fbpx
Kultura relacje

Boże Ciało ze Złotym Aniołem! Tofifest na finiszu

(fot. Wojciech Szabelski/torun.pl)
Boże Ciało ze Złotym Aniołem! Tofifest na finiszu
Mateusz Bąk
REAKCJE

Ostatni tydzień w Toruniu to prawdziwe święto kina! Blisko 150 projekcji filmowych, spotkania ze znanymi reżyserami i aktorami – tak wyglądał XVII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Na gali wieńczącej wydarzenie poznaliśmy kolejnych laureatów Złotego Anioła

Na tegorocznym Tofifest mogliśmy zobaczyć ponad 150 filmów, w tym polskie nowości, a także spory pakiet przedpremier. Ponadto po seansach widzowie mieli okazję zadać pytania twórcom i aktorom prezentowanych obrazów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z Mają Ostaszewską, Agnieszką Holland, Olgem Sencowem, Robertem Więckiewiczem, Pawłem Pawlikowskim, Maciejem Stuhrem czy zespołem Kult.

Podczas gali otwarcia „Flisaki” dla twórców związanych z naszym regionem odebrali Joanna Koroniewska i Robert Wichrowski. Złote Anioły za niepokorność twórczą pofrunęły do Mai Ostaszewskiej, Agnieszki Holland, Pawła Pawlikowskiego i Dawida Ogrodnika, natomiast Złotego Anioła za całokształt twórczości odebrał Krzysztof Globisz.

Poza nagrodami specjalnymi jury przyznało również wyróżnienia konkursowe. W kategorii On Air dla filmów międzynarodowych statuetki przyznano: „My Thoughts Are Silent” (reż. Antonio Lukich, Ukraina), „Let There Be Light” (reż. Marko Škop, Słowacja), „Papicha” (reż. Mounia Meddour, Francja, Algieria, Belgia, Katar). W Shortcut, a więc za najlepszy film krótkometrażowy Złotego Anioła zdobył „Watermelon Juice” (reż. Irene Moray, Hiszpania), natomiast w kokurencji From Poland publiczność wybrało Boże Ciało (reż. Jan Komasa).

– W herbie naszego miasta jest anioł, który również jest symbolem tego festiwalu. Jesteśmy z tego niezmiernie dumni – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Anioł trafiał dziś do ludzi wyjątkowych podobnie jak poprzednie dni XVII Tofifest. Ważnym dla mnie aspektem festiwalu jest regionalność i toruńskość, co wiąże się z przyznawaniem statuetek Flisaka czy prezentowaniem takich filmów, jak „Obywatel Miłość” i „Janka”. Niech te wątki toruńskie będą potwierdzeniem, że dzięki anielskim skrzydłom Torunia festiwal przez lata frunie wysoko.

Galę zakończenia festiwalu zwieńczył koncert „Miasto, Masa, Maszyna” odwołujący się do motywu przewodniego tegorocznego Tofifest, a więc kultowego „Terminatora”. Na scenie wystąpili Kayah, Paulina Przybysz, Agi Czyż i Tomasz Pacak.

Kultura relacje
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura relacje

oscar-3679610_1920

Za nami 92. gala Oscarów. Wielki triumf Korei Południowej!

Mateusz Bąk10 lutego 2020
2020_01_19_koncert_tos_na_100-lecie_niepodleglosci_023

Ogromne zainteresowanie koncertem na finał obchodów niepodległości!

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
2019_11_16_camerimage_020

Tarantino: Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna

Mateusz Bąk17 listopada 2019
24.10.2019 Torun FESTIWAL TOFIFEST OLEG SENCOW fot. Andrzej Goinski

Oleg Sencow – były polityczny więzień Rosji ze Złotym Aniołem Tofifest

Mateusz Bąk25 października 2019
baj_1

Festiwal Teatrów Lalek na finiszu. Oto nagrodzone spektakle!

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_19_tofifest_020

Wystartował Tofifest! Ostaszewska z nagrodą za niepokorność twórczą

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_13_koncert_laureatow_festiwalu_skrzypcowego_028

Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni!

Mateusz Bąk16 października 2019
etap_i_3_-_fot._lukasz_ulanowski

Przesłuchania dobiegły końca! Kto pozostał w grze?

Mateusz Bąk8 października 2019
2019_09_28_fastiwal_sztuki_faktu_021

Reportaż „Chore bydło kupię” z nagrodą główną Festiwalu Sztuki Faktu

Mateusz Bąk29 września 2019