fbpx
Kultura zapowiedzi

Naukowe święto już niebawem w Toruniu!

Fot. Wikipedia
Naukowe święto już niebawem w Toruniu!
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Ogniste tornado, piszące roboty, świecące rośliny. Czy dla Was też to brzmi trochę jak wizja przyszłości? Jeśli tak, to nic bardziej mylnego! Już piętnasty raz pewna grupa świetnie zorganizowanych ludzi uczyni przyszłość teraźniejszością. A wszystko to podczas Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki…

…którego 15-sta edycja odbędzie się w dniach 17-21 kwietnia. Ta impreza już na dobre wpisała się do toruńskiego kalendarium kulturalno-naukowego. Trudno dziś sobie wyobrazić kwiecień w naszym mieście bez setek wycieczek złożonych z ciekawych świata ludzi, podążających do przeróżnych punktów festiwalowych rozsianych po całym Toruniu. Już od samego początku Festiwal Nauki i Sztuki był organizowany z dużym rozmachem. W 2001 roku, gdy miała miejsca pierwsza edycja, program liczył około stu imprez, wykładów, wycieczek itp. Z roku na rok liczba atrakcji sukcesywnie rosła i w efekcie dziś mamy możliwość uczestniczenia w 147 wydarzeniach festiwalowych. W tym roku organizatorzy dają nam możliwość uczestnictwa w eventach związanych z aż 43 dziedzinami naukowymi. Z tak wielką gamą atrakcji nie sposób się nudzić i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Młyn Wiedzy częścią naukowego święta

Mówiąc o Festiwalu nie sposób pominąć Młyn Wiedzy. Dobrze już znane toruńskie Centrum Nowoczesności przygotowało swój program specjalnie z okazji Festiwalu Nauki i Sztuki. Naukowe święto w Młynie Wiedzy rozpocznie się 18 kwietnia od pokazu czołowego popularyzatora nauki w Europie – Iana Russela. Ponadto Centrum przewidziało serię warsztatów dla dzieci i młodzieży. Uczniowie z klas 4-6 szkół podstawowych oraz z gimnazjów będą mogli spróbować swoich sił w kreatywnym majsterkowaniu, natomiast młodzież licealna będzie miała okazję wcielić się w rolę fizyków. Po sformułowaniu problemu badawczego i postawieniu hipotezy, będą musieli uwiarygodnić jej prawdziwość by wyciągnąć z niej wnioski. Młyn Wiedzy umieścił również w programie „Naukowy Bazar”, podczas którego „Wspólnie sprawdzimy czy rośliny świecą, wyprodukujemy wodne i ogniowe tornado, a także zbadamy anatomię światła. Przy jednym ze stanowisk wspólnie przeobrazimy się w konstruktorów i zbudujemy własnego piszącego robota” – mówi Marcin Centkowski, rzecznik CNMW. Cała ta moc atrakcji w Młynie Wiedzy będzie czekać na torunian w dniach 18-21 kwietnia.

Poznajmy Mikołaja Kopernika od kuchni!

Gdzież, jak nie w Toruniu, rozmawiać o naszym wybitnym astronomie? Podczas TFNiS będziemy mieli ku temu okazję. W poniedziałek 20 kwietnia w hotelu Copernicus odbędzie się wykład zatytułowany „Kopernik od kuchni. Kosmos, dietetyka i najstarsza drukowana książka kucharska”. Zaraz, zaraz. Co ma wspólnego z Kopernikiem książka kucharska czy dietetyka? Przecież on był astronomem! Racja, był astronomem, a przy tym również duchownym i lekarzem. Jako księdzu nie obce były mu zasady katolickiego, surowego postu a jako medyk był znawcą i wielkim zwolennikiem tzw. dietetyki humoralnej, według której cały świat jest zbudowany z czterech żywiołów, od których zależało prawidłowe funkcjonowanie całego wszechświata. Czy znaliście Mikołaja Kopernika od tej strony? Nie? W takim razie ten wykład będzie doskonałą okazją do odrobienia zaległości.

Setki atrakcji, które łączą przyjemne z pożytecznym. To od początku był znak firmowy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Nic dziwnego, że rokrocznie impreza biła rekordy frekwencji. Jak będzie w tym razem? Program prezentuje się bardzo imponująco. Nie pozostaje nic innego jak tylko zrobić sobie ucztę dla umysłu i ducha. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny. Dajmy się porwać urokowi nauki i sztuki.

LINK do programu festiwalu.

Jakub Strzelka

Kultura zapowiedzi

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
cinema-4213751_1920

W Domu Mikołaja Kopernika rusza kino 4D

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
torun-4863425_1920

Przed nami Toruńska Noc Muzeów! [PROGRAM]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020
torun_dron_jordanki_slawek-kowalski

Letnie Kino przy CKK Jordanki

Mateusz Bąk5 czerwca 2020