fbpx
Kultura relacje

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zakończyła 40. sezon

(fot. Adam Zakrzewski/torun.pl)
Toruńska Orkiestra Symfoniczna zakończyła 40. sezon
Mateusz Bąk
REAKCJE

W piątek (14 czerwca 2019 roku) po raz ostatni w ramach 40. sezonu artystycznego zagrała dla nas Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która wraz z gośćmi specjalnymi w wypełnionej po brzegi sali CKK Jordanki zaprezentowała dzieła Ludwiga van Beethovena.

Przed koncertem wieńczącym jubileuszowy sezon miała miejsce część oficjalna rozpoczęta odczytem listu dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Marka Czekały, który odniósł się między innymi do zmiany siedziby na Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w grudniu 2015 roku.

– Ten krok umożliwił naszej instytucji nowe możliwości, ale również wyzwania — stwierdził Marek Czekała. – Większa sala koncertowa i większe audytorium spowodowały również konieczność powiększenia składu osobowego instytucji. Ułożenie repertuaru orkiestry w ten sposób, aby zainteresował słuchaczy i pozwolił na wypełnienie sali koncertowej, trzykrotnie prawie większej niż w poprzedniej siedzibie w Dworze Artusa, było trudnym wyzwaniem, ale sądząc po frekwencji na koncertach TOS, udało się nam mu sprostać. Duża frekwencja jest oczywiście również efektem znakomitego poziomu artystycznego orkiestry, która jest w stanie poradzić sobie z najbardziej skomplikowanymi utworami, a w jej szeregach znajduje się wielu wybitnych artystów.

Głos zabrał również prezydent Torunia Michał Zaleski, który przypomniał najważniejsze momenty historii Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, składając jej jubileuszowe życzenia.

– Bardzo dziękuję za te piękne 40 lat, które rozpoczęły się w formule stowarzyszeniowej, aż w 1990 roku Miasto Toruń podjęło się tego dzieła, stając się patronem Toruńskiej Orkiestry Kameralnej wspomina prezydent Michał Zaleski. W 2006 roku przyszła kolejna radość, kiedy mogliśmy zwiększyć jej skład, przekształcając ją w Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Obecny skład liczy 62 osoby zespołu artystycznego i 12 osób części administracyjnej.

Prezydent Zaleski zapewnił o wysokiej renomie Orkiestry, która oprócz wielu pojedynczych koncertów organizuje również festiwale jak Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”, Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Ponadto koncertuje także poza granicami Torunia. Odbyła miesięczne tourne w Chinach, a także występowała w wielu krajach Europy jak Belgia, Szwajcaria, Czechy, Słowacja, Niemcy, Dania, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Białoruś, Hiszpania czy Litwa.

– Wszystkim, którzy tworzą zespół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, z pełną śmiałością życzę stu lat — dodaje Prezydent Zaleski. – Życzę, aby zachowała swoje piękne i wspaniałe pomysły, ich realizacje i tę umiejętność tworzenia przekazu muzycznego takiego, jaki podziwiamy i cenimy w każdym wnętrzu, niegdyś w Dworze Artusa, dziś w Centrum Kulturalno Kongresowym Jordanki. Wszystkim paniom i panom muzykom życzę, aby ich talent i umiejętności były ze wszech miar doceniane, zauważalne i postrzegane jako najbardziej wartościowe, bo takie są. A zespołowi administracyjnemu na czele z panem dyrektorem Markiem Czekałą bardzo dziękuję za dotychczasowe dokonania i życzę wielu spełnień.

Prezydent Michał Zaleski podzielił się także wiadomością o ogromnym wyróżnieniu kluczowej postaci TOS – Mariusza Smolija.

– Chciałbym z przyjemnością zakomunikować, że dyrygent, ale także dyrektor artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Mariusz Smolij został Kawalerem Krzyża Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski za pokazywanie piękna kultury polskiej za granicami naszego kraju, w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Tam odbyło się przekazanie wspomnianego Orderu. Pan Mariusz Smolij zasługuje na wyjątkowe słowa uznania – oznajmił Prezydent Michał Zaleski.

W części artystycznej wydarzenia usłyszeliśmy IX symfonikę Ludwiga van Beethovena nazywaną sercem całej muzycznej kultury Zachodu zakończoną ponadczasową Odą Do Radości. Oprócz rzecz jasna Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Mariusza Smolija najwyższy kunszt artystyczny zagwarantowały cztery znakomite głosy solowe: Iwona Socha (sopran), Elżbieta Wróblewska (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor), Robert Gierlach (bas), a także Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (przygotowanie – Arkadiusz Kaczyński), Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno Przyrodniczego w Bydgoszczy (przygotowanie – Agnieszka Sowa) i Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (przygotowanie – Tomasz Kotwica).

Kultura relacje
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Kultura relacje

oscar-3679610_1920

Za nami 92. gala Oscarów. Wielki triumf Korei Południowej!

Mateusz Bąk10 lutego 2020
2020_01_19_koncert_tos_na_100-lecie_niepodleglosci_023

Ogromne zainteresowanie koncertem na finał obchodów niepodległości!

Mateusz Bąk20 stycznia 2020
2019_11_16_camerimage_020

Tarantino: Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna

Mateusz Bąk17 listopada 2019
2019_10_26_tofifest_final_004

Boże Ciało ze Złotym Aniołem! Tofifest na finiszu

Mateusz Bąk27 października 2019
24.10.2019 Torun FESTIWAL TOFIFEST OLEG SENCOW fot. Andrzej Goinski

Oleg Sencow – były polityczny więzień Rosji ze Złotym Aniołem Tofifest

Mateusz Bąk25 października 2019
baj_1

Festiwal Teatrów Lalek na finiszu. Oto nagrodzone spektakle!

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_19_tofifest_020

Wystartował Tofifest! Ostaszewska z nagrodą za niepokorność twórczą

Mateusz Bąk20 października 2019
2019_10_13_koncert_laureatow_festiwalu_skrzypcowego_028

Najlepsi skrzypkowie nagrodzeni!

Mateusz Bąk16 października 2019
etap_i_3_-_fot._lukasz_ulanowski

Przesłuchania dobiegły końca! Kto pozostał w grze?

Mateusz Bąk8 października 2019