fbpx
Kultura zapowiedzi

Naukowe święto już niebawem w Toruniu!

Fot. Wikipedia
Naukowe święto już niebawem w Toruniu!
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Ogniste tornado, piszące roboty, świecące rośliny. Czy dla Was też to brzmi trochę jak wizja przyszłości? Jeśli tak, to nic bardziej mylnego! Już piętnasty raz pewna grupa świetnie zorganizowanych ludzi uczyni przyszłość teraźniejszością. A wszystko to podczas Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki…

…którego 15-sta edycja odbędzie się w dniach 17-21 kwietnia. Ta impreza już na dobre wpisała się do toruńskiego kalendarium kulturalno-naukowego. Trudno dziś sobie wyobrazić kwiecień w naszym mieście bez setek wycieczek złożonych z ciekawych świata ludzi, podążających do przeróżnych punktów festiwalowych rozsianych po całym Toruniu. Już od samego początku Festiwal Nauki i Sztuki był organizowany z dużym rozmachem. W 2001 roku, gdy miała miejsca pierwsza edycja, program liczył około stu imprez, wykładów, wycieczek itp. Z roku na rok liczba atrakcji sukcesywnie rosła i w efekcie dziś mamy możliwość uczestniczenia w 147 wydarzeniach festiwalowych. W tym roku organizatorzy dają nam możliwość uczestnictwa w eventach związanych z aż 43 dziedzinami naukowymi. Z tak wielką gamą atrakcji nie sposób się nudzić i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Młyn Wiedzy częścią naukowego święta

Mówiąc o Festiwalu nie sposób pominąć Młyn Wiedzy. Dobrze już znane toruńskie Centrum Nowoczesności przygotowało swój program specjalnie z okazji Festiwalu Nauki i Sztuki. Naukowe święto w Młynie Wiedzy rozpocznie się 18 kwietnia od pokazu czołowego popularyzatora nauki w Europie – Iana Russela. Ponadto Centrum przewidziało serię warsztatów dla dzieci i młodzieży. Uczniowie z klas 4-6 szkół podstawowych oraz z gimnazjów będą mogli spróbować swoich sił w kreatywnym majsterkowaniu, natomiast młodzież licealna będzie miała okazję wcielić się w rolę fizyków. Po sformułowaniu problemu badawczego i postawieniu hipotezy, będą musieli uwiarygodnić jej prawdziwość by wyciągnąć z niej wnioski. Młyn Wiedzy umieścił również w programie „Naukowy Bazar”, podczas którego „Wspólnie sprawdzimy czy rośliny świecą, wyprodukujemy wodne i ogniowe tornado, a także zbadamy anatomię światła. Przy jednym ze stanowisk wspólnie przeobrazimy się w konstruktorów i zbudujemy własnego piszącego robota” – mówi Marcin Centkowski, rzecznik CNMW. Cała ta moc atrakcji w Młynie Wiedzy będzie czekać na torunian w dniach 18-21 kwietnia.

Poznajmy Mikołaja Kopernika od kuchni!

Gdzież, jak nie w Toruniu, rozmawiać o naszym wybitnym astronomie? Podczas TFNiS będziemy mieli ku temu okazję. W poniedziałek 20 kwietnia w hotelu Copernicus odbędzie się wykład zatytułowany „Kopernik od kuchni. Kosmos, dietetyka i najstarsza drukowana książka kucharska”. Zaraz, zaraz. Co ma wspólnego z Kopernikiem książka kucharska czy dietetyka? Przecież on był astronomem! Racja, był astronomem, a przy tym również duchownym i lekarzem. Jako księdzu nie obce były mu zasady katolickiego, surowego postu a jako medyk był znawcą i wielkim zwolennikiem tzw. dietetyki humoralnej, według której cały świat jest zbudowany z czterech żywiołów, od których zależało prawidłowe funkcjonowanie całego wszechświata. Czy znaliście Mikołaja Kopernika od tej strony? Nie? W takim razie ten wykład będzie doskonałą okazją do odrobienia zaległości.

Setki atrakcji, które łączą przyjemne z pożytecznym. To od początku był znak firmowy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Nic dziwnego, że rokrocznie impreza biła rekordy frekwencji. Jak będzie w tym razem? Program prezentuje się bardzo imponująco. Nie pozostaje nic innego jak tylko zrobić sobie ucztę dla umysłu i ducha. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny. Dajmy się porwać urokowi nauki i sztuki.

LINK do programu festiwalu.

Jakub Strzelka

Kultura zapowiedzi

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

Dwór_Artusa_1889-1891_Toruń_Rynek_Staromiejski_6_1-1000x600

Dom Muz dołączy do Dworu Artusa

Mateusz Bąk14 stycznia 2020
rw

Robbie Williams wystąpi w Jordankach! Co z biletami?

Mateusz Bąk27 listopada 2019
RW

HIT! W Toruniu wystąpi Robbie Williams!

Mateusz Bąk22 listopada 2019
797px-Theme-music-obywatel-gc-grzegorz-ciechowski-graphic-74968

Galeria Rusz upamiętni Grzegorza Ciechowskiego

Mateusz Bąk18 listopada 2019
QT9_R_00331-1024x805

Quentin Tarantino odwiedzi Toruń! Odbierze nagrodę Camerimage

Mateusz Bąk31 października 2019
1620px-Organek_2016-05-21_20-36-6

Tak Brzmi Miasto: Tomasz Organek gościem finałowego spotkania

Mateusz Bąk17 października 2019
IMG_6812-1000x600

Startuje 5. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy!

Mateusz Bąk4 października 2019
dp

Dawid Podsiadło ogłosił kolejną trasę koncertową!

Mateusz Bąk2 października 2019
IMG_3899

Wirtuozi skrzypiec przyjadą do Torunia

Mateusz Bąk24 września 2019