fbpx
Kultura relacje

Katarzyna Figura – Pani Dulska na Tofifeście

Katarzyna Figura jako jedna z pań Dulskich - kadr z filmu
Katarzyna Figura – Pani Dulska na Tofifeście
Jakub Strzelka
REAKCJE

Wczoraj publiczność zgromadzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest miała okazję zobaczyć ekranizację filmu, który całkiem niedawno pojawił się na ekranach kin w całej Polsce. Chodzi tutaj oczywiście o „Panie Dulskie” Filipa Bajona, w którym to filmie w jedną z głównych ról wcieliła się Katarzyna Figura. Po projekcji publiczność miała okazję spotkać się ze znaną aktorką

„Panie Dulskie” to nic innego jak kontynuacja dziejów rodziny Dulskich ze słynnego dramatu Gabrieli Zapolskiej. „Moralność Pani Dulskiej” to opowieść o pewnej zamożnej rodzinie mieszkającej w jednej z lwowskich kamienic. Czas akcji dramatu to XIX wiek, jednak reżyser zdecydował się pociągnąć historię tytułowego rodu dwa pokolenia w przód i fabuła filmu dochodzi do czasów nam współczesnych. W jedną z głównych ról zagrała Katarzyna Figura, która wcieliła się w postać córki Dulskiej seniorki.

Filip Bajon w jednym z wywiadów dla TVP Kultura mówił, że pisał scenariusz Pań Dulskich specjalnie z myślą o mnie, Krystynie Jandzie i Mai Ostaszewskiej – mówiła na spotkaniu z publicznością aktorka. – Składa się to na sagę tych kobiet Dulskich. Taki bardzo niejednoznaczny portret kobiecy. Także to była taka bardzo szczęśliwa wiadomość. A wtedy właśnie kładliśmy kamień węgielny pod Gdyńską Szkołę Filmową, z którą jestem związana i w niej cały czas wykładam. Wtedy Filip zadzwonił tuż przed uroczystością. To było fantastyczne, że zaproponował mi taki film i, że pisał ten scenariusz myśląc o mnie.

Obok Katarzyny Figury w filmie zaprezentowały się inne znakomitości polskiego aktorstwa, tj. Krystyna Janda, Maja Ostaszewska czy Piotr Fronczewski.

To nie koniec atrakcji jakie przygotowali organizatorzy Tofifestu. Już w środę po ekranizacji filmu „Król życia” odbędzie się spotkanie z Robertem Więckiewiczem, a w piątek na festiwalowym ekranie pojawi się jedna z najgłośniejszych polskich produkcji ostatnich tygodni – „Karbala” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Także po tej projekcji publika będzie miała możliwość nawiązania dialogu z twórcami produkcji.

Kultura relacje
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Kultura relacje

oscar-3679610_1920

Za nami 92. gala Oscarów. Wielki triumf Korei Południowej!

Mateusz Bąk10 lutego 2020
2020_01_19_koncert_tos_na_100-lecie_niepodleglosci_023

Ogromne zainteresowanie koncertem na finał obchodów niepodległości!

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
2019_11_16_camerimage_020

Tarantino: Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna

Mateusz Bąk17 listopada 2019
2019_10_26_tofifest_final_004

Boże Ciało ze Złotym Aniołem! Tofifest na finiszu

Mateusz Bąk27 października 2019
24.10.2019 Torun FESTIWAL TOFIFEST OLEG SENCOW fot. Andrzej Goinski

Oleg Sencow – były polityczny więzień Rosji ze Złotym Aniołem Tofifest

Mateusz Bąk25 października 2019
baj_1

Festiwal Teatrów Lalek na finiszu. Oto nagrodzone spektakle!

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_19_tofifest_020

Wystartował Tofifest! Ostaszewska z nagrodą za niepokorność twórczą

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_13_koncert_laureatow_festiwalu_skrzypcowego_028

Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni!

Mateusz Bąk16 października 2019
etap_i_3_-_fot._lukasz_ulanowski

Przesłuchania dobiegły końca! Kto pozostał w grze?

Mateusz Bąk8 października 2019