fbpx
Kultura relacje

Gong nie tylko w ringu – Piotr Witwicki zaprezentował Petardę

Petarda to debiut literacki Piotra Witwickiego. Czy doczekamy się kolejnych powieści dziennikarza? (fot. archiwum)
Gong nie tylko w ringu – Piotr Witwicki zaprezentował Petardę
Marcin Lewicki
REAKCJE

Polityka, dziennikarstwo, boks – z pozoru odległe tematy mające jednak wiele wspólnych mianowników. Szermierka na pięści często kojarzy się z sejmowymi obradami, a rolę rozjemcy przyjmuje dziennikarz. I choć Piotr Witwicki najczęściej występuje, jako polityczny „sędzia”, to pięściarskie walki nie są mu obce – prezenter Polsatu zaprezentował swoją debiutancką książkę w tej tematyce

Petarda – bo tak nazywa się powieść Witwickiego – to kontrastująca opowieść o świecie boksu. Bohaterem książki jest Buldog – bokser, który musi pojedynkować się z drugorzędnymi rywalami, choć jest przyzwyczajony do najwyższych laurów.

Książka spotkała się z pozytywnym głosem krytyków i czytelników – nie tylko tych powiązanych, czy zainteresowanych światem boksu. Zastanawia jednak, jak dziennikarz, który na pozór nie ma nic wspólnego z pięściarstwem mógł tak trafnie opisać panujący w tej dyscyplinie porządek?

Piotr Witwicki jest cenionym dziennikarzem jednej z największych stacji informacyjnych w Polsce. Publikuje także w popularnym portalu 300polityka. Jak się jednak okazuje – reporter od kilku lat trenuje boks, a jego wiedza o tej dyscyplinie może imponować.

Sport to moje hobby, nie chciałoby mi się pisać po pracy o sejmie – mówi autor Petardy i bohater spotkania w toruńskim klubie NRD. – Po pracy chodzę trenować, a po treningu pisałem o wszystkim, co się dzieje tam i w świecie boksu w ogóle.

Mimo wielu sugestii Witwicki zdecydowanie zaprzecza, że książka jest jego bliską osobistą historią. Nie zaprzecza jednak, że wiele faktów z realnego świata pięściarstwa miało wpływ na jej powstanie.

Zaczynając od tego, że impulsem do powstania tej powieści był mój tekst o Andrzeju Gołocie na portalu 300polityka.pl – śmieje się Witwicki. – Quentin Tarantino powtarzał, że nie da się przedstawić czegoś, czego się nie zna. To prawda. W książce jasno odgrodzona jest jednak fikcja literacka, od tej zapomnianej już historii boksu.

Dziennikarz nie wie jeszcze, czy będzie dalej kontynuował karierę pisarza, choć ma plany na karierę tzw. ghost writera. Kuszącą propozycję otrzymał od Andrzeja Kostyry – dotyczyła napisania… biografii Andrzeja Gołoty.

Aczkolwiek to nie jest łatwy temat – dodaje reporter. – Mariola Gołota bardzo dba o interesy męża (śmiech)

Ze swojego pracownika z pewnością dumny jest Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych. Witwicki jest, bowiem prowadzącym zajęcia. Czy studenci recenzowali już książkę swojego wykładowcy?

(śmiech) Nie, nie pytałem ich o opinię na ten temat, nie wiem czy wypada – kończy dziennikarz.

Uczestnicy spotkania byli również świadkami pokazów bokserskich zaprezentowanych przez zawodników toruńskiego Pomorzanina. Brały w nich udział m.in Aneta Rygielska oraz Milena Zglenicka. Na koniec natomiast autor książki podpisywał swoje dzieła. Przypomnijmy, że książka jest dostępna w księgarniach tradycyjnych i internetowych.

Więcej w dziale Kultura relacje

oscar-3679610_1920

Za nami 92. gala Oscarów. Wielki triumf Korei Południowej!

Mateusz Bąk10 lutego 2020
2020_01_19_koncert_tos_na_100-lecie_niepodleglosci_023

Ogromne zainteresowanie koncertem na finał obchodów niepodległości!

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
2019_11_16_camerimage_020

Tarantino: Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna

Mateusz Bąk17 listopada 2019
2019_10_26_tofifest_final_004

Boże Ciało ze Złotym Aniołem! Tofifest na finiszu

Mateusz Bąk27 października 2019
24.10.2019 Torun FESTIWAL TOFIFEST OLEG SENCOW fot. Andrzej Goinski

Oleg Sencow – były polityczny więzień Rosji ze Złotym Aniołem Tofifest

Mateusz Bąk25 października 2019
baj_1

Festiwal Teatrów Lalek na finiszu. Oto nagrodzone spektakle!

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_19_tofifest_020

Wystartował Tofifest! Ostaszewska z nagrodą za niepokorność twórczą

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_13_koncert_laureatow_festiwalu_skrzypcowego_028

Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni!

Mateusz Bąk16 października 2019
etap_i_3_-_fot._lukasz_ulanowski

Przesłuchania dobiegły końca! Kto pozostał w grze?

Mateusz Bąk8 października 2019