fbpx
Kultura relacje

Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni!

(fot. Sławomir Kowalski/torun.pl)
Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni!
Mateusz Bąk
REAKCJE

5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego przeszedł już do historii. Koncert finałowy, podczas którego wręczono nagrody główne oraz pozaregulaminowe, odbył się 13 października 2019 roku w CKK Jordanki

Przez około dwa tygodnie w Toruniu rywalizowało dziewiętnaścioro młodych skrzypków z trzynastu krajów. Konkurs składał się z trzech etapów. Do ścisłego finału awansowało tylko sześciu uczestników, którzy dziś w wypełnionej po brzegi sali CKK Jordanki odebrali nagrody. Trzy równorzędne wyróżnienia o wartości 2000 euro otrzymały: Eimi Wakui (Japonia), Maya Levy (Belgia) oraz Mao Konishi (Japonia). Laureatką III nagrody – 10 000 euro została Yumiko Yumiba (Japonia), II nagroda – 15 000 euro trafiła do Roberta Laguniaka (Polska), zaś I nagrodę – 20 000 euro i statuetkę Astrolabium Mikołaja Kopernika odebrał Elias David Moncado (Niemcy).

– Możemy z dumą mówić, że ten konkurs na sceny Torunia sprowadza wybitnych skrzypków – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dziękuję uczestnikom za dobre przygotowanie i piękną grę. Toruń czekał na was trzy lata, było warto! Konkurs ma dwa równoległe serca. Pierwsze to oczywiście uczestnicy, drugie natomiast to jurorzy, w których rękach jest decyzja o sprawiedliwości i umiejętności wyłonienia najlepszych z najlepszych, a to wybór bardzo trudny.

W składzie jury znaleźli się: prof. Ilya Kaler – przewodniczący, prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Boris Kuschnir, prof. Itzhak Rashkovsky, dr Jakub Jakowicz oraz dr Mariusz Smolij.

– Od 1 do 13 października Toruń żył muzyką najwyższych lotów – stwierdził Przemysław Kempiński, dyrektor Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej. – Jak to w konkursach bywa, w końcu musieli zostać wyłonieni finaliści i potem laureaci, jednak ogromne gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, którzy swoimi występami udowodnili, że poziom tegorocznej edycji jest niesamowicie wysoki i wyrównany.

Po części oficjalnej na scenie raz jeszcze pojawili się trzej najlepsi skrzypkowie, którzy zaprezentowali solowe kompozycje. Wieczór uświetnił jeszcze jeden skrzypek — Adam Siebers, który wspólnie z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Mariusza Smolija zagrał „Esej na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową”.

5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego zorganizowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Mecenasem Głównym była Gmina Miasta Toruń.

Kultura relacje
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura relacje

oscar-3679610_1920

Za nami 92. gala Oscarów. Wielki triumf Korei Południowej!

Mateusz Bąk10 lutego 2020
2020_01_19_koncert_tos_na_100-lecie_niepodleglosci_023

Ogromne zainteresowanie koncertem na finał obchodów niepodległości!

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
2019_11_16_camerimage_020

Tarantino: Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna

Mateusz Bąk17 listopada 2019
2019_10_26_tofifest_final_004

Boże Ciało ze Złotym Aniołem! Tofifest na finiszu

Mateusz Bąk27 października 2019
24.10.2019 Torun FESTIWAL TOFIFEST OLEG SENCOW fot. Andrzej Goinski

Oleg Sencow – były polityczny więzień Rosji ze Złotym Aniołem Tofifest

Mateusz Bąk25 października 2019
baj_1

Festiwal Teatrów Lalek na finiszu. Oto nagrodzone spektakle!

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_19_tofifest_020

Wystartował Tofifest! Ostaszewska z nagrodą za niepokorność twórczą

Mateusz Bąk20 października 2019
etap_i_3_-_fot._lukasz_ulanowski

Przesłuchania dobiegły końca! Kto pozostał w grze?

Mateusz Bąk8 października 2019
2019_09_28_fastiwal_sztuki_faktu_021

Reportaż „Chore bydło kupię” z nagrodą główną Festiwalu Sztuki Faktu

Mateusz Bąk29 września 2019