fbpx
Kultura relacje

„Nadbałtyckie pejzaże” muzyką namalowane – Monika Orłowska-Skruszewicz zagrała z TOS (foto)

Koncert uświetniła skrzypaczka Monika Orłowska-Skruszewicz (fot. Bartosz Tomczak/chillitoruń.pl)
„Nadbałtyckie pejzaże” muzyką namalowane – Monika Orłowska-Skruszewicz zagrała z TOS (foto)
Mateusz Bąk
REAKCJE

W muzyczną podróż po nadbałtyckich pejzażach zabrała nas Toruńska Orkiestra Symfoniczna, którą poprowadził litewski maestro Juozas Domarkas. Wisienką na torcie magicznego koncertu w CKK Jordanki był występ niezwykle utalentowanej toruńskiej skrzypaczki Moniki Orłowskiej-Skruszewicz

Licznie zgromadzona w Centrum Kulturalno Kongresowym Jordanki publiczność ani na moment nie oderwała wzroku od bohaterów wczorajszego wieczoru. Muzyka płynąca głównie z instrumentów smyczkowych oraz dętych pochłonęła absolutnie każdego uczestnika koncertu. Niejeden z nas przeżył magiczną podróż. Tyle że nie wśród nadbałtyckich pejzaży, a we własnej podświadomości. Wszelkie codzienne obowiązki, wieczna gonitwa i przeróżne, często błahe problemy na okres dwóch godzin poszły w zapomnienie, a ich miejsce zajęło piękno tej klasycznej, często niedocenianej, ale jakże pięknej muzyki.

Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadziła ikona litewskiej muzyki klasycznej, laureat wielu prestiżowych nagród, mocno powiązany z Polską Juozas Domarkas. Co ciekawe, podczas ostatniego roku studiów dyrygentury operowej i symfonicznej został on zaproszony do objęcia stanowiska dyrygenta Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Funkcję tę pełni już 51 lat, co jest absolutnym rekordem.

W repertuarze piątkowego koncertu znalazły się utwory o długich akordach orkiestry i pojawiających się na nich zwinnych i żywych melodii. Muzyka o mocnym, wyraźnym brzmieniu, a niekiedy przybierająca delikatny, łagodny charakter. W połączeniu otrzymaliśmy fantastyczne „nadbałtyckie pejzaże”.  Na deskach toruńskiego centrum kulturalnego wybrzmiał Poemat Gotycki autorstwa zmarłego przed czternastoma laty litewskiego kompozytora Vytautasa Montvilii. Jeszcze więcej magii dodało muzyczne dzieło Sergiusza Prokofieva, a na zwieńczenie wysłuchaliśmy symfonii Jeana Sibeliusa.

Obok Juozasa Domarkasa główną postacią wczorajszego występu była czarująca Monika Orłowska-Skruszewicz. O nietuzinkowym talencie i niebywałych umiejętnościach toruńskiej skrzypaczki można by pisać w nieskończoność. Laureatka wielu nagród, w tym międzynarodowego konkursu „Citta’ di Barletta” we Włoszech, po raz kolejny udowodniła, że przy pomocy skrzypiec zachwyci całą publiczność. Ta nie mogła inaczej się odwdzięczyć jak gromkimi brawami i pięknymi, oddającymi jej urodę, kwiatami.

Na występie nie mogło oczywiście zabraknąć naszych fotoreporterów – zapraszamy do przejrzenia fotorelacji autorstwa Bartosza Tomczaka. 

(fot. Bartosz Tomczak/chillitoruń.pl)

Kultura relacje
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura relacje

oscar-3679610_1920

Za nami 92. gala Oscarów. Wielki triumf Korei Południowej!

Mateusz Bąk10 lutego 2020
2020_01_19_koncert_tos_na_100-lecie_niepodleglosci_023

Ogromne zainteresowanie koncertem na finał obchodów niepodległości!

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
2019_11_16_camerimage_020

Tarantino: Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna

Mateusz Bąk17 listopada 2019
2019_10_26_tofifest_final_004

Boże Ciało ze Złotym Aniołem! Tofifest na finiszu

Mateusz Bąk27 października 2019
24.10.2019 Torun FESTIWAL TOFIFEST OLEG SENCOW fot. Andrzej Goinski

Oleg Sencow – były polityczny więzień Rosji ze Złotym Aniołem Tofifest

Mateusz Bąk25 października 2019
baj_1

Festiwal Teatrów Lalek na finiszu. Oto nagrodzone spektakle!

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_19_tofifest_020

Wystartował Tofifest! Ostaszewska z nagrodą za niepokorność twórczą

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_13_koncert_laureatow_festiwalu_skrzypcowego_028

Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni!

Mateusz Bąk16 października 2019
etap_i_3_-_fot._lukasz_ulanowski

Przesłuchania dobiegły końca! Kto pozostał w grze?

Mateusz Bąk8 października 2019