fbpx
Kultura relacje

Copernicon trwa w najlepsze!

Na Coperniconie wszystko jest możliwe. Nawet sprzymierzenie się ze sobą Scoia'tel i wiedźmina. (fot. Jakub Strzelka)
Copernicon trwa w najlepsze!
Jakub Strzelka
REAKCJE

Widzieliście na Szerokiej Dzwoneczka z Piotrusia Pana? Albo wiedźmina, który porzucił charakterystyczną dla siebie neutralność i sprzymierzył się z komandem elfów? Nic dziwnego! Toruń po raz kolejny stał się fantastyczną stolicą Polski, w której wszystko jest możliwe. Stało się tak za sprawą trwającego od piątkowego popołudnia Coperniconu – festiwalu gier i fantastyki

Program tegorocznego Coperniconu jest wyjątkowo napięty. Organizatorzy przewidzieli dla uczestników ponad tysiąc godzin różnego rodzaju prelekcji, gier, konkursów, paneli dyskusyjnych oraz spotkań z ulubionymi pisarzami fantasy. Miłośnicy fantastyki mogą także wziąć udział w larpach, które są coraz bardziej popularną formą spędzania czasu wolnego.

O definicję larpów społeczność kłóci się od kilku lat – mówi dr Michał Mochocki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. – Larp jest formą gry, której uczestnicy przyjmują na siebie fikcyjne role i zadania w obrębie swojego świata, a potem starają się te cele spontanicznie zrealizować. To jest definicja larpa klasycznego, kiedy projektujemy dla graczy stronnictwa, cele dla stronnictw, cele indywidualne dla graczy, a potem wrzucamy ich w konflikt między sobą, żeby rozwiązywali problemy w miarę spontanicznie.

Larpy od zawsze odgrywały na Coperniconie bardzo ważną rolę, ale w tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Uczestnik w zależności od swoich upodobań może wcielić się w bohatera rewolucji francuskiej, bywalca karczmy rodem z fantastycznych książek oraz wiele innych ról.

Nie samymi larpami jednak stoi Copernicon. W toruńskim święcie fantastyki bardzo istotną rolę odgrywają panele dyskusyjne, w czasie których fani mogą podyskutować ze znanymi osobami ze świata fantasy, tj. Katarzyną Czajką (Zwierz popkultury), Ewą Białołęcką czy Pawłem Opydo (Zombie Samurai). Ci prowadzili dzisiaj z uczestnikami dysputę na temat szwarccharakterów w fantastycznym świecie, tj. Loki, Hannibal, Dexter czy Joker. To była znakomita okazja, by wymienić się doświadczeniami z ludźmi, którzy tworzą polską społeczność fantasy. Jak się okazuje, wielu uczestników bardzo sobie ceni takie wymiany poglądów.

Jestem bardzo rad z tego, że mogę tutaj być – mówi Michał z Chełmży. – Bardzo lubię świat fantasy, a w szczególności takie spotkania z kreatorami tej społeczności w Polsce. Proszę mi wierzyć, chociaż dyskusje toczą się zazwyczaj o rzeczach fikcyjnych – w końcu to festiwal fantastyki – to można z nich wynieść naprawdę wiele dla siebie i wcielić to potem w życie.

Copernicon potrwa do niedzieli. Tych, którzy nie mieli okazji wziąć jeszcze udziału w święcie fantastyki zachęcamy do jak najszybszego skorzystania z okazji. Nie ma nic do stracenia, a zyskać można bardzo wiele!

 

 

 

Kultura relacje
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Kultura relacje

oscar-3679610_1920

Za nami 92. gala Oscarów. Wielki triumf Korei Południowej!

Mateusz Bąk10 lutego 2020
2020_01_19_koncert_tos_na_100-lecie_niepodleglosci_023

Ogromne zainteresowanie koncertem na finał obchodów niepodległości!

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
2019_11_16_camerimage_020

Tarantino: Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna

Mateusz Bąk17 listopada 2019
2019_10_26_tofifest_final_004

Boże Ciało ze Złotym Aniołem! Tofifest na finiszu

Mateusz Bąk27 października 2019
24.10.2019 Torun FESTIWAL TOFIFEST OLEG SENCOW fot. Andrzej Goinski

Oleg Sencow – były polityczny więzień Rosji ze Złotym Aniołem Tofifest

Mateusz Bąk25 października 2019
baj_1

Festiwal Teatrów Lalek na finiszu. Oto nagrodzone spektakle!

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_19_tofifest_020

Wystartował Tofifest! Ostaszewska z nagrodą za niepokorność twórczą

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_13_koncert_laureatow_festiwalu_skrzypcowego_028

Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni!

Mateusz Bąk16 października 2019
etap_i_3_-_fot._lukasz_ulanowski

Przesłuchania dobiegły końca! Kto pozostał w grze?

Mateusz Bąk8 października 2019