fbpx
Kultura zapowiedzi

Niepokorni nadchodzą – 16. festiwal Tofifest

(fot. archiwum)
Niepokorni nadchodzą – 16. festiwal Tofifest
Aleksandra Pladzyk
REAKCJE

Jeszcze nie wszyscy ochłonęli po tegorocznym festiwalu Bella Skyway, a już niedługo będziemy mogli uczestniczyć w kolejnej wielkiej imprezie naszego miasta, czyli w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest

W tym roku filmowe święto Torunia obchodzić będziemy od 20 do 28 października, ale już teraz pojawiają się pierwsze informacje dotyczące festiwalu.

Pierwszego dnia w Centrum Kulturalno – Kongresowym Jordanki, odbędzie się Gala Otwarcia, na której wystąpią takie gwiazdy jak Wojciech Waglewski, Anna Rusowicz, zespół Tulia oraz Steve Nash. Podczas koncertu po raz kolejny wykonawcy, odwołując się do idei korespondencji sztuk, udowodnią, jak znaczącą i niepodważalną rolę w filmie odgrywa muzyka. Każdy z artystów, dzięki swoim oryginalnym aranżacjom kultowych piosenek, pokaże, że dźwięk w kinie nie ogranicza się jedynie do tła przedstawionej fabuły.

(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Festiwal ten, nosi w nazwie „niepokorny” nie bez przyczyny. Ma on za zadanie mówić odważnie o otaczających nas problemach i łamać wszelkiego rodzaju tabu. Dlatego podczas 16. edycji poznamy dzieła twórców, którzy za pomocą filmu, chcą poruszać trudne kwestie społeczne i polityczne. Projekcje te mają na celu zapoczątkować dyskusję o wolności artystycznej, dzięki której możemy przekonać się, że kino to nie jedynie forma rozrywki, lecz ludzie i ich autentyczne historie.

I tak oto poznamy twórczość Olega Sencowa, ukraińskiego twórcy skazanego na 20 lat w syberyjskim łagrze, gdzie w ramach protestu od ponad stu dni prowadzi głodówkę, Kiryła Serebrennikowa – niesprawiedliwie aresztowanego, rosyjskiego reżysera kina niezależnego, którego premiera filmu “Lato”, miała miejsce na tegorocznym festiwalu w Cannes. Na ten twórca niestety nie mógł dotrzeć, z powodu braku zgody władz rosyjskich. Poznamy także historię Irańczyka – Jafara Panahiego, który przez aprobowanie zmian w swoim kraju poprzez filmy został skazany na areszt domowy i 20-letni zakaz wykonywania zawodu. Przedstawiony na Tofifeście film pt. “Trzy twarze”, został nakręcony w sposób nielegalny.

Dla aktywnych działaczy w sferze kina festiwal ogłosił konkurs dla pełnometrażowych debiutów i drugich filmów fabularnych (ON AIR), dla filmów krótkometrażowych, w tym: fabularnych, dokumentalnych i animowanych (SHORTCUT) oraz dla polskich dokumentów i fabuł (FROM POLAND). Zgłoszenia przyjmowane są do 31 sierpnia.

Z kolei wszystkich kinomaniaków Tofifest zaprasza do zdobycia cennego doświadczenia dzięki możliwości wspólnego tworzenia całej imprezy w doborowym towarzystwie. Wszystkich zainteresowanych wolontariatem czeka formularz na stronie festiwalu, aktywny do 16 września.


Kultura zapowiedzi
Aleksandra Pladzyk

Kulturoznawca z krwi i kości. Jej świat kreci się zawsze tam, gdzie w Toruniu występują sztuka, kultura i nauka. Kierowana z wernisażu po finisaż, relacjonuje piękno artystycznego środowiska zabytkowego miasta. Ciekawa świata i ludzi, pasjonująca się podróżowaniem, po całym Starym Kontynencie, chłonie cała sobą to, co każda stolica ma jej do zaproponowania

Więcej w dziale Kultura zapowiedzi

DSC0861-1000x600

Ruszyła sprzedaż biletów na Auto Skyway Festival

Mateusz Bąk31 lipca 2020
mrfilak

Przed nami finał Festiwalu pod Gwiazdami

Mateusz Bąk23 lipca 2020
cinema-4213751_1920

Kina wznawiają działalność!

Mateusz Bąk22 lipca 2020
popcorn-1085072_1920

Kino pod chmurką przy galerii handlowej

Mateusz Bąk9 lipca 2020
fireshow-4748443_960_720

Wystartował Festiwal Teatrów Ulicznych

Mateusz Bąk7 lipca 2020
2019_08_20_skyway_festiwal_009

Skyway Festival z nową lokalizacją i formułą!

Mateusz Bąk17 czerwca 2020
cinema-4213751_1920

W Domu Mikołaja Kopernika rusza kino 4D

Mateusz Bąk12 czerwca 2020
torun-4863425_1920

Przed nami Toruńska Noc Muzeów! [PROGRAM]

Mateusz Bąk9 czerwca 2020
torun_dron_jordanki_slawek-kowalski

Letnie Kino przy CKK Jordanki

Mateusz Bąk5 czerwca 2020