fbpx
Kultura relacje

“Flis”, czyli opera w romantycznym stylu

(fot. www.tos.art.pl)
“Flis”, czyli opera w romantycznym stylu
Aleksandra Pladzyk
REAKCJE

W piątek (17 maja) w CKK Jordanki odbył się kolejny koncert w ramach Dni Moniuszkowskich organizowanych przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Tym razem na scenie zaprezentowana została opera “Flis”

Celem programu, zrealizowanym moim zdaniem w stu procentach, jest przywrócenie Stanisławowi Moniuszce rangi jednego z lepszych kompozytorów epoki romantyzmu, pozwalającemu mu na zasłużone brawa nie tylko w Polsce, ale i za jej granicami. Opera “Flis”, a także inne utwory prezentowane podczas wydarzenia, mają przywrócić do życia jego twórczość, o której przypominamy akurat w 200. rocznicę jego urodzin.

Ta napisana przez Stanisława Moniuszkę opera, opowiada o trudnej miłości młodej Zosi i flisaka Franka. Osadzona w XIX-wiecznej wsi opowieść przyczyniła się do niezwykle romantycznego i nastrojowego ukazania zawiłości uczuciowych, do których doprowadził ojciec Zosi, pragnąc ją wydać za bogatego fryzjera.

Już od pierwszych minut widzowie zostali wprawieni w niezwykle liryczny nastrój dzięki rozbudowanej części orkiestrowej. Całość rozpoczyna się sielankową i bardzo nastrojową uwerturą wykonaną przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, wraz z towarzyszącym jej chórem.

W dalszej kolejności mieliśmy przyjemność zobaczyć specjalnie zaproszonych aktorów, którzy wykonywali partie solowe, autorstwa Stanisława Bogusławskiego. W niezwykle dynamiczny, a zarazem delikatny sposób przedstawiali oni sceny pełne uczuciowości, przeplatające się z reprezentowanym na najwyższym poziomie komizmem. Dlatego postać fryzjera, choć zaburzająca szczęście młodych, budziła w odbiorcach niebywałą sympatię. Natomiast postać Zosi wykreowana została z najwyższą subtelnością, możliwą do przypisania kobiecie.

W operze tej nie zabrakło niczego. Poza niezwykle urokliwymi melodiami wygrywanymi przez orkiestrę, zostaliśmy oczarowani grą aktorów, którzy idealnie akcentując partie tekstu, w pełni oddali zarówno dramaturgię, jak i uczucie będące sensem całego utworu. Dodatkowo ciekawym elementem widowiska był także chór, który choć zajmował drugoplanowe miejsce, doskonale uzupełniał się z instrumentami orkiestry.

Dyrygentem orkiestry, który wprowadził nas w życie i twórczość Stanisława Moniuszki był  Mariusz Smolij.

Kultura relacje
Aleksandra Pladzyk

Kulturoznawca z krwi i kości. Jej świat kreci się zawsze tam, gdzie w Toruniu występują sztuka, kultura i nauka. Kierowana z wernisażu po finisaż, relacjonuje piękno artystycznego środowiska zabytkowego miasta. Ciekawa świata i ludzi, pasjonująca się podróżowaniem, po całym Starym Kontynencie, chłonie cała sobą to, co każda stolica ma jej do zaproponowania

Więcej w dziale Kultura relacje

oscar-3679610_1920

Za nami 92. gala Oscarów. Wielki triumf Korei Południowej!

Mateusz Bąk10 lutego 2020
2020_01_19_koncert_tos_na_100-lecie_niepodleglosci_023

Ogromne zainteresowanie koncertem na finał obchodów niepodległości!

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
2019_11_16_camerimage_020

Tarantino: Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna

Mateusz Bąk17 listopada 2019
2019_10_26_tofifest_final_004

Boże Ciało ze Złotym Aniołem! Tofifest na finiszu

Mateusz Bąk27 października 2019
24.10.2019 Torun FESTIWAL TOFIFEST OLEG SENCOW fot. Andrzej Goinski

Oleg Sencow – były polityczny więzień Rosji ze Złotym Aniołem Tofifest

Mateusz Bąk25 października 2019
baj_1

Festiwal Teatrów Lalek na finiszu. Oto nagrodzone spektakle!

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_19_tofifest_020

Wystartował Tofifest! Ostaszewska z nagrodą za niepokorność twórczą

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_13_koncert_laureatow_festiwalu_skrzypcowego_028

Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni!

Mateusz Bąk16 października 2019
etap_i_3_-_fot._lukasz_ulanowski

Przesłuchania dobiegły końca! Kto pozostał w grze?

Mateusz Bąk8 października 2019