fbpx
Kultura relacje

Poznań pokazał, jak to się robi!

Atmosfera imprezy udzieliła się nawet naszym redaktorom (fot. Marcin Lewicki)
Poznań pokazał, jak to się robi!
Marcin Morkowski
REAKCJE

W Toruniu Sztuka Faktu, w Poznaniu Sztuka Fantastyki i Cosplayu. Dokładnie w tych słowach można uchwycić kwintesencję i cel wspomnianych imprez. Festiwal Fantastyki Pyrkon obchodził w tym roku swoje 15. urodziny. Przekrocz razem z nami wrota fantastycznego świata…

Była to niewątpliwie idealna okazja, by przekonać się na własne oczy, jak będą w założeniu wyglądać tegoroczne Juwenalia UMK. Początek maja 2015 roku, będzie przemijał pod znakiem cosplayu i przeróżnych wariacji odzieżowych. Nasi dzielni wysłannicy dostali zatem zadanie, aby z bliska podejrzeć specjalistów z sąsiedniego województwa i poczuć atmosferę świetnej zabawy, która udzieliła się każdemu uczestnikowi Festiwalu.

SONY DSC

Pyrkon przyciąga zarówno entuzjastów fantastyki, ale również “fantastycznych” laików (fot. Marcin Lewicki)

W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w 15 już odsłonie popularnego Pyrkonu. Trzydniowa impreza, której głównym założeniem jest integracja wszystkich entuzjastów fantastyki, beletrystyki oraz różnego rodzaju gier, przywitała nas obszernym programem. Wśród wartych wzmianki wydarzeń, były wielotematyczne bloki i konferencje, w których uczestniczyły setki zainteresowanych. Miejscami dało się zauważyć gigantyczne kolejki, które ustawiały się do znanych autorów, gdzie była możliwość zdobycia upragnionego podpisu na jednej z ulubionych książek. Fani nieco mocniejszych wrażeń, mogli wziąć udział w specjalnych szkoleniach walki orężem lub obserwować profesjonalne grupy rekonstrukcyjne, których pokazowe bitwy przyciągały niemałe zainteresowanie. Ci bardziej wyciszeni, z pewnością nie mieli na co narzekać. Podczas wędrówki udało się bowiem znaleźć liczne stoiska, oferujące szeroką gamę książek, czasopism, a nawet komiksów.

SONY DSC

Była możliwość nauki posługiwania się orężem, pod czujnym okiem trenerów (fot. Marcin Lewicki)

Jednak głównym elementem, który zdecydowanie najbardziej przykuwał uwagę, był oczywiście cosplay. Niezliczone rzesze ludzi, na te kilka dni w roku, miały idealną okazję do wcielenia się w swoją ukochaną postać z gry, książki, komiksu lub filmu. Szeroki wachlarz kolorystyczny, w akompaniamencie wzorcowego oddania cech przedstawianej postaci,  kreowały niesamowite wrażenie fantastycznej podróży, po wyimaginowanych uniwersach. Dociekliwi obserwatorzy mogli nacieszyć oko dopracowanym detalem. Ci mniej wybredni, ledwo utrzymywali głowę w jednej pozycji, gdyż było na co patrzeć. Wspólne dzielenie pasji nie ma oczywiście wymagań wiekowych. Można było spotkać małe dzieci, najczęściej przebrane za Yodę z Gwiezdnych Wojen, ale również ludzi nieco starszych, którzy świetnie sprawdzali się w roli Gandalfa, czarodzieja znanego z powieści J.R.R. Tolkiena.

SONY DSC

Dopracowany detal i pasja dają niesamowite efekty wizualne (fot. Marcin Lewicki)

SONY DSC

Festiwal jest kierowany również do najmłodszych (fot. Marcin Lewicki)

Nie zabrakło oczywiście niespodzianek. Festiwal przyciąga coraz więcej entuzjastów, ale również pochłania atmosferą i energią niemałe grupy „fantastycznych” laików. Falujący tłum wyłaniał nieraz twarze popularnych ludzi, znanych z Internetu lub akcji społecznych. Wśród nich niewątpliwie najjaśniejszymi okazali się być ogólnoświatowej sławy youtuber SA Wardęga oraz… Janusz Korwin-Mikke. Nie mylmy jednak tego faktu z kolejnym wiecem wyborczym. Pan Janusz, wraz ze swoją świtą, postanowił wybrać się na Pyrkon i zażyć odrobiny rozrywki. Wzbudził niemałe zainteresowanie tłumu, który podążał za nietuzinkową postacią przez wszystkie hale Międzynarodowych Targów Poznańskich.

SONY DSC

Grupki cosplayerów były widoczne na terenie całego Pyrkonu (fot. Marcin Lewicki)

Z amoku pochłaniania wszechobecnych bodźców świata wyimaginowanego, wyrwaliśmy na chwilę posła Przemysława Wiplera, który nie ukrywał zachwytu z pobytu na Pyrkonie. – Niesamowita atmosfera. Fajni, ciepli i pozytywnie zakręceni ludzie, których łączy wspólna pasja. Zdecydowanie tu wrócę, ale tym razem zabiorę ze sobą dzieci – mówi. – Przy okazji wizyty w Katowicach na IEM (Intel Extreme Masters – przyp. red.) mówiłem, że w wolnym czasie również lubię sobie pograć na komputerze. Jest to świetna odskocznia i relaksujący sposób na spędzenie wolnego czasu. Polecam każdemu – podkreślił poseł Wipler, po czym zaprosił zgromadzonych do zrobienia sobie wspólnej fotki.

SONY DSC

Poseł Wipler nie ukrywa zainteresowania grami komputerowymi i filmami (fot. Marcin Lewicki)

Pyrkon fantastyką stoi. O tym doskonale się już przekonaliśmy. Za kilka dni Toruń również zaroi się od wielobarwnych kreacji. Jest czego się uczyć od naszych sąsiadów z Wielkopolski. Miejmy nadzieję, że poziomem zaangażowania i tworzeniem klimatu, dorównamy imprezie z Poznania. Poprzeczka jest zawieszona wysoko, ale któż inny może ją pokonać, jak nie nasi dzielni studenci?

GARŚĆ ZDJĘĆ Z PYRKONU
(fot. Marcin Lewicki/Marcin Morkowski)

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Kultura relacje
Marcin Morkowski
@Morkowsky

Redaktor naczelny, współzałożyciel portalu ChilliTorun.pl. Publicysta, komentator. Prywatnie rubaszny jegomość, słynący z ciętej riposty

Więcej w dziale Kultura relacje

oscar-3679610_1920

Za nami 92. gala Oscarów. Wielki triumf Korei Południowej!

Mateusz Bąk10 lutego 2020
2020_01_19_koncert_tos_na_100-lecie_niepodleglosci_023

Ogromne zainteresowanie koncertem na finał obchodów niepodległości!

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
2019_11_16_camerimage_020

Tarantino: Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna

Mateusz Bąk17 listopada 2019
2019_10_26_tofifest_final_004

Boże Ciało ze Złotym Aniołem! Tofifest na finiszu

Mateusz Bąk27 października 2019
24.10.2019 Torun FESTIWAL TOFIFEST OLEG SENCOW fot. Andrzej Goinski

Oleg Sencow – były polityczny więzień Rosji ze Złotym Aniołem Tofifest

Mateusz Bąk25 października 2019
baj_1

Festiwal Teatrów Lalek na finiszu. Oto nagrodzone spektakle!

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_19_tofifest_020

Wystartował Tofifest! Ostaszewska z nagrodą za niepokorność twórczą

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_13_koncert_laureatow_festiwalu_skrzypcowego_028

Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni!

Mateusz Bąk16 października 2019
etap_i_3_-_fot._lukasz_ulanowski

Przesłuchania dobiegły końca! Kto pozostał w grze?

Mateusz Bąk8 października 2019