[KONKURS] Lekcja historii z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną

0
1160

W niedzielę, 5 listopada odbędzie się kolejny koncert z cyklu Symfonika Familijna. „Muzyka i Historia – Jeszcze Polska nie zginęła” to niezwykłe wydarzenie dla wszystkich, bez względu na wiek. Koncert odbędzie się w Auli UMK

Koncert jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” i odbędzie się z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Program wydarzenia obejmuje muzykę kompozytorów polskich, którzy doceniali i propagowali znaczenie narodowych tradycji. Usłyszeć będziemy mogli utwory m.in. Moniuszki, Chopina, Szymanowskiego, Lipińskiego czy Kilara.

W przyszłym roku obchodzimy jedno z najważniejszych świąt dla naszego kraju, czyli stulecie odzyskania niepodległości i my, jak i wiele innych instytucji kultury, zaczynamy świętować ten dzień już w tym roku – mówi Marek Czekała, dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. – Proponujemy Państwu interesujący program zatytułowany „Jeszcze Polska nie zginęła”. Jest bardzo trafiony pomysł i tytuł, bowiem w tym roku nasz hymn narodowy obchodzi podwójny jubileusz. Powstał on 220 lat temu, a 90 lat temu Mazurek Dąbrowskiego został ustanowiony jako hymn narodowy.

W ramach programu usłyszymy wiele ciekawostek o hymnie oraz o tym jak wyglądała sytuacja polityczna i gospodarcza w rejonie Pomorza i Kujaw. Organizatorzy obiecują, że będą docierać do słuchaczy w sposób przystępny, łatwy i kolorowy. Na scenie zaprezentuje się grupa wspaniałych artystów.

 – Koncerty, które prezentujemy w ramach formuły Symfoniki Familijnej to żywa historia – określił Mariusz Smolij, dyrektor artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. – Najczęściej jest to historia kultury, muzyki i orkiestry, ale w tym wypadku jest to również historia kraju, w którym mieszkamy i bardzo ważnych wydarzeń, które wpłynęły na to jak dziś ten kraj wygląda. Wydaje mi się, że podanie takiej pigułki historycznej w sposób artystyczny i muzyczny, poprzez sztukę i starannie dobrane utwory, trafia do słuchaczy znacznie lepiej niż suchy wykład akademicki. Mam więc nadzieję, że wszyscy, którzy na ten koncert przybędą, oprócz dobrej muzyki i pewnych wiadomości historycznych przypominających lub informujących o tym etapie historii naszego kraju, będą się dobrze bawić i bardziej trwale zapiszą przekazane informacje w pamięci.

W programie jedną z głównych ról odgrywać będzie postać Ignacego Jana Paderewskiego – premiera Polski, a także wspaniałego kompozytora i wirtuoza fortepianu. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zagra część jego uwertury koncertowej oraz przeczyta krótkie fragmenty istotnych listów, w których wyrażał on swoje pragnienia dotyczące wolności kraju. Pojawią się także elementy twórczości Chopina czy Moniuszki oraz staropolskie tańce na smyczki z okresu renesansu. Program będzie więc bardzo ciekawy i zróżnicowany, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Na scenie, poza Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, zaprezentują się Voytek Proniewicz, Paweł Wakarecy, Karolina Sekuła oraz Chór Młodzieżowy „Semper Iuvenes”. Koncert odbędzie się w Auli UMK i rozpocznie się o godzinie 12:00. Wstęp to jedyne 5 zł!

KONKURS

Jako, że koncert skierowany jest do osób w każdym wieku, a przede wszystkim rodzin, przygotowaliśmy specjalny konkurs, w którym do wygrania są zaproszenia dla każdego członka rodziny!

Co należy zrobić, aby wygrać? Pod postem konkursowym na facebooku (link) napisz dlaczego chcesz wybrać się na koncert ze swoją rodziną.

Na Wasze komentarze czekamy do piątku, 3 listopada. Nagrodzimy najciekawszy z nich!

Uwaga! Maksymalna liczba zaproszeń dla jednej rodziny wynosi 5 biletów.