fbpx
Kultura zapowiedzi

29. Toruń Blues Meeting już za miesiąc!

(fot. www.blues.umk.pl)
29. Toruń Blues Meeting już za miesiąc!
Aleksandra Pladzyk
REAKCJE

Tradycyjnie pod koniec listopada rusza 29. festiwal przeznaczony dla wszystkich fanów muzyki blues. Impreza odbędzie się 16 i 17 listopada w studenckim klubie Od Nowa

To klasyczny przegląd najlepszych zespołów, których jedynym zadaniem jest oczarowanie widowni i wprowadzenie w doskonały klimat bluesowej muzyki. Jako że nie jest to festiwal konkursowy, artyści nie rywalizują ze sobą, lecz wyłącznie pokazują publiczności wszelakie formy i style prezentowanej przez siebie muzyki.

Program festiwalu

Piątek 16 listopada

  • MARK OLBRICH BLUES ETERNITY (GB/IT/PL) –  Mark „Bestia” Olbrich to ceniony basista polskiego pochodzenia od ponad czterdziestu lat mieszkający i tworzący w Londynie. Po latach współpracy z cenionymi angielskimi i amerykańskimi bluesmanami zdecydował się na założenie własnego zespołu pod nazwą Mark Olbrich Blues Eternity, który tworzą genialni muzycy.
  • EARL THOMAS GOSPEL (USA/GB) – Thomas pochodzi z muzycznej rodziny z Tennessee. Każdy z członków jego rodziny grał lub śpiewał. Mama uwielbiała gospel, a tata bluesa. W ten sposób młody Earl szybko poznał klasykę obu gatunków. Thomas junior nie zamknął się jednak w świecie gospel i bluesa i zachwycił się też muzyką rockową.
  • FOG EATERS (IT) – Zespół powstał w 2014 roku, a jego członkowie wywodzą się z włoskich prowincji Mantua i Reggio Emilia. Ich pasją od początku pozostaje chicagowski i teksański blues oparty na takich klasycznych wzorcach jak: Albert King, Albert Collins, Stevie Ray Vaughan, Jimmi Vaughan, Muddy Waters, The Faboulous Thunderbirds, Ronnie Earl, Duke Robbilard. Swoją muzykę ubogacają także elementami rock ‚n’ rolla, boogie i swingu z lat 50.
  • SZULERZY –  Zespół założony w 2001 roku w Inowrocławiu przez znanych i doświadczonych muzyków, którzy z biegiem czasu odkryli właściwe proporcje receptury zawierającej wszystko to, co kręci najbardziej: energetyczny i taneczny miks rhythm and bluesa i rock and rolla, doprawiony szczyptą swingu i soulu. Ten koktajl muzyczny nazwali blues’n’roll i wykonują go jako jedyni w Polsce.
  • LIMIT I PRZYJACIELE –  protoplastą zespołu był amatorski zespół założony w roku 1983 przez trzech kieleckich licealistów, który po sześciu miesiącach zawiesił bezterminowo swoją działalność. W roku 2012 jeden z założycieli dawnego Limitu – Paweł Wawrzeńczyk – reaktywował zespół, który w ciągu dwóch lat przygotował materiał i wydał dwa albumy z własnymi kompozycjami oraz zagrał kilka koncertów. W roku 2014 w skład zespołu weszli zawodowi muzycy, a praca studyjna grupy w nowym składzie zaowocowała wiosną roku 2015 pierwszym oficjalnym albumem „Inaczej”.
Obraz12

(źródło: www.blues.umk.pl )

Sobota 17 listopada

  • SOUTHERN AVENUE (USA) – amerykański band bluesowo-soulowy z Memphis, który powstał 2015 roku. Ich nazwa pochodzi od jednej z ulic w Memphis. Piątka muzyków tworząca ten zespół to zbiór niesamowitych osobowości. Serce zespołu stanowi charyzmatyczna wokalistka o soulowej duszy.
  • JOHN PORTER (PL/GB) – walijski muzyk, kompozytor i tekściarz, członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Od 1976 roku mieszka w Polsce. Początek kariery to przede wszystkim współpraca z Korą i Markiem Jackowskim, z którymi współtworzył trio ‚Mannam – Elektryczny Prysznic’, gdzie grał na gitarze akustycznej.
  • WHY DUCKY ? – historia zespołu sięga początku 2002 roku. Pięcioosobowy gitarowy skład powstał w Ciechanowie na Mazowszu i szybko zadebiutował podczas piątej odsłony festiwalu Spring Blues Night. Grali wówczas zarówno swoje kompozycje, jak też sztandarowe covery z czystej klasyki gatunku. Szybkie i spontaniczne zmiany personalne przyniosły też kolejne i inne spojrzenie na rozwój.
  • GREEN GRASS – zespół zaistniał na polskiej scenie bluesowej w roku 1991. Ma na koncie kilkaset zagranych koncertów, wśród których były zarówno występy w salach klubowych, jak i na dużych scenach plenerowych. W swojej twórczości zespół posługuje się uniwersalnym muzyczny językiem wywodzącym się z najlepszych tradycji bluesa i rock’n’roll’a.
  • TORTILLA & ADAM WENDT – to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. Tortilla czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls. Podczas tegorocznej odsłony festiwalu na scenie wraz z zespołem zagra Adam Wendt – saksofonista, kompozytor i aranżer.

Jak co roku nie zabraknie także jam sessions na małej scenie, w czasie którego zagrają muzycy różnych formacji, nierzadko także z publicznością, co jest fantastycznym elementem zaskoczenia dla wszystkich. W tym roku poprowadzi to zespół IZOTOP.

źródło: www.blues.umk.pl

Kultura zapowiedzi
Aleksandra Pladzyk

Kulturoznawca z krwi i kości. Jej świat kreci się zawsze tam, gdzie w Toruniu występują sztuka, kultura i nauka. Kierowana z wernisażu po finisaż, relacjonuje piękno artystycznego środowiska zabytkowego miasta. Ciekawa świata i ludzi, pasjonująca się podróżowaniem, po całym Starym Kontynencie, chłonie cała sobą to, co każda stolica ma jej do zaproponowania

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
cinema-4213751_1920

W Domu Mikołaja Kopernika rusza kino 4D

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
torun-4863425_1920

Przed nami Toruńska Noc Muzeów! [PROGRAM]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020
torun_dron_jordanki_slawek-kowalski

Letnie Kino przy CKK Jordanki

Mateusz Bąk5 czerwca 2020