fbpx
Kultura relacje

Gong nie tylko w ringu – Piotr Witwicki zaprezentował Petardę

Petarda to debiut literacki Piotra Witwickiego. Czy doczekamy się kolejnych powieści dziennikarza? (fot. archiwum)
Gong nie tylko w ringu – Piotr Witwicki zaprezentował Petardę
Marcin Lewicki
REAKCJE

Polityka, dziennikarstwo, boks – z pozoru odległe tematy mające jednak wiele wspólnych mianowników. Szermierka na pięści często kojarzy się z sejmowymi obradami, a rolę rozjemcy przyjmuje dziennikarz. I choć Piotr Witwicki najczęściej występuje, jako polityczny „sędzia”, to pięściarskie walki nie są mu obce – prezenter Polsatu zaprezentował swoją debiutancką książkę w tej tematyce

Petarda – bo tak nazywa się powieść Witwickiego – to kontrastująca opowieść o świecie boksu. Bohaterem książki jest Buldog – bokser, który musi pojedynkować się z drugorzędnymi rywalami, choć jest przyzwyczajony do najwyższych laurów.

Książka spotkała się z pozytywnym głosem krytyków i czytelników – nie tylko tych powiązanych, czy zainteresowanych światem boksu. Zastanawia jednak, jak dziennikarz, który na pozór nie ma nic wspólnego z pięściarstwem mógł tak trafnie opisać panujący w tej dyscyplinie porządek?

Piotr Witwicki jest cenionym dziennikarzem jednej z największych stacji informacyjnych w Polsce. Publikuje także w popularnym portalu 300polityka. Jak się jednak okazuje – reporter od kilku lat trenuje boks, a jego wiedza o tej dyscyplinie może imponować.

Sport to moje hobby, nie chciałoby mi się pisać po pracy o sejmie – mówi autor Petardy i bohater spotkania w toruńskim klubie NRD. – Po pracy chodzę trenować, a po treningu pisałem o wszystkim, co się dzieje tam i w świecie boksu w ogóle.

Mimo wielu sugestii Witwicki zdecydowanie zaprzecza, że książka jest jego bliską osobistą historią. Nie zaprzecza jednak, że wiele faktów z realnego świata pięściarstwa miało wpływ na jej powstanie.

Zaczynając od tego, że impulsem do powstania tej powieści był mój tekst o Andrzeju Gołocie na portalu 300polityka.pl – śmieje się Witwicki. – Quentin Tarantino powtarzał, że nie da się przedstawić czegoś, czego się nie zna. To prawda. W książce jasno odgrodzona jest jednak fikcja literacka, od tej zapomnianej już historii boksu.

Dziennikarz nie wie jeszcze, czy będzie dalej kontynuował karierę pisarza, choć ma plany na karierę tzw. ghost writera. Kuszącą propozycję otrzymał od Andrzeja Kostyry – dotyczyła napisania… biografii Andrzeja Gołoty.

Aczkolwiek to nie jest łatwy temat – dodaje reporter. – Mariola Gołota bardzo dba o interesy męża (śmiech)

Ze swojego pracownika z pewnością dumny jest Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych. Witwicki jest, bowiem prowadzącym zajęcia. Czy studenci recenzowali już książkę swojego wykładowcy?

(śmiech) Nie, nie pytałem ich o opinię na ten temat, nie wiem czy wypada – kończy dziennikarz.

Uczestnicy spotkania byli również świadkami pokazów bokserskich zaprezentowanych przez zawodników toruńskiego Pomorzanina. Brały w nich udział m.in Aneta Rygielska oraz Milena Zglenicka. Na koniec natomiast autor książki podpisywał swoje dzieła. Przypomnijmy, że książka jest dostępna w księgarniach tradycyjnych i internetowych.

Więcej w dziale Kultura relacje

Bez tytułu

Torunianka pozostaje w The Voice of Poland! (WIDEO)

Mateusz Bąk29 października 2018
2187653

Poznaliśmy laureatów 16. MFF Tofifest!

Mateusz Bąk28 października 2018
64S

Tofifest 2018: Tłumy na nowym filmie Koterskiego! [RELACJA]

Aleksandra Pladzyk22 października 2018
torunskie_gwiazdy13

Toruńskie Gwiazdy 2018 rozstrzygnięte! [RELACJA]

Adam Mroczek13 sierpnia 2018
IMG_6242

Podsumowanie tegoroczonego PER MUSICAM AD ASTRA

Katarzyna Grochowalska6 lipca 2018
DSC_3485

Chór Alexandrowa zachwycił Arenę Toruń (FOTO)

Aleksy Kiełbasa25 listopada 2017
marionettes-451578_960_720-1000x600

Zakończył się XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek “Spotkania” – nagrody rozdane

Maciej Gorczyński23 października 2017
DSC_2061

Energia Muzyki Filmowej na otwarcie kolejnego festiwalu Tofifest! Wybitni twórcy nagrodzeni (fotorelacja)

Marcin Lewicki22 października 2017
2017_09_10_25lat_mala_rewia_002

Teatr Muzyczny „Mała Rewia” uczcił 25-lecie

Mateusz Bąk11 września 2017