nabrała ona więcej barw za sprawą serialu Netflixa Narcos, który przez dwa sezony prezentował nam drogę na szczyt, a następnie upadek słynnego barona narkotykowego. Wspominam serial, ponieważ dla tych, którzy mieli przyjemność się z nim zapoznać, Kochając Pabla, nienawidząc Escobara będzie jedynie streszczeniem. Film nie wnosi nic nowego do znanego życiorysu. Liczyłam, że twórcy rozwiną mniej znane wątki lub przedstawią historię z nowego punktu widzenia. W tej kwestii przeżyłam ogromny zawód.

pablo2

(fot. youtube.com)

Drugim zarzutem jest to, że po kobiecej narracji w tej historii spodziewałam się o wiele więcej. Moim zdaniem to Virginia powinna być w centrum uwagi i to na niej powinni skupić się twórcy. To ona opowiada o życiu Pabla Escobara, ale fakt ten niewiele wnosi do fabuły. W ten sam sposób mógłby to przedstawić jego pracownik, żona, agent czy przysłowiowy sąsiad. Powielanie historii było zwyczajnie nużące, a inny punkt widzenia mógłby wnieść wiele dobrego do odbioru filmu.

Zaletą jest z pewnością aktorstwo, które prezentuje się na dobrym poziomie. Pomimo tego że bardziej wiarygodnym Pablo był dla mnie Wagner Moura, nie mogę odmówić talentu Javierowi Bardem. Wypełnił dobrze swoje aktorskie zadanie, chociaż na pewno nie jest to rola warta wielu filmowych nagród. Penélope Cruz również zaprezentowała dobre aktorstwo. Jednak twórcy traktując tę postać zbyt przedmiotowo, odebrali aktorce pole do popisu.

Jestem pewna, że gdybym nie widziała Narcosa to film Kochając Pabla, nienawidząc Escobara z pewnością bardziej przypadłby mi do gustu. Nie da się zatuszować faktu, że otrzymaliśmy jedynie streszczenie serialowej historii w całkiem zgrabnej formie. Obraz jest przyjemny w odbiorze, jednak powielanie tego samego spojrzenia na dane wydarzenia nie jest przepisem na filmowy sukces.

6-300x170 (1)

Cinema_City_Master_RGB_blackBg-300x165

Tekst powstał we współpracy z siecią kin Cinema City.

Więcej w dziale Kultura recenzje

psy

Czy Psy 3 rozczarowują? [RECENZJA]

Mateusz Bąk31 stycznia 2020
123

Boże Ciało to nie tylko wciągająca historia ze świetną obsadą…

Mateusz Bąk20 października 2019
"Iniemamocni 2" w toruńskich kinach Cinema City (fot. materiały prasowe kina)

[RECENZJA] “Iniemamocni 2” – 14 lat minęło

Konrad Marzec19 lipca 2018
Opera Zdjęcie_2018-07-11_193658_www.youtube.com

[RECENZJA] “Whitney” – tragiczne życie w świetle reflektorów

Katarzyna Grochowalska12 lipca 2018
"Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego to godne uwagi dzieło (fot. Youtube)

[RECENZJA] “Zimna Wojna” – razem, ale jak?

Konrad Marzec28 czerwca 2018
"Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie" (fot. materiały prasowe kina Cinema City)

[RECENZJA] “Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” – buntownik z wyboru

Konrad Marzec28 maja 2018
1

[RECENZJA] “Prawdziwa historia” – twórcza niemoc oczami Polańskiego

Katarzyna Grochowalska13 maja 2018
"Avengers: Wojna bez granic" (fot. Youtube)

[RECENZJA] “Avengers: Wojna bez granic” – czy to jeszcze kino rozrywkowe?

Konrad Marzec30 kwietnia 2018
"Pitbull. Ostatni pies" (fot. Youtube)

[RECENZJA] “Pitbull. Ostatni Pies” – przejęcie władzy

Konrad Marzec19 marca 2018