fbpx
Kultura relacje

Festiwal Teatrów Lalek na finiszu. Oto nagrodzone spektakle!

(fot. Adam Zakrzewski/torun.pl)
Festiwal Teatrów Lalek na finiszu. Oto nagrodzone spektakle!
Mateusz Bąk
REAKCJE

W sobotę w Baju Pomorskim poznaliśmy laureatów tegorocznego, 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek “Spotkania”. Z Grand Prix dla najlepszego spektaklu wyjeżdża z Torunia łódzki teatr “Pinokio”

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek “Spotkania” to najstarszy i największy w Polsce festiwal spektakli dziecięcych. W sobotę zakończyła się jego 26. edycja. Przez dziewięć dni w Baju Pomorskim wystawiono dziewiętnaście spektakli w wykonaniu grup teatralnych z Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Opola, Łodzi i Poznania, a także twórców z zagranicy – Holandii, Rosji, Litwy i Białorusi. Festiwalowi towarzyszyły także warsztaty, dyskusje, wystawy, kiermasz książek oraz prezentacje szkół teatralnych i przegląd twórczości osób niepełnosprawnych.

Wbrew panującym w Polsce stereotypom, festiwal ten nie jest adresowany wyłącznie do dzieci. Starsi widzowie mogli zobaczyć reinterpretacje biblijnych opowieści czy inscenizacje klasycznej literatury. W repertuarze dla najmłodszych królowała natomiast nowa dramaturgia, skłaniająca do refleksji nad szacunkiem dla drugiej osoby, miłością do dziadków, przemijaniem, zawiścią, poszukiwaniem szczęścia czy zmaganiami z przeciwnościami.

Podczas uroczystej gali 19 października poznaliśmy laureatów czterech głównych nagród. Aż dwie nagrody – Związku Artystów Scen Polskich i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego zdobył warszawski teatr Baj za spektakl “Minutka”, natomiast nagrodę Grand Prix prezydenta Torunia Michała Zaleskiego za najlepszy spektakl przyznano łódzkiemu teatrowi Pinokio za “Don Kichota”. Przedszkole Bim-Bam-Bino wyróżniło spektakl “Puchacz i Słońce” w wykonaniu rosyjsko-polskiego teatru Materia.

– Międzynarodowy Festiwal Teatrów to frajda przede wszystkim dla dzieci, które mogą zobaczyć, jak ciekawe, wzruszające, ważne i wyjątkowe mogą być spektakle prezentowane w Toruniu – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Wprawdzie kilka spektakli było przeznaczonych dla młodzieży i dorosłych, ale to głównie najmłodsza widownia chłonie teatry lalek. Naprawdę warto dla niej pracować i robią to teatry w wielu krajach, ale także miastach Polski, w tym nasz toruński Baj Pomorski, który jest dla nas najważniejszy.

Organizatorem festiwalu jest teatr Baj Pomorski przy wsparciu Miasta Toruń.

Kultura relacje
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura relacje

oscar-3679610_1920

Za nami 92. gala Oscarów. Wielki triumf Korei Południowej!

Mateusz Bąk10 lutego 2020
2020_01_19_koncert_tos_na_100-lecie_niepodleglosci_023

Ogromne zainteresowanie koncertem na finał obchodów niepodległości!

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
2019_11_16_camerimage_020

Tarantino: Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna

Mateusz Bąk17 listopada 2019
2019_10_26_tofifest_final_004

Boże Ciało ze Złotym Aniołem! Tofifest na finiszu

Mateusz Bąk27 października 2019
24.10.2019 Torun FESTIWAL TOFIFEST OLEG SENCOW fot. Andrzej Goinski

Oleg Sencow – były polityczny więzień Rosji ze Złotym Aniołem Tofifest

Mateusz Bąk25 października 2019
2019_10_19_tofifest_020

Wystartował Tofifest! Ostaszewska z nagrodą za niepokorność twórczą

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_13_koncert_laureatow_festiwalu_skrzypcowego_028

Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni!

Mateusz Bąk16 października 2019
etap_i_3_-_fot._lukasz_ulanowski

Przesłuchania dobiegły końca! Kto pozostał w grze?

Mateusz Bąk8 października 2019
2019_09_28_fastiwal_sztuki_faktu_021

Reportaż „Chore bydło kupię” z nagrodą główną Festiwalu Sztuki Faktu

Mateusz Bąk29 września 2019