fbpx
Kultura zapowiedzi

“Najlepsze polskie 30′” po raz drugi w Cinema City!

(fot. materiały prasowe Cinema City)
“Najlepsze polskie 30′” po raz drugi w Cinema City!
Maciej Gorczyński
REAKCJE

Przed nami druga odsłona cyklu “Najlepsze polskie 30′”, czyli wyjątkowy pokaz filmów krótkometrażowych, cieszących się uznaniem w kraju i za granicą. Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia w wybranych kinach Cinema City, w tym w toruńskim Centrum Handlowym Plaza!

Czy 30 minut to wystarczający czas, aby przekazać widzowi coś wartościowego? Okazuje się, że tak! “Najlepsze polskie 30′” to pokaz filmów trwających maksymalnie pół godziny. Ich autorami są młodzi i utalentowani twórcy, których projekcje już zostały dostrzeżone i nagrodzone na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych.

Poprzednia edycja, podczas której wyświetlono trzy projekcje, cieszyła się sporym zainteresowaniem. Tym razem na widzów czekają aż cztery filmy. Zostaną one wyświetlone 19 kwietnia w wybranych kinach Cinema City. Poniżej przedstawiamy listę drugiej edycji “Najlepszych polskich 30′”:

  • „Ja i mój tata” (reż. Aleksander Pietrzak) – ciepła i wzruszająca historia o schorowanym ojcu i opiekującym się nim  synu, pragnącym czerpać jak najwięcej z ostatnich dni życia taty. Emocje dodatkowo pobudza niesamowita muzyka Łukasza Targosza. Film zebrał wiele nagród m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Młodzi i Film.
  • „Nazywam się Julita” (reż. Filip Dzierżawski) – szczera i poruszająca historia matki i córki z przejmującymi rolami Marty Ścisłowicz i Aleksandry Koniecznej, które dają prawdziwy pokaz aktorskich zdolności. Fabuła, inspirowana prawdziwą historią, przedstawia trudną relację obu kobiet, które po 10 latach milczenia spotykają się i konfrontują skrywane przez lata uczucia i emocje. Reżyser filmu dostrzeżony już został przez publiczność na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znakomite zdjęcia wielokrotnie nagradzanego Adama Palenty, podkreślają wyjątkowy realizm filmu.
  • „Baraż” (reż. Tomasz Gąssowski) – film okrzyknięty najlepszym aktorskim krótkim metrażem Warszawskiego Festiwalu Filmowego, ukazuje, jak młody ojciec, wykorzystując wspólną pasję do piłki nożnej, stara się przekazać synowi zasady, jakimi powinien kierować się w życiu, choć sam nie zawsze się do nich stosuje. Historia ta pełna humoru i miłości nagrodzona została m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Brest we Francji i Festiwalu Transatlantyk.
  • „Więzi” (reż. Zofia Kowalewska) – trwający zaledwie 18 minut dokument zdołał podbić filmowy świat i znalazł się na oscarowej shortliście. Reżyserka to studentka, która w klasie maturalnej nakręciła film o kryzysie małżeńskim swoich dziadków, którzy po 45 latach wspólnego pożycia przestali się dogadywać i zdecydowali się na rozstanie. Uwaga i czułość, z jaką ukazani są bohaterowie zostały dostrzeżone i docenione najpierw na rodzinnym podwórku (Krakowski Festiwal Filmowy, T-mobile Nowe Horyzonty) i na całym świecie (Sundance Film Festival, IDFA).

Druga odsłona cyklu „30’ Najlepsze krótkie polskie metraże” zorganizowana będzie w czwartek 19 kwietnia w wybranych kinach Cinema City: Arkadia, Galeria Mokotów, Promenada, Galeria Północna (Warszawa Białołęka), Wroclavia (Wrocław), Bonarka (Kraków), Wolność (Częstochowa), Toruń Plaza, Krewetka (Gdańsk), Punkt 44 (Katowice), Starogard, Zielona Góra, Bielsko-Biała, Felicity (Lublin), Poznań Plaza, Łódź, Sosnowiec, Rybnik, Bytom, Gliwice, Ruda, Wałbrzych, Bydgoszcz.

Więcej informacji i bilety na www.cinema-city.pl oraz www.cinema-city.pl/unlimited.

Cinema_City_Master_RGB_blackBg-300x165

 Tekst powstał we współpracy z siecią kin Cinema City.
Kultura zapowiedzi
Maciej Gorczyński
@McGorczynski

Kierownik działu sport. Wielki fan wszystkich dyscyplin, a w szczególności tych z poziomu trybun i telewizora. Gdyby urodził się w górach, z pewnością zostałby skoczkiem narciarskim.

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

IMG_0323

Symfoniczna salsa na Dzień Kobiet

Mateusz Bąk6 marca 2020
dd

W Jordankach wystąpi ceniony skrzypek

Mateusz Bąk17 lutego 2020
85116703_2738810429528228_6301700218555465728_o

“Parasite” w ramach spotkań filozoficznych z filmem

Mateusz Bąk17 lutego 2020
Dwór_Artusa_1889-1891_Toruń_Rynek_Staromiejski_6_1-1000x600

Dom Muz dołączy do Dworu Artusa

Mateusz Bąk14 stycznia 2020
rw

Robbie Williams wystąpi w Jordankach! Co z biletami?

Mateusz Bąk27 listopada 2019
RW

HIT! W Toruniu wystąpi Robbie Williams!

Mateusz Bąk22 listopada 2019
797px-Theme-music-obywatel-gc-grzegorz-ciechowski-graphic-74968

Galeria Rusz upamiętni Grzegorza Ciechowskiego

Mateusz Bąk18 listopada 2019
QT9_R_00331-1024x805

Quentin Tarantino odwiedzi Toruń! Odbierze nagrodę Camerimage

Mateusz Bąk31 października 2019
1620px-Organek_2016-05-21_20-36-6

Tak Brzmi Miasto: Tomasz Organek gościem finałowego spotkania

Mateusz Bąk17 października 2019