fbpx
Kultura relacje

Antoni Krauze na FSF: “Jesteśmy oszukiwani!”

Antoni Krauze podzielił się z publicznością swoimi spostrzeżeniami odnośnie tragedii smoleńskiej (fot. Krzysztof Maliszewski/chillitorun.pl)
Antoni Krauze na FSF: “Jesteśmy oszukiwani!”
Jakub Strzelka
REAKCJE

W Toruniu trwa właśnie 4. Festiwal Sztuki Faktu. Z tej okazji odbywają się przeglądy i projekcje różnych polskich filmów. W czwartek publiczność miała okazję obejrzeć najnowszą produkcję Wojciecha Smarzowskiego – “Wołyń”. Z kolei w piątkowy wieczór w CKK Jordanki został wyświetlony równie głośny film – “Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauze. Przed projekcją odbyło się krótkie spotkanie z reżyserem

Antoni Krauze opowiedział o ideach, jakie przyświecały mu przy kręceniu “Smoleńska”. Reżyser podzielił się również swoimi refleksjami na temat katastrofy sprzed sześciu lat. Krauze skupił się również na przeszkodach, jakie pojawiają się, by “Smoleńsk” został również wyświetlony w zagranicznych kinach, bowiem w Berlinie odwołano projekcję najnowszego filmu polskiego reżysera. Za oficjalny powód podano jego “niepoprawność polityczną”.

– Przez sześć lat mamy do czynienia z jedną z największych tragedii w historii polskiego narodu – mówi Antoni Krauze. – Dalej nie wiemy wiele w kwestii Smoleńska. To na pewno największa tragedia, jaka wydarzyła się po II Wojnie Światowej. Poza śmiercią urzędującego prezydenta i byłego prezydenta na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego – zginął cały sztab generalny polskiego wojska, wybitni parlamentarzyści oraz przedstawiciele najwyższych urzędów. To niewyobrażalna tragedia i nikt przy zdrowych zmysłach nie zrozumie, jak do tego mogło dojść. Nas z kolei manipulowano. Przez kolejne miesiące po katastrofie nie tylko nie dowiadujemy się prawdy, ale jesteśmy oszukiwani. Ten film ma się temu przeciwstawić.

Przed nami ostatni dzień toruńskiego Festiwalu Sztuki Faktu. W sobotę publiczność będzie miała okazję obejrzeć film, który swoją premierę miał w zeszłym roku “Excentrycy – czyli po słonecznej stronie ulicy”. W rolę bohatera głównego wcielił się Maciej Stuhr. Projekcja rozpocznie się o godzinie 17:00 w dużej sali teatru Baj Pomorski. Z kolei o 20:00 w CKK Jordanki rozpocznie się Gala Zamknięcia FSF. Z tej okazji ze swoim recitalem wystąpi Natalia Sikora.

Kultura relacje
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Kultura relacje

oscar-3679610_1920

Za nami 92. gala Oscarów. Wielki triumf Korei Południowej!

Mateusz Bąk10 lutego 2020
2020_01_19_koncert_tos_na_100-lecie_niepodleglosci_023

Ogromne zainteresowanie koncertem na finał obchodów niepodległości!

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
2019_11_16_camerimage_020

Tarantino: Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna

Mateusz Bąk17 listopada 2019
2019_10_26_tofifest_final_004

Boże Ciało ze Złotym Aniołem! Tofifest na finiszu

Mateusz Bąk27 października 2019
24.10.2019 Torun FESTIWAL TOFIFEST OLEG SENCOW fot. Andrzej Goinski

Oleg Sencow – były polityczny więzień Rosji ze Złotym Aniołem Tofifest

Mateusz Bąk25 października 2019
baj_1

Festiwal Teatrów Lalek na finiszu. Oto nagrodzone spektakle!

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_19_tofifest_020

Wystartował Tofifest! Ostaszewska z nagrodą za niepokorność twórczą

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_13_koncert_laureatow_festiwalu_skrzypcowego_028

Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni!

Mateusz Bąk16 października 2019
etap_i_3_-_fot._lukasz_ulanowski

Przesłuchania dobiegły końca! Kto pozostał w grze?

Mateusz Bąk8 października 2019