fbpx
Kultura relacje

“Flis”, czyli opera w romantycznym stylu

(fot. www.tos.art.pl)
“Flis”, czyli opera w romantycznym stylu
Aleksandra Pladzyk
REAKCJE

W piątek (17 maja) w CKK Jordanki odbył się kolejny koncert w ramach Dni Moniuszkowskich organizowanych przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Tym razem na scenie zaprezentowana została opera “Flis”

Celem programu, zrealizowanym moim zdaniem w stu procentach, jest przywrócenie Stanisławowi Moniuszce rangi jednego z lepszych kompozytorów epoki romantyzmu, pozwalającemu mu na zasłużone brawa nie tylko w Polsce, ale i za jej granicami. Opera “Flis”, a także inne utwory prezentowane podczas wydarzenia, mają przywrócić do życia jego twórczość, o której przypominamy akurat w 200. rocznicę jego urodzin.

Ta napisana przez Stanisława Moniuszkę opera, opowiada o trudnej miłości młodej Zosi i flisaka Franka. Osadzona w XIX-wiecznej wsi opowieść przyczyniła się do niezwykle romantycznego i nastrojowego ukazania zawiłości uczuciowych, do których doprowadził ojciec Zosi, pragnąc ją wydać za bogatego fryzjera.

Już od pierwszych minut widzowie zostali wprawieni w niezwykle liryczny nastrój dzięki rozbudowanej części orkiestrowej. Całość rozpoczyna się sielankową i bardzo nastrojową uwerturą wykonaną przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, wraz z towarzyszącym jej chórem.

W dalszej kolejności mieliśmy przyjemność zobaczyć specjalnie zaproszonych aktorów, którzy wykonywali partie solowe, autorstwa Stanisława Bogusławskiego. W niezwykle dynamiczny, a zarazem delikatny sposób przedstawiali oni sceny pełne uczuciowości, przeplatające się z reprezentowanym na najwyższym poziomie komizmem. Dlatego postać fryzjera, choć zaburzająca szczęście młodych, budziła w odbiorcach niebywałą sympatię. Natomiast postać Zosi wykreowana została z najwyższą subtelnością, możliwą do przypisania kobiecie.

W operze tej nie zabrakło niczego. Poza niezwykle urokliwymi melodiami wygrywanymi przez orkiestrę, zostaliśmy oczarowani grą aktorów, którzy idealnie akcentując partie tekstu, w pełni oddali zarówno dramaturgię, jak i uczucie będące sensem całego utworu. Dodatkowo ciekawym elementem widowiska był także chór, który choć zajmował drugoplanowe miejsce, doskonale uzupełniał się z instrumentami orkiestry.

Dyrygentem orkiestry, który wprowadził nas w życie i twórczość Stanisława Moniuszki był  Mariusz Smolij.

Kultura relacje
Aleksandra Pladzyk

Kulturoznawca z krwi i kości. Jej świat kreci się zawsze tam, gdzie w Toruniu występują sztuka, kultura i nauka. Kierowana z wernisażu po finisaż, relacjonuje piękno artystycznego środowiska zabytkowego miasta. Ciekawa świata i ludzi, pasjonująca się podróżowaniem, po całym Starym Kontynencie, chłonie cała sobą to, co każda stolica ma jej do zaproponowania

Więcej w dziale Kultura relacje

torun, bella skyway festiwal, swiatla, fot adam brzoza

Oszacowano frekwencję 11. Bella Skyway Festival!

Mateusz Bąk2 września 2019
68787332_2389777681114135_7626059087993634816_n

Wystartował 11. Bella Skyway Festival!

Mateusz Bąk21 sierpnia 2019
2019_08_11_muzyczne_nagrody_torunia_008

Toruńskie Gwiazdy 2019: Uniatowski wykonawcą roku! [FOTO]

Mateusz Bąk12 sierpnia 2019
tos_16_0

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zakończyła 40. sezon

Mateusz Bąk16 czerwca 2019
image1

Miłosna historia w niecodziennym wydaniu – czyli był sobie “Dziad i baba”

Mateusz Bąk12 maja 2019
kestutis-pleita

Wystartowały Dni Moniuszkowskie!

Mateusz Bąk6 maja 2019
WROG_SIE_RODZI_009 (Copy)

Za nami premiera spektaklu “Wróg się rodzi” [FOTORELACJA]

Mateusz Bąk4 kwietnia 2019
2019_03_0720do20czysta209620marina20abramovic_012

Marina Abramović otworzyła wystawę w Toruniu! [FOTO]

Mateusz Bąk8 marca 2019
Bez tytułu

Torunianka pozostaje w The Voice of Poland! (WIDEO)

Mateusz Bąk29 października 2018